To čo najviac milovala ju takmer pripravilo o život

0
1576

Usmievavú školáčku z Košíc takmer zabila jej záľuba. V tedy iba 13 ročná Tonka čistila stajňu a to sa jej stalo osudným. Kôň, ktorému dôverovala ju kopol do hlavy. Silná rana jej spôsobila rozsiahle zlomeniny lebky a vážne poškodenia mozgu.

„Dnes to už bude sedem rokov, odkedy mi správa, že moju dcérku odviezli do nemocnice, zmenila život“, hovorí so slzami v očiach, Tonkin otec, Milan Maječný. Dcéru odviezol do jazdeckého klubu. „Ani by mi nenapadlo niečo iné, ako zlomená ruka či noha, no po rozhovore s lekárom som ostal v šoku“, dodáva zronený otec. Jeho dieťa malo prerazenú lebku a pomliaždený mozog. Optimistické zhodnotenie chirurga ho však upokojilo. Nie na dlho. 

Boj o holý život.

Tonku uviedli do umelého spánku. Jazyk sa jej nevedel držať v ústach a bez prístrojov spontánne nedýchala. „Povedali mi, že dcérka už v živote nebude dýchať sama, jej stav sa zhoršoval a mali sme sa pripraviť na najhoršie“, hovorí Tonkin otec. Pokusy o návrat z umelého spánku boli spočiatku neúspešné, no Tonka zabojovala. Po mesiaci precitla, avšak v stave medzi životom a smrťou. Otvorené oči, známky pohybu no žiadne vedomie.  Diagnóza: bdelá kóma. „Na toto obdobie nechcem ani len spomínať, absolvovali sme nespočetné množstvo kúr, terapií a rehabilitácií doma i v zahraničí. Za 6 rokov od úrazu, sme sa napriek všetkej snahe posunuli len nepatrne“, vysvetľuje otec. Dopĺňa však, že Tonka síce okolie nepočula, no vnímala bez akýchkoľvek prejavov. Otec stratil akúkoľvek nádej, kým si v televízii nevšimol reportáž o podobne zdrvenej rodine chlapca, ktorému sa zlepšil stav pri epilepsiách a mozgovej obrne. „Ako sa hovorí topiaci sa aj slamky chytá, bol som zúfalý a zistil som si kontakt na pána ktorý rozprával o účinkoch peptidov“, hovorí. Zúfalý rodič sa následne stretol s Milanom Čižmárom, ktorý je riaditeľom spoločnosti Cell Core Laboratory. Tá sa zaoberá výrobou bioaktívivnych peptidových ultrafiltrátov Reconvel®, teda preparátov ktoré mimoridne priaznivo vplývajú na centrálny nervový systém. Bral som to ako poslednú nádej, hovorí pán Mačejný.

Nádej sa premenila na realitu

Tonka sa pustila do užívania preparátov. Jej stav sme pravidelne konzultovali s pánom Čižmárom a lekármi. „Neveril som tomu, no po mesiaci sme zaznamenali obrovský posun“, hovorí s nadšením otec. Dievčatko sa podľa jeho slov v jedno ráno na chate zobudilo s krikom, že počuje. „Bol som ako obarený, no pochopiteľne som sa tešil“, dodáva. Postupne sa vracala vnímavosť, Tonka začínala opäť rozprávať a hýbať sa. Štastný otec je presvedčený o tom, že celý tento progres v zdravotnom stave jeho milovanej dcéry, má na svedomí práve užívanie peptidových preparátov. „Užíva ich naďalej a denne robí pokroky“, dodal Milan Maječný.

Čo čaká Tonku v budúcnosti?

Podľa slov Milana Čižmára so spoločnosti Cell Core Laboratory, ktorá spomínané bioaktívne peptidové ultrafiltráty Reconvel® vyrába, nie je tento pokrok, aký Tonka dosiahla pri užívaní týchto preparátov ojedinelí. Podobných prípadov majú niekoľko desiatok. Znie to možno zvláštne, no ich základom sú látky ktoré pochádzajú z mozgu, miechy a týmusu mladých zvierat.  Najčastejšie ide o mladé králiky, hovorí Čižmár. V súvislosti s Tonkinim stavom dodáva, že dievčatko je nutné popri užívaní týchto preparátov udržiavať v neustálej aktivite. Treba rozvíjať jej motoriku a psychické vnemy, a rodina môže očakávať dalšie významé zlepšenia, dodáva jedným dychom Milan Čižmár.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu