NIE RAKOVINE TOUR

0
1315

Tím pacientskej organizácie NIE RAKOVINE chodí až do októbra po celom Slovensku s názornou edukáciou o potrebe onkologickej prevencie

Pacientska aliancia NIE RAKOVINE podporuje organizovaný skríningový onkologický program rakoviny krčka maternice, ktorý v týchto dňoch odštartovalo Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky. V boji s týmto ochorením máme dva piliere: pravidelnú a kvalitnú gynekologickú prevenciu spolu s očkovaním tínedžerov i dospelých proti vírusu HPV. Kombináciou oboch by bolo možné toto ochorenie úplne odstrániť!

O zvýšenie záujmu o onkologickú prevenciu pripravila pacientska aliancia NIE RAKOVINE trojmesačnú zážitkovú osvetovú road show – NIE RAKOVINE TOUR. Od augusta do októbra prichádza do mesta, školy, firmy či obchodného centra s osvetou o karcinóme krčka maternice, s názornou edukáciou na simulátore samovyšetrovania prsníkov, s nadrozmernou maketou čreva a pľúc, aby sa všetky vekové kategórie naučili, čo majú  pravidelne robiť pre svoje zdravie. Záujemcovia sa stretávajú s vyškolenými edukátormi z radov zdravotníkov  i vyliečených  onkopacientov, svojou účasťou ich podporia aj zakladatelia pacientskej aliancie NIE RAKOVINE Patrik Herman, Jana Pifflová Španková či Bibiana Ondrejková.

Na Slovensku každý deň ochorejú na rakovinu krčka maternice dve ženy, pričom až každý tretí prípad sa kvôli neskorému diagnostikovaniu ochorenia končí smrťou. Pravidelným skríningom sa pritom môže zabrániť až deviatim z desiatich prípadov tohto ochorenia! Základom prevencie rakoviny krčka maternice je bezbolestné vyšetrenie steru krčka maternice počas  pravidelného vyšetrenie u gynekológa. Zdravotné poisťovne preto pozývajú na gynekologické vyšetrenie ženy vo veku od 23 do 64 rokov, ktoré v predchádzajúcich troch rokoch neabsolvovali cytologické vyšetrenie (Pap test).

Účasť žien na gynekologickom skríningu je však u nás veľmi nízka.  „Bohužiaľ, na preventívne cytologické vyšetrenie chodí pravidelne len niečo vyše 20 % žien, čo je veľmi málo. Do ambulancií gynekológov prichádzajú často po viacerých rokoch, často už s prejavmi rozvinutého ochorenia. Aj preto chceme podporiť úsilie MZ SR,  odborníkov a zdravotných poisťovní a organizujeme sériu osvetových podujatí NIE RAKOVINE TOUR. Odštartovala 21. augusta v Košiciach, prešla mnohé slovenské mesta a v sobotu 11.septembra 2021 pozýva ľudí do AVION shopping parku v Bratislave. Neskôr má v pláne ešte navštíviť Žilinu (16.9.), Trenčín (18.9.), Banskú Bystricu (28.10.) i ďalšie mestá, ktoré budú priebežne doplnené na www.nierakovine.sk. Chceme tak upozorniť na dôležitosť pravidelných gynekologických prehliadok a tiež na význam očkovania proti HPV vírusu, ktorý spôsobuje až 99 percent prípadov tohto ochorenia. Viac informácií o očkovaní proti HPV sa rodičia dozvedia aj v ambulaciách pediatrov,“ hovorí prezidentka aliancie NIE RAKOVINE Jana Pifflová Španková.

Pacientska organizácia NIE rakovine poukazuje tiež na vedecké štúdie, ktoré potvrdzujú, že  až 1 z 3 žien s diagnostikovanou rakovinou krčka maternice mala normálny výsledok Pap testu.

Modernejšou metódou je HPV genotypizačný test, ktorý pracuje na báze DNA a dokáže včas identifikovať vírus spôsobujúci rakovinu krčka maternice. Vzorka pre HPV DNA test sa získava rovnako ako vzorka pre Pap test. HPV DNA test zisťuje 14 vysokorizikových HPV typov v jednej analýze a osobitne zisťuje tiež výsledky pre HPV 16 a HPV 18, ktoré spôsobujú približne 99 % všetkých prípadov rakoviny krčka maternice. HPV DNA test dokáže vylúčiť možné ochorenie na tri až päť rokov alebo naopak odhaliť príčinu ochorenia ešte skôr, než sa rozvinie.

„Na Slovensku nie je tento skríngový test uhrádzaný zo zdravotného poistenia ako primárna skríningová  metóda,  hoci svet je nasmerovaný na primárny HPV skríning a v mnohých krajinách sveta je súčasťou národných skríningových programov či regionálnych programov,“ konštatuje Jana Pifflová Španková.

Profesionálne smernice pritom podporujú skríning pomocou HPV testu založeného na DNA, pri ktorom sa zisťuje, či je žena vystavená riziku choroby alebo sa u nej už choroba vyvíja.

MUDr Elena Prokopová, hlavná odborníčka  – pediatria očkovanie HPV

Human papillomavirus (HPV) je jediný onkogénny vírus, proti ktorému existuje účinná prevencia – očkovanie. Je to dôležitý prostriedok prevencie aj proti iným onkologickým ochoreniam spojeným s infekciou HPV. Niektoré druhy HPV okrem rakoviny krčka maternice spôsobujú aj viacero ďalších onkologických ochorení u žien i mužov, proti ktorým neexistuje iná ochrana okrem očkovania. Počet nádorov spojených s HPV u nás narastá. Najvyšší výskyt rakovinotvorného HPV je vo vekovej kategórii 25 – 29 rokov. Od infekcie k vzniku nádoru môže uplynúť až 15 rokov. 

Proti HPV vírusu by sa mali očkovať chlapci i dievčatá. Podľa prezidentky aliancie NIE RAKOVINE je ideálne očkovať už tínedžerov. Je totiž vysoká pravdepodobnosť, že pred začiatkom sexuálneho života nebudú nakazení HPV. U sexuálne aktívnych mladých ľudí sa už  táto nákaza nedá vylúčiť.

„Rodičia by mali mať možnosť ochrániť svoje dcéry a synov pred infekciou HPV už v tínedžerskom veku čo najúčinnejšie. Rakovine krčka maternice sa dá vakcináciou predísť a zabrániť tak neskoršiemu vzniku onkologického ochorenia. Napriek tomu je miera zaočkovanosti proti HPV na Slovensku nízka, a to je potrebné zmeniť,“ dopĺňa Jana Pifflová Španková.

V súčasnosti sú na Slovensku dostupné dve vakcíny, dvojvalentná a deväťvalentná vakcína. Dvojvalentná vakcína je pre 12-ročné deti plne hradená zo zdravotného poistenia a sú v nej obsiahnuté 2 typy ľudského papilomavírusu (HPV typy 16 a 18). Deväťvalentná vakcína obsahuje 9 najbežnejších typov HPV a pokrýva 77 % HPV infekcií vyskytujúcich sa na Slovensku. Je to jediná priama najširšia ochrana pred HPV infekciami a u 12-ročných detí je táto vakcína čiastočne hradená zo zdravotného poistenia. 

Okrem rakoviny krčka maternice sa HPV infekcia môže podieľať aj na rakovine penisu, vagíny, konečníka, vulvy, ústnej dutiny a nosohltanu. Proti HPV vírusu by sa teda mali očkovať dospelé ženy aj muži.

HPV infekcia prebieha spravidla nepovšimnute, nezanecháva však dostatočné hladiny protilátok, preto je potrebná vakcinácia. Infekcia sa rozvinie až u 20 percent HPV pozitívnych ľudí. Najčastejšie nakazení sú mladí ľudia vo veku 18 – 25 rokov. Najvyšší výskyt rakovinotvorného HPV je tiež vo vekovej kategórii 25 – 29 rokov. Vývoj od infekcie k nádoru môže trvať aj 15 rokov. 

ĎAKUJEME,

že spolu s nami hovoríte NIE RAKOVINE KRČKA MATERNICE.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu