Prestávame byť vo vzťahu samým sebou alebo nás len formuje osobnosť nášho partnera?

0
1345
Prestávame byť vo vzťahu samým sebou alebo nás len formuje osobnosť nášho partnera?

Zamilujete sa, ten druhý je pre vás aspoň na začiatku tým najúžasnejším človekom so skvelou povahou, výbornými záľubami a my sa snažíme prispôsobiť sa mu, byť taký dobrý ako on/ona a tváriť sa, že nás zaujíma to isté.

Tak to býva. Láska robí s ľuďmi divy. Mení ich, formuje a pretvára. Niekoho menej, niekoho viac. Ale vždy sa jeden od druhého učíme, preberáme jeho návyky. Na začiatku vzťahu sa často stáva, že sa jeden partner prispôsobuje druhému a naopak. Prečo to tak vlastne je?

V prvom rade, chce byť napríklad žena pre svojho vyvoleného dokonalá. Chce sa mu vo všetkých smeroch zapáčiť, chce mať rada to, čo má rad on a často robí to, čo sa mu páči. A tu prichádza prvý problém. Na jednej strane je úplne v poriadku, ak chcete, aby bolo medzi vami všetko najlepšie a mali ste čo najviac spoločných záľub. Lenže robiť niečo nasilu? To si prežila aj dnes 27-ročná Kristína. Prvá láska, bola zamilovaná, mala sedemnásť. „Môj prvý frajer bol hip-hoper. Nosil široké gate, veľké tenisky a počúval takú hudbu. Netrvalo to ani týždeň a zrazu zo mňa bola tá najväčšia hip-hoperka v okolí,“ smeje sa Kristína.

To je ešte ten dobrý prípad. Bola mladučká, s prvým frajerom, žiadna tragédia. Saša také niečo však prežila len nedávno. „Nikdy som nebola tučná, vždy som sa snažila vyzerať dobre, štíhlu postavu mám v génoch, ale s Erikom to bolo strašné. Je osobný tréner a ja som musela chodiť do fitka šesťkrát do týždňa. Nezažila som ani jednu romantickú večeru za dva a pol roka, lebo sme po siedmej večer už nejedli. Neustále ma kontroloval, či som nepribrala, meral ma…došlo mi to asi až pekne neskoro,“ hovorí Alexandra teraz už s úsmevom. S Erikom sa rozišla pre necelým rokom, za to postavu má stále tip top.

Zmeň sa!

Ak sa snažíte pre svoju polovičku robiť veci, ktoré sa mu páčia, je to v poriadku, ale ak sa mu nepáči, že máte príliš veľký zadok, že nemilujete adrenalín, že máte radi muzikál a balet, ktorým on nerozumie, že sú zvieratá vaši najlepší kamartáti alebo ste príliš milá k ľuďom… to už v poriadku nie je. Nemeňte sa vy! Zmeňte partnera.

Psychologička Zuzana Kmecová hovorí, že sa nedá prestať byť samým sebou a v osobnom živote nebude chcieť hrať inú rolu ani ten najlepší herec. „Formuje nás všetko a každý s kým a čím sme v interakcii. Niečo, resp. niekto menej, niečo viac, záleží len od nás do akej miery. Hranicu vplyvu iných, našej flexibility atd. určujeme sami, či už vedome alebo nevedome,“ hovorí Zuzana Kmecová.

Miriam má priateľa, s ktorým žije, miluje ho, on miluje ju. A naučil sa od nej tie najhoršie veci. Ona je nedochvíľna, fajčí, občas je lenivá a rada dlho spí. Presne to, odkedy je s ňou, robí aj jej priateľ. Je to vtipné a tieto malé veci sa dajú prežiť. A to preto, lebo ona ho do ani jednej z tých vecí nenúti. Tak, ako hovorí psychologička Kmecová, proste na neho vplýva viac a on to prijíma.

„Ja si ideálny vzťah predstavujem tak, že sa s partnerom poznáme, nemusíme sa pretvarovať ani sa hrať na niečo/niekoho iného, lebo vieme do čoho ideme. Mnoho skrytých chýb sa však môže objaviť časom. Alebo keďže človek je tvor učenlivý, samozrejme môže nachytať nejaké zlozvyky a podobne. O zásadnej zmene osobnosti by som asi nerozprávala. A ak by sme prestali byť samým sebou, tak kým by sme vlastne boli? V takom vzťahu je asi lepšie sa nad tým zamyslieť,“ zhrnula psychologička.

Ak sa máme meniť pre človeka, ktorého milujeme, asi by sme sa mohli zamyslieť aj nad tým, prečo chce, aby sme sa menili? Druhá otázka je, miluje vás vôbec, ak chce, aby ste sa menili? To, si už ale musíte zodpovedať sami.

foto: tumblr

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu