Ostrihoňová napísala knihu básní!

0
375
nebásne ostrihoňová

Malá knižočka. Niečo ako šperk, ozdoba. Niečo, čo chcete mať pri sebe, len preto, že je to krásne. A to ste ju ešte nečítali. Televízna moderátorka Veronika Cifrová Ostrihoňová však nie je autorkou, stala sa dobrou sudičkou knihy NEbásNE, ktorú napísala jej teta Andrea,  Andy Ostrihoňová.  Dlhoročná blogerka, autorka  scenárov televíznych  inscenácií a dlhoročná open air plavkyňa, aktivistka otužovania a členka Slovenských ľadových medveďov.  A teraz už aj autorka básnickej zbierky, ktorú uviedla do života spolu s neterou Veronikou a šarmantným Františkom Kovárom na Dunaji.

Vyliahla sa knižka – vážka

Tri roky sa to larvovalo. Rok a pol sa to kuklilo. Ale, tá vážka (teda knižka) je nádherná,“  uviedla autorka a takto predstavila svoju knihu: „Ja viem, ja viem. Som autorka a teda predpojatá. Ale vravia to aj tí okolo. Aj tí, poéziu zvyčajne nečítajúci. Možno, preto, lebo to poézia nie je. Sú to len kratučké slovné útvary. Kedy-tedy som si za posledných pár rokov zapísala niečo do poznámok v mobile. Ale nakoniec som to prepísala do wordu… Vydavateľ  sa na to pozrel milosrdným okom. Poslali sme to ilustrátorke, grafikovi.  Diskutovali sme len o vážkach. Veď kto by kritizoval nebásne? Chápte, veď to nie je ani poézia, ani próza. Nikto tomu kriticky nerozumie. Ale vážkam rozumie každý. Vážok bolo  málo. Potom mali nesprávnu farbu. Potom ich bolo veľa. No nakoniec sa tá najkrajšia prepracovala rovno na obálku. A to je vážka najvážkovitejšia.“

nebásne ostrihoňová

Po predstavení diela a prednesení niekoľkých veršov hercom Ferkom Kovárom pristúpila autorka k originálnemu aktu uvedenia knihy do života, ktorý okomentovala: „Každý knižku, platňu a podobne krstí niečím – vodou, vínom, pieskom… Ja som k tomu pristúpila opačne. Pokrstila som Dunaj, jeho vody svojou knihou. Veď nech si prečíta, čo som o vode ponebásnila.“

Pár listov z nevydareného exempláru NEbásNÍ potrhali na kúsky (je to nebielený, recyklovaný papier) a tie dobrá sudička Veronika spolu s Ferkom Kovarom a autorkou postupne hodili do Dunaja.

Kniha vyšla vo vydavateľstve Eruditio a vážky, ktoré „poletujú“ na stránkach knižočky okolo veršov, nakreslila Alžbeta Dornáková. NEbásNE  sú dostupné na e-shopoch.

nebásne ostrihoňová

Foto: archív A. O.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu