Udržateľnosť aj v bytovom textile

0
464
udržateľnosť v bytovom textile

Ekológia, recyklácia, upcyklácia a udržateľnosť sa čoraz viac skloňujú v súvislosti s módou a módnym priemyslom. Trendy posledných rokov ukazujú, že tieto prístupy sa uplatňujú už aj v bytovom textile. Vyvíjajú sa nové materiály, z ktorých vznikajú textílie, používané v interiéri.

Budúcnosť bytového textilu vidia odborníci a aj bytoví dizajnéri v materiáloch, ktoré sú výsledkom recyklácie a v inovatívnych tkaninách, ktoré vznikajú napríklad z rastlinných vlákien či hríbov. „Ak dbáte na ekológiu, vhodnými materiálmi sú napríklad tencel, modal či bambus. Môže sa z nich vyrábať posteľná bielizeň, uteráky, osušky, ale napríklad aj obliečky na vankúšiky či prestierania,“ hovorí Martina Matějovská, riaditeľka spoločnosti Matějovský, tradičnej českej značky posteľných obliečok a bytového textilu.  Že vám tieto tkaniny nič nehovoria? Poďme sa na ne pozrieť bližšie.

udržateľnosť v bytovom textile

Tencel

Túto textíliu môžete poznať aj pod názvom lyocell. Ide o druh viskózy, vyrobenej z rozdrvených drevených vlákien eukalyptu (alebo z buničiny), ktorá je na dotyk neuveriteľne mäkká a príjemná. Tencelové vlákno je pevné, vysoko odolné a mimoriadne rýchlo schne. Produkty vyrobené z lyocellového vlákna sú priedušné, prirodzene termoregulačné, výborne odvádzajú vlhkosť a sú nenáročné na údržbu. Vlákno je naviac prirodzene antibakteriálne a nepohlcuje pachy. Vyrába sa z neho posteľná bielizeň, uteráky, ale aj bežná konfekcia.

Modal

Ide o prírodný materiál z bukových vlákien. Vyrábajú sa z neho napríklad uteráky, ktoré sa vyznačujú mimoriadnou hebkosťou a nasiakavosťou. Sú veľmi príjemné na dotyk a prirodzene lesklé, výborne sajú a následne rýchlo schnú, čo je výhodou, najmä ak máte menšiu kúpeľňu bez možnosti prirodzeného vetrania.

Bambus

Priadza bambusovej tkaniny je vyrobená z vlákien voľne rastúceho bambusu. Ide o jednu z najpoužívanejších rastlín juhovýchodnej Ázie, ktorá nie je nijako chemicky ošetrovaná. Bambusová látka je veľmi jemná na dotyk, má prirodzený lesk a jej výhodou sú veľmi dobré antialergické vlastnosti a prírodné antibakteriálne účinky, ale aj okamžitá absorbcia a odvod vlhkosti. Z bambusu sa vyrábajú posteľné obliečky, uteráky i osušky.

udržateľnosť v bytovom textile

Zdroj a foto: Matějovský

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu