Na vine zlej nálady môže byť osvetlenie

0
933
Deutschland, Hamburg, Lifestyle, Familie, Vater mit Sohn steuern Küchenlampe über Tablet-Computer

Cítite únavu, bolí vás hlava, máte zlú náladu alebo trpíte syndrómom vyhorenia? Príčinou môže byť nedostatok slnka. Ak sa chcete vyhnúť týmto pocitom, mali by ste pri plánovaní bývania myslieť na to, že človek nie je prispôsobený na život v uzatvorenom prostredí so stálym umelým osvetlením.

Našťastie dnes už máme k dispozícii technológie, pomocou ktorých vieme navodiť aj v interiéri prirodzený cyklus denného svetla, teda východ a západ slnka. Pri výbere osvetlenia sa preto vyplatí mať na zreteli i biologické účinky osvetlenia. Tie sú podmienené jeho teplotou, intenzitou a dobou expozície. Najlepšou voľbou pre osvetlenie celej miestnosti sú svetelné zdroje, u ktorých je možné nastaviť teplotu a intenzitu podľa dennej doby, ročného obdobia a vykonávanej činnosti. Vhodné sú aj svetlá, ktoré dokážu postupne zvyšovať svoju intenzitu a len pomaly sa rozsvecovať, keďže prudký záblesk v prírode signalizuje ohrozenie, napríklad blesk, požiar alebo výbuch, na čo mozog podvedome reaguje.

Man texting with cell phone in kitchen

Trochu teórie na úvod
Moderné riešenia osvetlenia vychádzajú z vedeckých štúdií, ktoré stanovili optimálne cykly plynulej zmeny teploty svetla pre rôzne aktivity. Denný rytmus človeka riadia dva hormóny – kortizol a melatonín. Pri vystavení organizmu slnečnému žiareniu dochádza k ich produkcii a tým k regulácii cirkadiálneho rytmu, našich vnútorných hodín. Znížená intenzita denného svetla spúšťa vyššiu produkciu melatonínu, ktorý následne navodzuje pocit únavy a spánku. Zároveň iniciuje intenzívnejší odpočinok počas spánku a regeneráciu organizmu. Produkcia kortizolu je naopak vyššia v priebehu dňa a nabáda k aktivite. Narušenie produkcie týchto hormónov spôsobuje únavu po prebudení a neschopnosť sústrediť sa.
Napríklad pri rannom vstávaní je z biologického hľadiska najprirodzenejšie tlmené svetlo teplejšej farby (odtiene žltej), ktoré sa postupne mení na studenšie a zvyšuje svoju intenzitu (biele až modré). Ideálne je teda v zatemnenej miestnosti, kde spíte, nastaviť automatický režim, ktorý približne pol hodinu pred budíkom začne simulovať rozvidnievanie sa a pripraví organizmus na prebudenie, čiže spustí produkciu kortizolu a začne utlmovať produkciu melatonínu. Večer a v noci sú naopak najlepšie oranžové odtiene, ktoré vás pripravia na spánok. V prípade zimných, zamračených dní, počas ktorých svietite aj počas dňa, by vrchol bdelosti mal nastať krátko popoludní, čomu napomáhajú zasa modré odtiene svetla.

Inteligentné osvetlenie
V domácnosti by striedanie farby svetla v priebehu dňa malo presne zodpovedať vášmu dennému režimu. Pri návrhu osvetlenia v byte však treba pracovať i s umiestnením a množstvom okien, ako aj so žalúziami, závesmi a roletami, u ktorých je tiež možné nastaviť postupné otváranie a teda simulovanie denných cyklov. „Najmä v letných mesiacoch sa totiž prirodzenému slnečnému svetlu žiadne umelé osvetlenie nevyrovná,“ upozorňuje optometristka Šárka Mandíková. „Ale v zime pri zatiahnutej oblohe veľa razy prirodzené svetlo nestačí a musíme si pomôcť umelými svietidlami. Mali by ste preto brať do úvahy biologické účinky svetla a podľa nich vyberať druh osvetlenia do každej miestnosti.“
Toto všetko ponúka napríklad inteligentný systém riadenia KNX od spoločnosti Schneider Electric, ktorý umožňuje ovládať nielen farbu svetla, ale aj plynulo zvyšovať, resp. znižovať intenzitu osvetlenia podľa dennej doby, aby ste sa v byte cítili čo najlepšie.
Za približne 3 500 eur vybavíte svoju domácnosť riešením, ktoré okrem dotykového ovládania cez ovládače KNX Multitouch Pro na miestach vypínačov, ovládania cez smartfón, počítač alebo hlasového asistenta ponúka aj automatické režimy riadenia farby a intenzity osvetlenia, ako je spomínaná simulácia východu slnka v zimnom období alebo v zatemnenej izbe. V tejto cene umožňuje systém KNX/DALI takto ovládať až 64 svietidiel, prípadne svetelných okruhov v štyroch miestnostiach. Okrem regulácie osvetlenia je možné takýto inteligentný systém KNX rozšíriť o ďalšie funkcie, napríklad ovládanie žalúzií alebo teploty.

foto: GettyImages

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu