Nepretrhnite sa pre druhých a naučte sa povedať nie!

0
375
nepretrhnite sa pre druhých

Ako prelomiť závislosť od toho, čo si o nás myslia druhí? Ako sa nenechať využívať? Ako sa prestať neustále zavďačovať a čakať, že nás budú ľudia vždy mať radi?
Aj o tom je veľmi užitočná príručka Nepretrhnite sa pre druhých – kniha pre ľudí, ktorí radšej držia jazyk za zubami a nepovedia svoj názor zo strachu, že ich ľudia budú mať menej radi. Pre ľudí, ktorí majú pocit, že sa potrebujú páčiť, aby zostali vo svojich spoločenských kruhoch, a ktorí nevedia hovoriť „nie“.

Niektorí ľudia tvrdia, že sú len veľkorysí a priateľskí. Že to je skôr cnosť… že pomáhajú ľuďom v komunikácii a spolupráci. Ale omyl. Nezamieňajte si zavďačovanie sa s veľkorysosťou a priateľskosťou. Navonok sa môžu javiť ako identické, ale motivácie veľkorysej osoby a prisluhovača by nemohli byť odlišnejšie.

Popremýšľajte nad nasledujúcimi črtami, emóciami alebo presvedčeniami o sebe. Ak vám niektoré z nich pripadajú nepríjemne povedomé, je možné, že patríte k prisluhovačom.

■ Neviete povedať nie.
■ Poviete áno, i keď myslíte nie.
■ S niečím súhlasíte, ale potom v duchu soptíte.
■ Cítite sa nedocenení za všetko, čo pre ostatných robíte.
■ Cítite sa vyvedení z miery, nepriateľsky naladení, nepochopení či podvedení.
■ Cítite sa nechcení, nemilovaní, neohodnotení či prehliadaní.
■ Bojíte sa, že iným spôsobíte starosti alebo ich podráždite.
■ Cítite sa vyčerpaní alebo uštvaní ľuďmi, ktorým veľmi ťažko hovoríte nie.
■ Cítite sa previnilo, keď chcete robiť niečo sami pre seba.
■ Pokúšate sa byť takými, ako od vás požadujú iní.
■ Nevyslovujete svoje názory nahlas a vo väčšine prípadov sa pridružíte k názorom niekoho iného.
■ Nie ste priebojní v napĺňaní svojich potrieb.
■ Nikdy nepriznáte skutočné pocity zo strachu, že spôsobíte nepríjemnosti.

Kniha Nepretrhnite sa pre druhých vysvetľuje odkiaľ tieto pohnútky zavďačovať sa a byť po ruke ostatným pochádzajú. Ako sa prejavujú a čo presne s nimi robiť.
Naučte sa ako zmeniť svoj vzťah k sebe a ostatným, ako si nastaviť hranice, byť asertívny a necítiť zodpovednosť za pocity ľudí.

Autor Patrick King je špecialista na sociálne zručnosti, sociálnu psychológiu a ľudské správanie. Publikuje pre GQ Magazine, TedX, Forbes, NBC News, Huffington Post, Business Insider, Men’s Fitness, Inc., ATTN, Real Simple Magazine a Creative Live.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu