Pestrofarebná afroprovincia Ekvádoru

1
3058

Keď sa povie Latinská Amerika, hneď si vybavím farebnosť a temperament. Farby celej dúhy sú prítomné v každej jednej krajine, doslova na každom rohu. Niekedy počas mojich dobrodružných ciest doslova vyhľadávam pestrofarebné miesta a kochám sa pri ich fotení.

Farebné schody sú pekným umeleckým nápadom. Po vyjdení hore vidno komplet celé mesto.
O zaujímavé domčeky s krikľavými farbami a všelijakými tvarmi nebola v meste núdza.

Esmeraldas je najfarebnejšia provincia Ekvádoru. Nielen doslovne samotnými farbami, ale aj farbou pleti miestneho obyvateľstva. Práve táto provincia je domovom afroekvádorského obyvateľstva. Väčšina krajín Latinskej Ameriky má svoju afrokomunitu, ktorá sa zdržiava zvyčajne v jednej provincii, či na jednom území krajiny. V Ekvádore je to práve najsevernejšia provincia ležiaca na severozápade krajiny, obmývaná Tichým oceánom zo západu a susediaca s Kolumbiou zo severu. Hlavným mestom provincie Esmeraldas je mesto s rovnomenným názvom Esmeraldas. Pôvod slova Esmeraldas sa nachádza v slove “emerald”, čo v preklade znamená smaragd, teda zelený drahokam. Esmeraldas preto dostalo tento názov, pretože sa na území tejto provincie vyskytovali veľké ložiská tohto drahokamu.

Tento živý monument v Atacames zobrazuje miestnych rybárov oboch farieb pleti.
Jedna z farebných štvrtí Atacames.
Pouličné šantenie detí so švihadlom, z ktorého ide silná ľudská emócia.

Mesto Esmeraldas leží na pobreží Tichého oceánu a takisto aj pri ústí rieky Esmeraldas, čo z neho robí hlavný prístav severozápadného Ekvádoru. Mesto je hlavným obchodným uzlom pre poľnohospodárske a rezbárske zdroje regiónu, je koncovým bodom transekvádorského plynovodu a taktiež sa môže pochváliť menším letiskom. Nové nábrežie zvané Malecón de Las Palmas bolo postavené v roku 2016 a je príjemným miestom, kde môžete zobrať svoju rodinku a pri pár koktejloch alebo obede z morských plodov si spoločne vychutnáte skvelú plážovú atmosféru s množstvom ďalších miestnych ľudí.

Pohľad na celé mesto Esmeraldas aj s prístavom.
Malecón de Las Palmas so zeleným nápisom ESMERALDAS.
Hlavný park Esmeraldas s pamätníkom plukovníka Luisa Vargasa Torresa, ktorý bol hrdinom liberálnej revolúcie v meste.

Na uliciach som s trochou šťastia našiel tanečné predstavenia sprevádzané marimbou. Marimba je totižto symbol miestnej afrokomunity. Je to perkusívny hudobný nástroj pozostávajúci zo súboru drevených tyčí, ktoré sa udierajú gumenými paličkami a vznikajú z toho nádherné tóny. Slovom marimba sa označuje aj tradičný esmeraldský ženský kroj hrajúci všetkými farbami, ktorý si obliekajú miestne ženy na tradičné slávnosti. Kultúrne centrum mesta vyzdvihuje rôzne pôvodné indiánske kultúry, ktoré predchádzali španielskej koloniálnej ére, ako aj príležitostné koncerty s afroekvádorskými rytmami.

Tradičný ženský farebný kroj marimba.
Žiaci sa na hudobnej hodine učia hrať na marimbu.
Folklórne zoskupenie mladých energických tanečníkov.

Keďže väčšina obyvateľstva je čiernej farby pleti a majú afrických predkov, aj futbal vedia hrať lepšie ako zvyšok krajiny. Futbal je v Ekvádore národným športom číslo jedna a zohráva v srdciach ľudí nenahraditeľné miesto. Provincia Esmeraldas sa považuje za liaheň najlepších futbalových hráčov tejto krajiny. Ekvádor má aj v súčasnosti najviac hráčov z afrokomunity, spomedzi všetkých krajín na kontinente. 

Ronaldo, Rivaldo a Ronaldinho počas tréningu, pred 20 rokmi.
Plážový volejbal je síce populárny, ale plážový futbal je v Ekvádore na inom leveli.
Malí chalani mi svoje úsmevy rozdávali na každom kroku.

Mesto Esmeraldas je pre mňa stelesnením dúhových farieb a nekonečnej farebnosti. Ekvádor je síce celý farebný, ale Esmeraldas výrazne dominuje na zozname najfarebnejších miest. My Slováci si len ťažko dokážeme predstaviť, že na všetkých uliciach je každý jeden domček inej farby dúhy, či už matnej alebo krikľavej. Esmeraldas je takéto autenticky pestrofarebné.

Michal Hertlík, cestovateľ, fotograf, dobrodruh, zberateľ, španielčinár. Vyštudoval medzinárodné vzťahy a diplomaciu, takže ho zaujíma dianie vo svete, geopolitika, história a geografia. Jeho najväčšou vášňou je cestovanie, behanie po svete, objavovanie nových krajín a ich kultúr, rozprávanie sa s miestnymi ľuďmi, skúmanie ich zvykov a tradícií. Aj vďaka veľkým znalostiam španielskeho jazyka sa najviac cíti doma práve v Latinskej Amerike. Miluje všetko latino – krajiny, hudba, tanec, jedlo, ľudia, jazyk.

Michala môžete sledovať na nasledujúcich sociálnych sieťach:
FB stránka: Michal Hertlík / traveller & photographer https://www.facebook.com/michalhertliktravellerphotographer/
INSTAGRAM: michalhertlik https://www.instagram.com/michalhertlik/

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu