Pandémia ju nezastavila. Spustila FASHION ACADEMY JANA JURČENKO.

0
1938

Jana Jurčenko je popredná slovenská módna návrhárka. Jej doménou sú svadobné šaty a večerné róby. V čase keď začal COVID sa samozrejme rušili svadby aj rôzne spoločenské akcie a nastal pre väčšinu návrhárov veľký zlom. Módna návrhárka Jana Jurčenko si však práve v tomto čase splnila sen. Založila FASHION ACADEMY JANA JURČENKO.

Ako ťa pandémia koronavírusu poznačila a či vôbec?

No na prvú vlnu som ani nemala čas reagovať. Šili sme rúška, krajčírky pracovali z domu a ja som ich rozvážala po celej Bratislave. Táto aktivita ma celkom pohltila. Ale druhú vlnu sme už poriadne pocítili. Tým, že sa venujem navrhovaniu a zhotovovaniu spoločenských a svadobných šiat, a o tie bol počas logdaunu nulový záujem, nebolo pre koho šiť. Vynašla som sa tak, že som ateliér zmenila na akadémiu – isté kurzy šitia. 

A bol o kurzy šitia záujem?

Prekvapujúci. Myslela som si, že ich budú navštevovať mamičky, ženy z domácnosti. Bola som prekvapená, príležitosť využili najmä najmä vysokoškolské vzdelané ženy z iných profesií, pracovne veľmi vyťažené ženy, lekárky, právničky a podobné profesie, ktoré berú kurz ako relax, voľnočasovú aktivitu, pri ktorej sa niečo naučia a čosi si aj ušijú. 

Nenapadlo ťa, že by si mohla navrhovať iné, praktickejšie kolekcie? 

Myslíš, teplákovú módu? To nie, do tej sa pustili všetci. Skúsila som ísť trochu aj do športových, ležérnych vecí na každodenné nosenie, ale nie som veľmi na to stavaná.

Chýbajú ti spoločenské udalosti, svadby, módne prehliadky?

Neskutočne! Už teraz sa zameriavam na zimné modely. Verím, že nás už nečaká celkové zatváranie všetkého. Túžim, aby už opäť boli svadby, spoločenské udalosti, aby som mohla opäť navrhovať, šiť… 

Čo bol pre teba ten impulz, že si si povedala: teraz idem založiť akadémiu?

Vždy som to mala v hlave. Tým, že mám vyštudovanú pedagogiku a nejaký čas som aj učila, túžila som si vytvoriť vlastný projekt a vychovávať vlastných študentov. No a počas korony som si povedala, že teraz nastal ten správny čas.

Záujemkyne máš rozdelené do nejakých skupín, aby si sa im mohla lepšie venovať? 

Áno. Kurzy rozdeľujem pre úplných začiatočníkov, pre pokročilých a pre profesionálne krajčírky, ktoré si len chcú zvýšiť svoju kvalifikáciu, dozvedieť sa nejaké moje tajomstvá a celkovo sa dostať na vyššiu úroveň. Svoje služby ponúkam aj pre stredné odevné školy, prípadne i vysoké. 

Nerobím to však tak, ako to zvykne byť v škole, že teraz všetci budú šiť napríklad úzku sukňu. Uprednostňujem voľnejší, individuálnejší prístup. Stále však dávam trošku náročnejšie úlohy. Pri ťažších zadaniach sa človek vždy viac naučí… 

Absolventky dostávajú nejaký certifikát? 

Zatiaľ nie. Dala som síce žiadosť na Ministerstvo školstva SR, aby som mohla dávať isté hodnotenia pri absolvovaní kurzu, zatiaľ som však nedostala odpoveď. Našťastie, doposiaľ mám len absolventky, ktoré ani certifikát nepotrebujú. Zdokonaľovanie sa v šití berú skôr len pre vlastné voľnočasové potreby, takou zážitkovou formou. 

Máš ešte nejaké sny, ktoré by si chcela zrealizovať?

Moje sny sa väčšinou týkajú navrhovania šiat. Ďalšie, čo si túžim plniť je cestovanie, spoznávanie nových krajín, pobyt pri mori. A aj preto som frustrovaná, že som výlety za hranice našej krajiny opäť musela odložiť…

foto: archív J.J.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu