O lásku sa medzi sebou delia. Hlavné kritériá: dôvera a tolerancia

Monogamia je vo svete tak vžitá, že akákoľvek iná odchýlka vzťahu je pre väčšinu neprijateľná.

O tom, že monogamia možno nie je najideálnejší partnerský vzťah sme písali nedávno. Na svete sa denne robí množstvo výskumov a jeden z nich sa zameral práve na to. Na niečo, čo je roky zakorenené, zautomatizované a všetko iné je odsudzované. Lebo človek má byť monogamný. Kto to však uzákonil a kde je napísané, že je to jediná pravda?

O lásku sa delia

Len v Amerike žije pol milióna ľudí v polyamorii. Po slovensky takzvaná poly láska. Smiešny názov, ktorý vlastne hovorí o tom, že sa o lásku delíte s viacerými. Možno sa teraz chytáte za hlavu, lebo aj všetky piesne hovoria o láske medzi dvoma! O tom, že človek môže milovať len jedného človeka. Podľa mnohých výskumov a z hláv múdrych ľudí to však nie je prirodzené.

Človek nie je naprogramovaný na to, aby žil v monogamii. Jeden človek totiž tomu druhému nikdy nedokáže dať úplne všetko a pochopiť každú jednu stránku jeho osobnosti. Podľa psychológov má človek viacero priateľov práve pre to, že s každým zdieľa a robí niečo iné. A podľa toho si aj vyberá ich prítomnosť. A presne to isté sa deje v láske.

Žiadna promiskuita, pravidlá sú dané

Ľudské srdce nie je naprogramované. Dokáže milovať viacerých. Nejde tu však o žiadnu promiskuitu. Aj polyamoria má svoje pravidlá. Je o dôvere, obrovskej tolerancii a samozrejme láske. Nie o tom, že si každý mesiac zbalíte niekoho iného popritom, čo vás doma bude čakať partner. Polyamoristi sa radi pýšia tým, že nie sú za neveru, ale za čistú hru. A na rozdiel od iných partnerstiev, tu sa hovorí narovinu. Všetci o všetkom vedia a čo je najdôležitejšie, mali by s tým súhlasiť.

Väčšinou je to o tom, že má jeden z partnerov niekoho ďalšieho, ale môžu mať obaja partneri svojich priateľov, o ktorých navzájom vedia. Vedia, kde sa nachádzajú, kedy sú spolu a čo robia. Psychológovia však hovoria o tom, že to ani zďaleka nie je pre každého. Ako to môže byť úžasné a fungujúce, tak to môže byť katastrofa, pokiaľ jeden z partnerov nesúhlasí.

Na pretrase

Možno zvláštny typ partnerstva, ale na druhej strane je množstvo manželstiev, kde sa ticho tolerujú milenky alebo sa partneri navzájom podvádzajú. Prichádzajú rozvody a ľudia ostávajú nešťastní. Polyamoria či polygamia, či preferujete jedno, druhé alebo iný typ partnerstva, ešte veľmi dlho sa na vás budú susedia a babička odvedľa pozerať veľmi zvláštne, pokiaľ nebudete mať len jedného partnera. Monogamia je totiž tak vžitá, že akákoľvek iná odchýlka vzťahu je pre väčšinu neprijateľná.

By Diamond

Foto: tumblr

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu