Mona Al Mansouri:

  • Úspešná fashion dizajnérka svetového mena, nositeľka mnohých ocenení zo sveta a v neposlednom rade je to  oficiálne najlepšia dizajnérka Ázie.
  • Žena, ktorá svojimi víziami búra zavedené mýty a tradície, ktorá vždy šokuje svojim odkazom, ktorý zhmotní do modelu, ktorým pošle na záver svojej prehliadky jasný odkaz.

Ste známa dizajnérka z Emirátov, v Ázii a vo svete Vás poznajú, vaše meno ma ohromný zvuk, na Slovensku o vás preniklo len pár správ, mnoho o Vás a vašej práci a úspechoch nevieme. Môžem sa opýtať čo viete o Slovensku?Budete sa čudovať, o Slovensku toho viem naozaj mnoho. Úprimne, nie žeby som tak mnoho o vašej krajine čítala, ale o kultúre, histórii a dianí často diskutujem so svojou výbornou priateľkou a zároveň mojou spolupracovníčkou, ktorá je Slovenka a zapálila vo mne túžbu poznať vašu krajinu. Asi vás prekvapí, že ma zaujala aj skutočnosť, že na Slovensku bola v Banskej Štiavnici roku 1762 založená Banská akadémia samotnou panovníčkou Máriou Teréziou. Rada by som navštívila Belházyovský dom práve v Štiavnici, ktorý vznikol napojením na banskú štôlňu z 13teho storočia. No vidíte o čom ja diskutujem so Slovenkou na káve počas fashion weeku.

Zaskočila ste ma vašimi vedomosťami o Slovensku. Môžem sa teda pýtať čo viete o Kysuciach? 

Viem, že na Kysuciach je miesto, nazývané Trojmedzie a je to bol kde sa „stretávajú 3 štáty“. Slovensko, Česko a Poľsko. Tu by som sa chcela tiež pozrieť.

Plánujete predviesť svoje modely aj na Slovensku? 

Samozrejme, isté plány tu sú. Istotne ma Slovensko zaujalo ako krajina, kde ženy majú skvelý vkus a rozhľad. To hovorím ako fashion dizajnérka. A zároveň ma zaujala aj história, slovenské kroje a rada by som nechala Slovenskom a Kysucami inšpirovať aj vo svojej tvorbe do budúcna.

Nedá mi nepoložiť Vám teraz túto otázku.  Ste žena, moslimka ako vnímate situáciu v Európe a vo svete a napätie medzi moslimami a inými kultúrami?  

Každý zmarený ľudský život je nenahraditeľný.  Zarmucujú ma negatívne správy o násilí. Každá ľudská bolesť plodí len ďalšiu bolesť. Ja osobne nevidím rozdiel medzi Koránom a Bibliou.  Obe nám hovoria o láske a tolerancii. Ja sama som sa rozhodla zahaliť svoje vlasy nie na základe koránu alebo donútenia. Stalo sa to Európe a až po tom, čo som videla mníšky. Dovtedy ma to vôbec nenapadlo. Bola to moja voľba. Cítila som to tak.  Ani môj manžel ani moja rodina ma nikdy nenútili zahaliť sa.  Môj názor je, že za toto všetko môžu politici a snaha vyvolať násilie, rozbroje, nepokoje, nenávisť.  Som moslimka a moja vynikajúca priateľka a spolupracovníčka je Slovenka a je evanjelička, nemáme ani jeden problém. Diskutujeme o všetkom, tolerujeme sa, naše názory, vieru, obliekanie, zvyky, nálady. Stretávam sa s rôznymi kultúrami, náboženstvami a orientáciami. Nie je tu problém moslimskej viery, je tu problém v ľuďoch. To je môj názor.

Na vašej poslednej úspešnej prehliadke pred pár dňami v Moskve, ste okrem nádherných  večerných odevov prítomných šokovala s odevom,  na ktorom bol vyobrazený Vladimír Putin. Týmto ste dala najavo svoj obdiv k tejto osobnosti? Čo ste chcela povedať svojim odevom?

„toto je muž čo nám dá mier, budúcnosť, muž so správnymi názormi a držiaci slová, ktoré vyriekne. Svet potrebuje anjela, už bolo dosť vojen, potrebujeme všetci mier, potrebujeme nádej. Znázornila som ho v jeho športovom oblečení. Prečo? Veď je to jasné ! Šport posilňuje ducha a disciplínu. Ľudia, ktorí sú čestní v sporte sú čestný v živote.

text: Eva Piatka

fotoproduction:  Ivana JAY Sojková – JAY agency 

model: Lenka Josefiová 

foto:  Miroslav Cibulka

MUAH: Martina Čuboňova

Nail arts: Mirka Gregušová

lokalita: Praha, Royal Palace hotel   www.royalpalacehotel.cz www.jay.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu