Rodina ako obrázok…až do chvíle, keď sa všetko zrúti

0
728
celkom ľudské rodina

„Viete, čo sa stane ľuďom, ktorí si myslia, že môžete prežiť len vďaka dodržiavaniu morálnych zásad? Skôr či neskôr skončia ušliapaní.“
Aj tak by sa dal popísať nový román Celkom ľudské od Karine Tuil. Je to súčasná francúzska spisovateľka a jej knihy sa pravidelne objavujú medzi nomináciami na najprestížnejšie literárne ceny.

Farelovci sú úspešní, bohatí a vplyvní.
Sedemdesiatročný Jean Farel je popredný novinár s úspešnou kariérou v televízii, teší sa z pekného miesta na spoločenskom výslní, ktoré nemieni v najbližšom čase opustiť. Jeho o dvadsaťsedem rokov mladšia manželka Claire je uznávaná feministická autorka a esejistka. Ich syn Alexandre, krásny, nadaný športovec, študuje na elitnej vysokej škole. Rodina ako obrázok. No nádherný domček z kariet sa zrúti, keď mladá žena obviní prominentného syna zo znásilnenia.

Celkom ľudské je silný román, ktorý spochybňuje násilie v súčasnom svete a konfrontuje nás s našimi obavami: kto je skutočne v bezpečí pred násilím, bezcitnosťou, krutosťou a podvodmi?
Kontroverzný a polemický príbeh o zlyhaniach a hraniciach, ktoré sme si nastavili…alebo aj nenastavili. Ktoré ani nedodržiavame…

Pred dvadsaťjeden rokmi, v roku 1995, sa prah Bieleho domu podarilo prekročiť trom absolventkám, a to vďaka vynikajúcim študijným výsledkom a množstvu odporúčaní.
Prvá, Monica Lewinská, bola iba meteoritom, ako dvadsaťpäťročnú ju do medzinárodnej mediálnej galaxie vystrelila raketová nálož: felácia a erotická hra s cigarou ako rekvizitou.
Druhá, o niečo mladšia Huma Abedinová, pochádzajúca z indicko-pakistanskej rodiny, neskôr založila Obchodný inštitút moslimskej menšiny, zamestnali ju v prezidentskom úrade, v kancelárii Hillary Clintonovej, a o desať rokov sa stala jej najbližšou spolupracovníčkou.

No a z tria ambicióznych stážistiek ona jediná dosiaľ nemala nijaký škandál. Claire Davisová-Farelová, dcéra profesora práva na Harvarde Dana Davisa a prekladateľky z angličtiny do francúzštiny Marie Coulierovej. Podľa rodinnej mytológie sa jej rodičia stretli pred Sorbonnou…

Publikáciu Celkom ľudské z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu