Poznáte huslistku Barboru Botošovú? Práve vydala svoj debutový album Colours of my Soul!

0
1332

Syntéza zdanlivo nespojiteľných žánrov a rytmov. Asi tak by sa dal charakterizovať debutový album huslistky Barbory Botošovej – vnučky legendárneho huslistu Jána Berkyho Mrenicu, ktorý práve vychádza s názvom Colours of my Soul.
Barbora Botošová je slovenská huslistka a primáška, interpretujúca rozmanité žánre od World music až po Ethno – Jazz. Pochádza z hudobníckej rodiny. Hudbe sa venujú aj jej otec Eugen Botoš či strýko Ján Berky Mrenica mladší. V rodinnej tradícií pokračovala aj štúdiom na VŠMU. U Prof. Petra Michalicu vyštudovala hru na husliach, v interpretačnom umení sa neskôr zdokonaľovala na kurzoch u Jindřicha Pazderu. Botošovej nie je cudzia ani kompozícia, ktorej základy čerpala u Ľubice Čekovskej.
Pôsobenie v komorných a multižánrových zoskupeniach (Barbora Botošová Band, Woman Rebels a. i.), spolupráca na rôznych hudobných projektoch i aranžérske skúsenosti prirodzene vyústili v túžbu po vydaní vlastného CD. „Album je splnením môjho veľkého sna. Odzrkadľuje neľahké obdobie môjho života, kedy som potrebovala čas na to, aby určité pocity dozreli. Toto obdobie však vyvrcholilo happy-endom, čo je v skladbách určite cítiť,“ vysvetlila Barbora. Napriek skutočnosti, že album vychádza v edícií World music, predstavuje fúziu mnohých žánrov. Poslucháč na CD nachádza skladby ľudové, jazzové, cigánske. Botošová sa nebojí experimentovať. Umne prepája prvky latino s prvkami swingu, temperamentného flamenca i balkánskej rytmiky.

Všetkých deväť skladieb albumu vychádza z folklóru, ktorý miestami obohacuje o zbor a sprievod orchestra. Špeciálne postavenie má jej autorská skladba Znovuzrodenie, ktorá podľa autorkiných slov presne odzrkadľuje obdobie, v ktorom album vznikal. Nápady na skladby prichádzajú spontánne v relatívne krátkom časovom úseku v priebehu roka 2018 a to z hĺbky duše. A duša je presne to, čo z jednotlivých skladieb cítiť. Farby a nálady sa premietajú aj do názvu albumu “Colours of my Soul“. Ten neodráža len zdroje inšpirácie, ale aj jej korene. Botošová si k nahrávaniu prizvala 18 interpretov, medzi ktorými nájdeme i zvučné zahraničné mená – kavalista Zhivko Slavchev Vasilev (Bulharsko), speváčka Agata Siemaszko (Poľsko), akordeonista Marko Kukobat (Srbsko), gitarista Marco Pillo (SK) či basgitarista Robert Vizvári (SK). Hudobníci tak vytvorili jedinečný projekt s rozmanitými hudobnými nápadmi a fantáziami, ktorý vychádza vo vydavateľstve Hudobný fond pod názvom Colours of my Soul.

Zdroj: www.hf.sk, www.musicaslovaca.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu