Svetový deň zraku sa pravidelne koná na celom svete druhý októbrový štvrtok. Medzinárodná agentúra na prevenciu slepoty (IAPB) poukazuje pritom na to, že u nás neustále podceňujeme kontrolu zraku a prevenciu. Počet ochorení očí a ľudí trpiacich slepotou pritom neustále narastá.

Starostlivosť nielen Slovákov ale aj celosvetovo o svoje oči za posledné obdobie zaostáva. Približne 285 miliónov ľudí na svete trpí problémom so slabým zrakom alebo dokonca slepotou. Čo je však alarmujúce je to, že takmer 80 % prípadov sa dalo predísť prevenciou. „Apelujeme na ľudí, aby nezanedbávali zrakové zdravie a včas sa objednali na preventívnu prehliadku u svojho očného lekára. Dôležité je sledovať aj seniorov v rodine. Ak napríklad hovoria, že im už očný lekár nemá dať aké okuliare, ešte vždy je spôsob, ako sa môžu vrátiť k čítaniu kníh, časopisov či lúšteniu krížoviek. Spoločne dokážeme vybrať vhodnú optickú pomôcku, ktorých je v súčasnosti naozaj dostatok,“ vyzýva Tatiana Winterová, riaditeľka Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska. 

Medzinárodný deň zraku 

Vznikol v roku 1990 s cieľom poukazovať na riziká, ochorenia očí a ich možnú prevenciu a včasnú liečbu. Celosvetovo sa v tento deň organizuje viac ako 800 najrôznejších lokálnych podujatí s cieľom zvýšiť starostlivosť ľudí o svoj zrak. „Mnohí z nás si neuvedomujú, že zrak nie je len o krátko či ďalekozrakosti. Existuje celý rad ochorení, ktoré výrazne môžu narušiť schopnosť vidieť. Je potrebné si uvedomiť, že na Slovensku žije približne 80 000 nevidiacich a slabozrakých. Nejde pritom o nízke číslo. Nepodceňujte svoj zrak a dajte si ho vyšetriť odborníkom,“ konštatuje Kristýna Štěbetáková, optometristka spoločnosti Alensa, on-line predajca kontaktných šošoviek, dioptrických a slnečných okuliarov. Prevencia je totiž najlacnejšia a najjednoduchšia cesta ako sa vyvarovať akýmkoľvek problémom s očami. Aj Alensa vo svojich optikách motivujú ľudí k pravidelným kontrolám zraku: všetky očné vyšetrenia od merania zraku, merania vnútroočného tlaku či aplikácie kontaktných šošoviek poskytuje až do konca októbra zadarmo. Stačí sa objednať na webe Alensa. E-shop alensa.sk zase ponúka svojmu zákazníkovi za nahranie aktuálneho receptu bonus vo výške 6 eur.  

Päťminútová kontrola zraku:

Moja stolička podopiera celé moje telo a nohy mám primerane opreté na podlahe. Monitor je mierne pod úrovňou očí, čo pomáha mojim očiam pozerať sa smerom nadol. Odporúčané umiestnenie je 15 – 20 stupňov pod úrovňou očí. Obrazovka počítača je od očí vzdialená 50 – 66 cm. Monitor sa môže nakláňať a otáčať a má vstavané filtre proti odleskom. Moja obrazovka je umiestnená mimo oslnenia z akéhokoľvek osvetlenia alebo okna. Obrazovka je bez prachu. Veľkosť písma je dostatočne veľká, aby nebolo potrebné ohýbať sa a približovať k monitoru obrazovky.

Touto kontrolou predídete zbytočnému digitálnemu namáhaniu očí, chránite svoje zdravie a súčasne optimalizujete svoju produktivitu na pracovisku. Ak pociťujete, že vaše oči sú namáhané, navštívte svojho očného špecialistu. Jasné videnie môže pomôcť zvýšiť vašu produktivitu o 22 %! Rovnako môžete požiadať svojho zamestnávateľa, aby vám zabezpečil nevyhnutné pomôcky na zabezpečenie ochrany vášho zraku v rámci bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. 

6 spôsobov ako predísť digitálnej únave očí 

Aj jednoduché zmeny pomôžu znížiť digitálne namáhanie očí.  

1. POUŽÍVAJTE OKULIARE. Ak máte okuliare, používajte ich pri práci, čítaní, alebo pozeraní do obrazovky počítača, mobilu či televízora. Súčasne sa uistite, že ich používate správne. 

2. ČASTO ŽMURKAJTE. Zvlhčujete tým povrch oka. Ak je to potrebné, používajte očné kvapky.

3. UPRAVTE SI VLASTNOSTI MONITORA. Zvážte nastavenie jasu, kontrastu, farebnej teploty a veľkosti textu. Výrazne tak viete uľaviť svojim očiam. 

4. SPRÁVNE OSVETLENIE. Umiestnite obrazovku počítača tak, aby ste sa vyhli oslneniu, používajte antireflexné vrstvy. 

5. NASTAVTE SI OBRAZOVKU POČÍTAČA. Monitor je mierne pod úrovňou očí. Odporúčané umiestnenie je 15 – 20 stupňov. Obrazovka počítača je od očí vzdialená 50 – 66 cm. 

6. ROBTE SI PRESTÁVKY. Dodržujte pravidlo 20 – 20 – 20. Každých 20 minút sa aspoň na 20 sekúnd pozrite na objekt vzdialený 20 metrov. 

Pripravil:  Michal Ondruš

Foto: Alensa

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu