Prečo ženy prichádzajú o vlasy?

Nie. Nie je to kvôli mužom ;-). Aj keď, deje sa to kvôli hormónu, ktorý je považovaný za čisto mužský. Určitú hladinu testosterónu však produkuje aj ženské telo, a práve on je príčinou našich patálií s korunou krásy.  Textúra vlasov a ich hustota je však podmienená mnohými faktormi, no uplatňujú sa najmä tie genetické. Napriek tomu, že sa o vlasy denno-denne staráme, vyživujeme ich a investujeme nemalé finančné prostriedky do prípravkov, ktoré im majú zabezpečiť zdravý vzhľad, lesk a najmä hustotu, vieme touto starostlivosťou ovplyvniť relatívne málo. Platí to najmä o hustote, ktorú určuje geneticky daný počet folikulov a množstvo vlasov, ktoré z nich vyrastajú.  

Vypadávanie vlasov u žien

Na prvý pohľad sa môže zdať, že vypadávanie vlasov je doménou mužov. Tento problém však neobchádza ani ženy. Ako sme už spomenuli, na vine je najmä aktivita testosterónu, resp. jeho derivátu, ktorý deštruuje vlasové folikuly. Hormonálne zmeny v klimaktériu, počas tehotenstva či po pôrode, spôsobujú relatívny vzostup jeho hladiny a následne deštrukciu folikulov, ktoré sa postupne miniaturizujú, vlasy sú čoraz tenšie až napokon dôjde k ich odumieraniu. Negatívny vplyv na kvalitu vlasov má ale aj užívanie antikoncepcie, zlá životospráva, dlhodobé užívanie liekov, zlý krvný obeh či vyšší a pokročilý vek a stres.  

Vypadávanie vlasov u žien obvykle nastáva po pôrode, no ide o dočasný stav, ktorý sa časom zvykne upraviť. Druhým obdobím, kedy vlasy padajú je klimaktérium. Strata vlasov v tomto období býva trvalá, a je spôsobená hormonálnou dysbalanciou s relatívnym vzostupom hladiny testosterónu,“ hovorí odborník na hustotu vlasov, MUDr. Ján Popovič z Dr. Popovič Inštitútu. 

Ako si uchovať leviu hrivu? 

V prvom rade musíme povedať, že je niečo iné, ak máte len dočasne oslabené vlasy a tie preto nepôsobia hustým a zdravým dojmom, ako keď o ne skutočne prichádzate nezvratným vypadávaním. Pri oslabených či unavených vlasoch môžu pomôcť vitamíny,  kvalitný šampón, ktorý vlasy nabudí, či odľahčený účes. Ak však o vlasy skutočne prichádzate, tieto veci nezaberajú. „Slovenky sa obvykle neúspešne pokúšajú vypadávanie vlasov riešiť najčastejšie rôznymi šampónmi. Niektoré si nechávajú nadväzovať vlasy alebo používajú parochne. Ani jeden postup nie je správny a účinný nakoľko nerieši pravú príčinu vypadávania,“ dodáva MUDr. Popovič. 

Efektívnym a jediným dlhodobým riešením straty vlasov je ich transplantácia, ktorá je medzi Slovenkami stále málo známa, resp. je považovaná za mužskú beauty záležitosť. 

Ide však o zatiaľ jedinú známu účinnú metódu, ktorou je možné opäť získať stratené vlasové folikuly. Dnes ide o moderné, neinvazívne metódy transplantácie vlasových folikulov zo zadnej časti hlavy, tzv. darcovskej zóny, kde sa nachádzajú folikuly rezistentné voči testosterónu a teda po transplantácií nedochádza k ich opätovnej strate.  Treba si však dávať pozor a vyberať si certifikované pracoviská, ktoré Vám zaručia výsledný žiadaný efekt. 

V súčasnosti sa pri transplantácii vlasov využíva tzv. minimálne invazívna technika, pri ktorej sa jednotlivé vlasové folikuly prostredníctvom ultra tenkej ihly extrahujú z darcovskej oblasti a implantujú sa do oblastí, ktoré chceme zahustiť. 

Technika sa v odbornej literatúre označuje ako FUE (Follicular Unit Extraction). Vykonáva sa v lokálnej anestéze a preto je nebolestivá. Nakoľko sa využívajú ihly s veľmi malým priemerom, prakticky nezanecháva jazvy“, hovorí MUDr. Popovič. 

Na záver uvádzame 5 najrozšírenejších mýtov o zahustení vypadávajúcich vlasov: 

             Spreje na zahustenie vlasov 

Ide o vizuálny efekt. Farebne tónovaný sprej iba zakryjete kúty a presvitajúcu pokožku v prípade riedkych vlasov. Celkovo však vlasom viac škodí ako pomáha.

Vitamínové preparáty

Dostatok vitamínov, samozrejme, vplýva na celý náš organizmus, a teda aj na vlasy. Drahé vitamíny, ktoré nájdete v lekárni alebo na internete majú však len podporný vplyv na rast vlasov, sami o sebe na uchovanie zdravých vlasov nestačia. Liečbu vitamínovými doplnkami je preto potrebné kombinovať s ďalšími postupmi pre zdravie vlasov. 

Šampón na objem vlasov

Šampón, ktorý pomôže zastaviť vypadávanie vlasov neexistuje. A už vôbec neexistuje taký, ktorý spôsobí rast už vypadnutých vlasov. Niektoré, najmä tie na báze kofeínu, dokážu síce vlasové cibuľky stimulovať a vlasy na chvíľu pôsobia objemnejšie, ale je to opäť  len efekt, ktorý so zvýšením hustoty vlasov nemá nič spoločné. 

Umelé vlasy 

Nadpájané pramene umelých či prirodzených vlasov alebo parochňa môže byť síce pre nositeľku na chvíľu zaujímavou zmenou, no je to opäť len zakrývanie problému. Nevyhnutná je tiež pravidelná návšteva u kaderníčky kvôli posúvaniu trsov, čo dané riešenie predražuje. Je potrebné tiež upozorniť, že táto metóda je pre už i tak oslabené vlasy úplne devastačná. 

Čím drahšie, tým účinnejšie

Mnohí výrobcovia výživových doplnkov a špeciálnych produktov na tejto vete postavili svoj biznis a cenovú politiku. Spoliehajú sa na to, že svojim vlasom chcete dopriať starostlivosť, za ktorú ste ochotní priplatiť si, no často zloženie nezodpovedá cene. A samozrejme, ako sme spomenuli vyššie, preparáty Vám vlasy nevrátia, ak nastal proces ich trvalej straty.

foto: shutterstock.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu