Návaly horúčav a zmeny nálad. Ako sa postaviť k chĺpkom na tvári po menopauze

0
1758

Nie je nič nezvyčajné, keď sa príznaky menopauzy dostavia o niekoľko rokov skôr než k nej dôjde. Priemerný vek posledného krvácania je zhruba 51 rokov. Nepravidelná perióda, návaly horúčavy, nočné potenie, zmeny nálad, zhoršená pamäť, horšia sústredenosť, bolesti hlavy, problémy so spánkom alebo priberanie na váhe – o tomto všetkom sa dobre vie a ženy sa týmito otázkami skôr či neskôr musia zaoberať.
O menopauze (poslednej menštruácii) a klimaktériu (období prechodu pred menopauzou) si môžete zháňať informácie v desiatkach výborných blogov – začať môžete napríklad tu. Dámy najviac zaujíma zmena jedálnička, obavy v otázkach sexu a celkovo zmena kvality života. My sa zameriame ešte na jeden príznak menopauzy – a to sú novo vyrastajúce (a neželané) chĺpky na nezvyčajných miestach, najmä na tvári.

Áno, aj to je dôsledok “rozhádzaných hormónov”. Kým vlasy vám skôr rednú a vypadávajú, chĺpky sú povzbudzované do rastu. Je to k zlosti, ale je to zároveň prirodzené. Produkcia estrógénu v tele totiž po menopauze prudko klesne, zatiaľ čo testosterón (dovtedy v úzadí) ostane na pôvodnej hladine. Našťastie v 21. storočí už máme veľa techník ako sa chĺpkov ľahko zbaviť – a bez zbytočnej spoločenskej pozornosti.
Typické domáce riešenie predstavujú pinzeta, alebo vosk. Nie sú bezbolestné, ale sú dosť obľúbené. Tu treba pripomenúť citlivosť pokožky na tvári a fakt, že aj najmenšiu ranku všetci dobre vidia – s vytrhávaním chĺpkov skrátka opatrne.
Môžete sa dohodnúť s doktorom na používaní nejakých prípravkov alebo krémov. Niektorí lekári vám dokonca môžu predpísať antikocenpciu (aj po menopauze).

Dermatológ možno navrhne laserovú epiláciu (ktorú ponúkame aj v našom salóne). Laser je moderný a účinný, likviduje chĺpky spoľahlivo aj s korienkami. Neporadí si však s bledými alebo šedivými chĺpkami.
Naše top riešenie je elektrolýza (elektrická ihla). Je to vôbec najúčinnejšia metóda, čo sa týka dlhodobého odstraňovania chĺpkov, pretože elektrický prúd zničí aj folikul chĺpka, ktorý už nikdy nevyrastie. S ihlou sa pracuje pomaly – od chĺpka k chĺpku, ale práve preto sa hodí najmä na tvár, kde je toho porastu málo a potrebujete sa najviac sústrediť na detail. Elekrolýza je skrátka evergreen a veľa dámam po menopauze zjednoduší život.

Na záver rada: k chĺpkom na tvári by sa mal vždy vyjadriť aj lekár (gynekológ alebo endokrinológ), pretože niekedy ich spúšťačom môže byť aj zdravotný problém alebo nesprávny like.

Článok prináša váš expert na hladkú pokožku bez chĺpkov – salón Hairless.
Zdroj foto: Hairless

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu