Slovensko zaujalo na Expo 2020 najdlhšou ľúbostnou básňou na svete i jedinečnou Bankou lásky z Banskej Štiavnice

0
954
Banka lásky na EXPO 2022

Niekedy sa až v zahraničných médiách dozvedáme, aké poklady máme doma. Najsledovanejšiu Dubajskú televíziu očaril príbeh lásky Andreja Sládkoviča a jeho Maríny, ktorý je zhmotnený v slovenskej Banke lásky v Banskej Štiavnici a na Expo v našom pavilóne. Nachádza sa v nej jediný Trezor lásky na svete. Je vytvorený z veršov Sladkovičovej Maríny – najdlhšej ľúbostnej básne sveta. Stotisíc schránok lásky symbolizuje stotisíc písmen básne. Na každej schránke je jedno písmeno z originálneho rukopisu z roku 1846. Práve unikátna Banka lásky sa v Slovenskom pavilóne na Expo Dubaj 2020 v pondelok 14. februára stala súčasťou oslavy sviatku zamilovaných.

Prostredníctvom telemostu z priestorov expozície SLOVAKIA TRAVEL sa návštevníci z celého sveta mohli pozrieť priamo do Trezoru lásky a návštevníci banskoštiavnickej Banky lásky, mohli nazrieť do Slovenského pavilónu na Expo 2020 v Dubaji. Valentínske podujatie v Slovenskom pavilóne sledoval v najsledovanejšej Dubajskej televízii aj celý Dubaj. 

„Láska je naozaj univerzálny jazyk, ktorý dokáže spojiť celý svet. Sme šťastní, že toto posolstvo bolo na sv. Valentína šírené do celého sveta práve zo Slovenského pavilónu na Expo Dubaj prostredníctvom veršov Sládkovičovej Maríny – najdlhšej ľúbostnej básne sveta“, povedal Igor Brossman, zakladateľ Banky lásky v Banskej Štiavnici.

Trezor lásky.

Práve v Banke lásky v Banskej Štiavnici sa nachádza jediný Trezor lásky na svete, kde si ľudia uschovávajú svoje vyznania lásky, aby im ich láska vydržala večne. Trezor sa nachádza v podzemí 500-ročného historického domu v bývalej bani na zlato. Práve v tomto dome žila Marína, ktorej pred 200 rokmi Sládkovič napísal ľúbostnú báseň. Dom aj Trezor lásky je inštitucionálne chránenou pamiatkou UNESCO a predstavuje súčasť svetového kultúrneho dedičstva. 

Na Valentína si mohlo prvých sto návštevníkov Slovenského pavilónu vložiť svoje valentínske vyznania do jednotlivých schránok, ktoré boli pred nimi zapečatené a hneď na druhý deň lietadlom prevezené na Slovensko do Trezora lásky. Návštevníci z rôznych kútov sveta pri tejto príležitosti získali certifikát – anglický preklad Sládkovičovej básne Marína a doživotný vstup do Banky lásky v Banskej Štiavnici.

„Príbeh Maríny a Sládkoviča na Expo v Dubaji spája v sebe veľký romantický príbeh a legendu v úžasnom historickom centre Banskej Štiavnice, ktorá je našim pokladom. Prezentácia Banky lásky chytí za srdce každého. Sme veľmi šťastní, že sa nám podarilo priniesť do Dubaja veľké srdce zo Slovenska, ktoré je zároveň odkazom na to, aká sme bohatá a úžasná krajina“, povedal Václav Mika, generálny riaditeľ SLOVAKIA TRAVEL.

Kúsok trezoru lásky v Slovenskom pavilóne

Valentínske oslavy v Slovenskom pavilóne boli úspešné. „Keď sme o tejto misii povedali Dubajskej televízii, boli nadšení. Prišli na Valentína do slovenského pavilónu a sprostredkovali túto mimoriadnu valentínsku udalosť celému Dubaju. Sme šťastní, že sa nám aj týmto spôsobom darí popularizovať Slovensko vo svete.” dodal Brossman.

V Slovenskom pavilóne sa na sviatok zamilovaných stretlo niekoľko televíznych štábov, pričom v Dubajskej televízií bežal súbežne naživo rozhovor s Katarínou Javorskou, PR manažérkou Banky lásky. Náš pavilón pri príležitosti tohto unikátneho podujatia navštívil aj slovenský veľvyslanec v Spojených arabských emirátoch Michal Kováč.

Lucia Mozolová, PR Manager Slovakia Expo Dubai 2020

Banka lásky v Dubai TV 2.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu