Ste už dlhodobo nezadaní? Možno máte fóbiu zo vzťahov!

Keď máte pocit, že vás chce každý muž len na sex. Keď máte pocit, že z vás žena len ťahá prachy. Keď máte jednoducho pocit, že pre vás už nezostal žiaden normálny, primerane šibnutý partner, ktorý by vás chcel takého aký ste! A možno je to celé len vo vás…

Nataša má nešťastie na mužov. Naozaj nešťastie. Randí už od svojich pätnástich a zakaždým to dopadne rovnako. Ona sa buď zamiluje a on nechce vážny vzťah alebo je tá druhá. Trvá to celých desať rokov. Jej najdlhší vzťah trval pol roka, aj to tomu mužovi dala šancu, lebo si povedala, že nie je všetko o kráse. Po pol roku však zistila, že by bolo fajn, keby sa jej vlastný priateľ aj páčil…

Nenechajte to len tak

Všetky sklamania a bolesti zo vzťahov ju natoľko poznačili, že si už jednoducho nedokáže vytvoriť vzťah k nejakému chlapovi a ak to aj on chce, ona cúvne. Už štyri roky je single. „Som dlhodobo neschopná nadviazať s niekým vzťah. Akonáhle to začína k niečomu takému spieť, stiahnem sa a hľadám dôvody, prečo by to nemohlo fungovať,“ hovorí Nataša. Triezva myseľ je teda funkčná a svoj problém si plne uvedomuje.

„Zistila som to, keď ma potenciálny frajer chytil za ruku a správal sa tak, že som vycítila, že to asi myslí vážne. Prejavuje sa to tak, že mi na každom chlapovi niečo vadí a podvedome si vyberám takých, pri ktorých viem, že sa nebudú chcieť viazať. Mám strach sa k niekomu pripútať a mať ho ako guľu na nohe,“ dodáva.

Zdá sa, že tu už nejde len o nešťastie na mužov, ale na plné obrátky pracuje psychika a podvedomie, ktoré kričí, že nechce meniť zabehnutý kolobeh a je mu takto dobre. Ale je mu skutočne dobre? Chce to takto?

Psychologička Zuzana Kmecová objasňuje, kedy sa dá hovoriť o fóbii zo vzťahov. „Ak spĺňa diagnostické kritéria pre špecifické fóbie podľa medzinárodnej klasifikácie chorôb pre duševné poruchy a poruchy správania sa, môže mať takúto fóbiu. Teda musí mať strach z niečoho konkrétneho, nejaký príznak, ktorý sa nedá vôľou ovládať, napríklad búšenie srdca, ak taká situácia hrozí alebo sa deje. Musí sa tomu vyhýbať, ale aj si uvedomovať, že jej to komplikuje život a že ten strach nie je prospešný.“ A Nataša si to absolútne uvedomuje.

Zuzana Kmecová hovorí aj o tom, že komplexná diagnostika by vám presne vymedzila, o čo ide. Môže to byť sociálna fóbia či agorafóbia, úzkostná porucha alebo len neprimeraná reakcia na stres.

Tým, že máte za sebou zlé skúsenosti, nechcete ich už nikdy viac zažiť, a teda sa bojíte ísť do niečoho, čo by ich potenciálne mohlo spôsobiť. Tu už pomôže odborník. „Netreba sa spoliehať na lieky, ale na psychoterapiu, ktorá sa prispôsobí osobitne každému,“ dokončuje psychologička.

Našli ste sa v tom aj vy? Neváhajte a riešte to. Život je len jeden a nikto ho predsa nechce prežiť v strachu.

by Andrea L.

foto: flickr

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu