V zornom uhle lepok

0
1382

Už nejaký čas sú v móde rôzne bezlepkové diéty, ktoré sľubujú schudnutie a podobne. Je to však informácia vytrhnutá z kontextu a nie je vhodné sa ňou riadiť. Pravdou totiž je, že lepok v strave zdravých ľudí je prospešný. Niektorým ľuďom však môže spôsobovať isté ťažkosti až chronické ochorenie. Ale príčiny problémov treba zistiť lekárskym vyšetrením a po diagnostikovaní ochorenia dôsledne dodržiavať pokyny lekára – príslušnú diétu.

Ľudský organizmus je mimoriadne zložité zariadenie. Obvykle funguje bez problémov. Občas sa však do tohto zložitého súkolia dostane (niekedy už tesne po narodení, inokedy v priebehu života) obrazne povedané „zrniečko piesku“, v našom prípade ním môže byť lepok a začne škrípať. Stačí lepok zo stravy odstrániť a organizmus opäť funguje ako ma. 

Čo je LEPOK?

Je to prírodná bielkovina, ktorá sa vyskytuje v pšenici a príbuzných obilninách (žito, špalda, jačmeň, ovos (ale pestuje sa aj bezlepkový ovos), pšenica jednozrnná i dvojzrnná, kamut i tritikale). Lepok, samozrejme, obsahujú aj všetky potraviny vyrobené z obilnín (múka, pšeničný škrob, strúhanka, cestoviny, müsli a všetky druhy pečiva, keksy). Do ďalších potravín, u ktorých by sme to ani nepredpokladali, sa lepok pridáva pri spracovaní ako spojivo. 

Preto potraviny, neobsahujúce ani stopu lepku musia byť označené obrázkom zlomeného klasu. Lepok má síce zanedbateľnú výživovú hodnotu, ale jeho fyziologické a technologické vlastnosti sú veľmi užitočné. 

Neznášanlivosť lepku je obvykle vyvolaná dedičnými faktormi. Môže však k nej prispieť aj imunitný systém, prekonané infekcie alebo stravovacie návyky. Neznášanlivosť lepku sa prejavuje rôzne, ale v zásade sa dá rozdeliť do troch kategórií: celiakia, citlivosť na lepok alebo pšenicu a alergia na pšenicu. Hoci sa tieto termíny často navzájom zamieňajú, ide o celkom iné choroby s veľmi rôznymi symptómami a aj odlišným spôsobom liečby.

Čo je CELIAKIA?

Celiakia je autoimunitné ochorenie. Spúšťačom je prítomnosť lepku v potrave. U ľudí s celiakiou spôsobuje konzumácia potravín obsahujúcich lepok zápal tenkého čreva. Príznaky ochorenia pritom môže vyvolať i celkom malé množstvo lepku. Ak pacient neodstráni zo stravy všetok lepok, dochádza k zmenšovaniu a niekedy až k úplnému vyhladeniu črevných klkov, dôsledkom čoho sliznica tenkého čreva nedokáže vstrebávať dostatok živín. To môže viesť až k celkovej podvýžive organizmu.

Príznaky celiakie môžu byť veľmi rozmanité. Často, ale nie vždy, sprevádzajú toto ochorenie tieto symptómy tráviaceho traktu: hnačka, plynatosť (nadúvanie) a distenzia brucha, bolesti brucha, nevoľnosť a zvracanie. Môže sa vyskytovať aj úbytok váhy a energie, nechutenstvo, nedostatok železa, osteoporóza, neplodnosť a neschopnosť donosiť plod, nedostatok vitamínov i minerálov.

Celiakia sa môže objaviť vo všetkých vekových kategóriách. U detí sa prejavuje obvykle pri prechode z materského mlieka na potraviny obsahujúce lepok. Ak nie je ochorenie podchytené včas, nesie so sebou riziko porúch rastu a celkového neprospievania dieťaťa.

Ľuďom, u ktorých existuje podozrenie na celiakiu, sa najprv robí krvný test, ktorým sa zisťuje obsah protilátok imunoglobulínu A proti tkanivovej transglutamináze (IgA tTG) a celkový obsah IgA. Ak sa protilátky v krvi nachádzajú, nasleduje biopsia tenkého čreva, aby sa nález potvrdil. Pretože celiakia je často dedičná, mali by sa následne nechať vyšetriť i všetci pokrvní príbuzní a to i v prípade, ak sa u nich neprejavujú typické príznaky.

Dôležité je neprechádzať na bezlepkovú diétu pred stanovením diagnózy. Ak tak urobíte, nebudú v krvi zistiteľné príslušné protilátky a prípadné ochorenie tak nebude možné diagnostikovať, prípadne výsledky lekárskeho vyšetrenia nebudú presné.

Ak sa diagnóza celiakie potvrdí, lekár odporučí pacientovi okamžite prejsť na bezlepkovú diétu. Jediná efektívna liečba celiakie totiž spočíva v úplnom vylúčení všetkých potravín obsahujúcich lepok, a to celoživotne. Pri bezlepkovej diéte čoskoro vymiznú všetky príznaky, ale kompletná regenerácia sliznice tenkého čreva trvá i niekoľko mesiacov. Pri každej stravovacej chybe sa však problémy vrátia. Disciplinované dodržiavanie bezlepkovej diéty umožňuje chorému viesť v celku plnohodnotný život. Na bezlepkové potraviny pri diagnostikovanej celiakii prispievajú aj zdravotné poisťovne.

ALERGIA na lepok, pšenicu

Kým pri autoimunitnom charaktere celiakie ide o neznášanlivosť lepku čiže gluténu, ktorý úplne ničí (vyhladzuje klky) sliznicu tenkého čreva, alergia na lepok je presným opakom: nedochádza pri nej k autoimunitnej reakcii ani k zápalom. Stretávame sa len s rovnakými reakciami, aké poznáme ako sprievodné javy aj pri iných alergiách. 

Príznaky alergie na pšenicu môžu byť v ústach, nose, očiach a krku – ako opuchy, svrbenie alebo škrabanie,  na koži – ako atopická dermatitída alebo žihľavka (urticaria), v pľúcach sa prejavujú ako ťažkosti pri dýchaní, astma či pekárenská astma a v tráviacom trakte bývajú kŕče, nevoľnosť, zvracanie, plynatosť alebo hnačka.

Podobne ako pri iných alergiách, aj alergia na pšenicu je „iba“ neprimeraná reakcia ľudského imunitného systému na prítomnosť pšenice, nie celiakia. Najmä v detstve patrí pšenica medzi najvýznamnejšie alergény, ale obvykle sa vytratí sama ešte skôr než dieťa dosiahne školský vek. U dospelých sú však tieto alergie dlhodobé a vyvoláva ich buď konzumácia pšeničných bielkovín v kombinácii s fyzickou námahou alebo tzv. pekárenská astma spôsobená vdýchnutím alergénov obsiahnutých v pšeničnej múke. 

Diagnostika alergie na pšenicu prebieha rovnako ako pri ostatných alergiách. Užitočné je viesť si pred lekárskym vyšetrením denník konzumovaných potravín a pozorovaných príznakov. Ďalším krokom je test prítomnosti špecifických protilátok IgE a kožný test. Ak sú príznaky podobné symptómom celiakie (kŕče v bruchu, hnačka, či nevoľnosť), je potrebné pred ďalším postupom najskôr vylúčiť celiakiu. Pred stanovením konečnej diagnózy netreba v potrave prejsť na bezlepkovú či bezpšeničnú diétu, aby výsledky vyšetrenia neboli skreslené.

Hneď potom, keď alergológ dospeje k jednoznačnému záveru, že ide o alergiu na pšenicu, treba zo stravy odstrániť všetku pšenicu a príbuzné obilniny, ale i ďalšie potraviny, pri ktorých bola v procese spracovania využitá pšenica. 

Spoľahlivé nákupy potravín

Alergia na pšenicu i celiakia sa udržujú v norme dôsledným dodržiavaním vhodných diét. Ale pri alergii na pšenicu si netreba zamieňať bezlepkové potraviny s bezpšeničnými potravinami – môžu totiž obsahovať napríklad bezlepkový pšeničný škrob, ktorý je pre ľudí s alergiou na pšenicu nevhodný. Z tohto dôvodu je vždy nutné pred zakúpením každého výrobku prečítať si jeho zloženie alebo si vyžiadať podrobnosti o výrobku u predávajúceho. Preto je bezpečnejšie kupovať také potraviny v špecializovanej predajni, v ktorej sa pri výbere vhodnej potraviny môžete s personálom poradiť a overiť si, či je naozaj vhodná  pre vašu diétu. Praktické je tiež obrátiť sa na výživového poradcu, ktorý dohliadne na to, aby vaša strava, napriek nevyhnutnej diéte bola vyvážená.

V bratislavských predajniach VITALAND, ako aj v e-shope www.vitaland.sk  nájdete celú škálu kvalitných potravinových výrobkov dôsledne označených na akú diétu sú určené. Čaká tu na vás aj veľa inšpirácií, ako nahradiť niektoré klasické produkty výrobkami, ktoré sú pre vás bezpečné a vhodné. 

Dávame do pozornosti

Čerstvé bezlepkové pečivo, chlieb

Aj celiatici si môžu dopriať na raňajky čerstvé bezlepkové pečivo alebo chutný chlieb. Celú širokú škálu bezlepkových výrobkov – chlieb, bagety, rožky, žemle, dokonca i hamburgerové žemle – dodáva do siete obchodov Vitaland Žitnoostrovská pekáreň. Produkty vyrába úplne bez použitia alergénov a bez použitia kypridiel, droždia či kvásku.

Medzi veľmi obľúbené tradičné pečivo tak ako ich poznáme od našich babičiek, patria bezlepkové Mrkvánky so slivkovou náplňou. Sú vyrobené z bezlepkovej múky a mrkvy, plnené slivkovou 40% náplňou. Vhodné aj ako praktická chutná desiata pre školáka.

Ani pri bezlepkovej diéte sa nemusíte vzdať slaných tyčiniek. Ich zdravšiu náhradu predstavujú Slané tyčinky natural bezlepkové Bio. Okrem celiatikov si na nich radi pochutnají aj vegáni či vegetariáni, pretože neobsahujú lepok ale ani žiadne živočíšne zložky. Všetky suroviny sú v biokvalite. 

Dokonca si môžete dopriať aj zdravé ovsené vločky. Vločky ovsené bezlepkové, BIO sa vyrábajú naparovaním a valcovaním bezlepkového bio ovsa. Sú vhodné pre bezlepkárov bez reakcie na avenín (bielkovinu ovsa). Hodia sa na prípravu ovsenej kaše a do müsli zmesí. Keďže sú väčšie ako klasické ovsené vločky, je vhodné ich pred konzumovaním bez varenia namočiť vopred , aby lepšie nasiakli tekutinu a zmäkli.

Súťaž

Ak patríte k tým ľuďom, u ktorých bola diagnostikovaná celiakia alebo alergia na pšenicu, môžete súťažiť o darčekové poukážky v hodnote 20 € na nákup potravín na e-shope www.vitaland.sk. 

Stačí, ak správne odpoviete, kedy by mal človek začať s bezlepkovou alebo bezpšeničnou diétou.

Súťaž beží na našom FB.

foto: vitaland.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu