Návštevníci obce Dolná Krupá pri Trnave sa môžu počas víkendu 3. a 4. júna tešiť na otvorenie tohtoročnej ružiarskej sezóny v najväčšom rozáriu na Slovensku, ako aj na Slávnosť ruží. 

„Obec Dolná Krupá nadväzuje na slávnu éru ružovej grófky Márie Henriety Chotekovej, ktorá tu ako súčasť svojho panstva vybudovala najväčšie rozárium v Európe na prelome 19. a 20. storočia,“ hovorí Alexander Prostinák, riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism a dodáva, že „počas nasledujúcej soboty bude obec žiť vôňami a farbami ruží v rámci osláv 160. výročia jej narodenia.“

Slávnosť ruží, ktorá sa uskutoční v parku klasicistického kaštieľa Slovenského národného múzea, začne o 13. hodine a návštevníci budú môcť obdivovať rôzne druhy ruží, hlasovať za najkrajšiu ružu roka 2023 a tiež si zakúpiť sadenice ruží. Súčasťou podujatia bude tiež krojovaný sprievod z parku pri kaštieli do mauzólea rodiny Chotekovej, vystúpenia speváckych skupín a folklórnych súborov, výstava ruží, tradiční remeselníci i detské predstavenia a atrakcie v areáli parku.

Históriu prepojenú s ružovou grófkou, ako Máriu Henrietu Chotekovú pre jej veľkú záľubu volali,  si pripomenú počas slávnostného otvorenia ružiarskej sezóny aj v neďalekom areáli Medolandie, ktorý susedí s parkom kaštieľa v Dolnej Krupej. Podujatie pri príležitosti Otvorenia ružiarskej sezóny sa začne o 10. hodine. Organizátori pre návštevníkov a milovníkov ruží pripravujú komentované prehliadky Rozária M. H. Chotekovej, ktoré je v súčasnosti najväčším na Slovensku. Nachádza sa v ňom 2 500 kusov vysadených ruží.

Medovinárstvo Apimed v Dolnej Krupej súčasne oslavuje 25. výročie svojho vzniku, preto sa jeho vedenie rozhodlo symbolicky rozšíriť počet ruží v rozáriu na 250 druhov. Grófke Chotekovej venovali ružovú medovinu vyrábanú z lupienkov ruže Rosengräffin Marie Henriette, ktorú pestujú priamo v rozáriu. Túto medovinu, ako aj ďalšie iné, tu môžu návštevníci ochutnať. Po prehliadke Villy Apimed s degustačnými priestormi, medovou vežou a podzemnými pivnicami si hostia môžu vychutnať obed, kávu alebo dezert v reštaurácii Mária Henrieta, ktorá je súčasťou areálu.
Atmosféru v rozáriu počas otvorenia ružiarskej sezóny spríjemní romantická hudba v podaní Lily Veil a popoludní Cimbalová muzika Bystríka Slobodu. Deti sa budú môcť zahrať hry vo Včeličkove, v Ružovom kráľovstve, prejsť sa po Včelárskom chodníku s pohybovými aktivitami a historickými exponátmi. Nebude chýbať občerstvenie priamo v rozáriu, predaj medov, medoviny i ruží.

Oblastná organizácia cestovného ruchu má v pláne organizovať počas leta komentované prehliadky obce Dolná Krupá ako celodenné výlety po regióne. Prvý termín výletu bude 10. júna a nasledujúce 8. júla, 5. augusta a 2. septembra. Viac informácií na www.regiontrnava.sk.

Text a foto: Región Trnava

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu