Nová nádej pre ľudí s chorým srdcom na Slovensku. Pomôže im nové zariadenie ARTIS icono, prvé v strednej Európe

0
1186

V bratislavskom Centre intervenčnej neurorádiológie a endovaskulárnej liečby CINRE v Petržalke pribudla pre pacientov nová sála, ktorá je vybavená jedinečným prístrojom. Angiografický systém ARTIS icono umožní vďaka špičkovej technológii a umelej inteligencii vyšetriť viac pacientov za kratší čas a s minimálnou dávkou žiarenia. CINRE je prvé zdravotnícke zariadenie v strednej Európe, v ktorom bude tento prístroj slúžiť pacientom.

Ochorenia srdca a obehovej sústavy patria medzi najsmrteľnejšie civilizačné ochorenia. Na Slovensku na ne každý mesiac umrie okolo 2500 ľudí. Mnohým pacientom by pritom vedeli pomôcť špecialisti z najmodernejších medicínskych odborov, akým je aj intervenčná rádiológia. V špičkových centrách umožňuje operovať pacienta cez malé vpichy v koži a cez cievy sa dostať na potrebné miesto v tele. Lekári sledujú operáciu počas zákroku na virtuálnom obraze, ktorý snímajú medicínske prístroje. Práve kvalita zobrazenia je dôležitým faktorom pre úspešnosť a rýchlosť operačného zákroku. Na Slovensku je takých centier iba 7. Štatisticky, podľa počtu obyvateľov, by sme ich potrebovali mať aspoň 10 – 11.
Nemocnica CINRE v bratislavskej Petržalke sa špecializuje na najmodernejšiu miniinvazívnu intervenčnú liečbu kardiovaskulárnych a neurovaskulárnych ochorení v nonstop režime. Súčasne je aj medzinárodným školiacim centrom excelentnosti pre viaceré nové a miniinvazívne liečebné postupy v troch programoch – neuro, kardio a angio.

„V našom centre ročne zoperujeme viac ako 4000 pacientov, z ktorých približne polovicu tvoria kardiointervencie, teda operácie na srdci a jeho tepnách. Mnohokrát ide o časovo náročné výkony, ktoré si vyžadujú používanie najmodernejšej zobrazovacej techniky. Aby sme mohli zvýšiť počet výkonov, ale aj ich kvalitu, rozhodli sme sa rozšíriť naše vybavenie o high-tech zariadenie ARTIS icono, ktoré predstavuje súčasnú špičku v zobrazovacích technológiách potrebných pre najnáročnejšie srdcové intervencie,“ hovorí pri prvej operácii s novým zariadením MUDr. Ivan Vulev, priekopník intervenčnej rádiológie na Slovensku, ktorý vedie tím odborníkov v spoločnosti CINRE.
Angiograf ARTIS icono predstavila ako novinku spoločnosť Siemens Healthineers iba začiatkom minulého roka a CINRE je prvé pracovisko v strednej Európe, ktoré ho začína používať. Prístroj je jedinečný najmä tým, že začal využívať umelú inteligenciu na stanovenie pracovných postupov pri terapeutických výkonoch. Lekárom umožňuje intuitívny pracovný postup a poskytuje im vysokú kvalitu zobrazenia. Je vybavený nadčasovými softvérovými riešeniami na komplexnú diagnostiku a terapeutické výkony srdca. „Medzi jeho výhody patrí aj jeho výnimočný výkon a univerzálnosť. Prispieva k rýchlemu a spoľahlivému určeniu diagnózy a rozhodnutiu o následnom ošetrení a liečbe,“ dodáva Štefan Takács, produktový špecialista Siemens Healthineers Slovensko.
Moderná technológia umožňuje robiť zákroky za kratší čas, a tak dokáže pomôcť viacerým pacientom. Odborníci si sľubujú, že vďaka novinke, pacienti nebudú musieť čakať na ošetrenie, dostane sa im pomoci hneď, keď prídu. „Mottom nemocnice CINRE je neustály pokrok a inovácie v spojení s najvyššou medicínskou kvalitou, preto sme sa rozhodli pre tento nový systém. Jeho vynikajúcou vlastnosťou je možné prepínanie medzi 2D a 3D zobrazovaním, kvalita obrazu a dôležitým parametroim pre pacienta i lekárov je aj podstatne znížená požadovaná dávka žiarenia. Vďaka tomu, že C-rameno môže teraz vykonávať nové trajektórie pohybu, vyšetrované oblasti môžu byť teraz zobrazované prakticky bez artefaktov v 3D vizualizácii“, vysvetľuje MUDr. Ivan Vulev.
Nemocnica CINRE v Petržalke je zmluvným partnerom všetkých troch zdravotných poisťovní na Slovensku a pacienti si v nej teda za žiadne výkony a vyšetrenia nedoplácajú. Všetky ďalšie informácie sa dajú nájsť na www.cinre.sk a na FB profile.

Zdroj: www.cinre.sk

foto: Peter Frolo

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu