Unikátny životopisný román o herečke Dalme Špitzerovej z pera Andrey Coddington

0
912

Spisovateľka a novinárka Andrea Coddington je autorkou niekoľkých románových aj biografických bestsellerov. Jej kariéru odštartovali dramatické udalosti, ktoré ju podnietili na napísanie knihy Mal to byť pekný život. Je autorkou úspešných románov ako Židovka, Predohra, Milovanie, Cudzia krv, Dedičný hriech či Prečo ja… Aktuálne prináša svojim čitateľom príbeh židovskej herečky, pani Dalmy Špitzerovej, ktorý práve vyšiel vo vydavateľstve Ikar. 

Andrea Coddington o svojej knižnej novinke: 


Tí, ktorí poznali pani Dalmu Špitzerovú ju vždy považovali za veľkú dámu. Dožila sa vysokého veku 95 rokov a odišla iba nedávno, začiatkom roku 2021. Bola kabaretnou herečkou, hereckou pedagogičkou a manželkou známeho novinára a spisovateľa Juraja Špitzera. Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska jej v roku 2016 udelil najvyššie štátne vyznamenanie.

Život Dalmy by možno vydal na niekoľko kníh. Andrea Coddington strávila s ňou niekoľko mesiacov a zaznamenala jej zložitý životný príbeh do románu Moje javisko Svet. Príbeh ženy, ktorá prežila druhú svetovú vojnu, dostala sa do pracovného tábora v Novákoch, stratila veľkú časť rodiny, zažila Slovenské národné povstanie, aj režim, ktorý jej bránil v realizácii. Nič ju však nezlomilo. Nikdy sa nesťažovala. Silná vôľa a obdivuhodná trúfalosť ju posúvali vpred. Život si režírovala ako divadelné predstavenie, lebo sen stať sa hereckou hviezdou sa nenaplnil podľa jej predstáv. Verila, že ju v mnohých situáciách zachránila krása, a ak jej nesadli kulisy či vedľajšie postavy, dotvorila si ich. Dalmina výpoveď je plná detailov o živote na hrane, všadeprítomnej smrti, ale i o láske, nádeji a pravde, ktorá sa môže ľahko prekrútiť.

„Moja inšpirácia príbehmi, ktoré píše život, ma priviedla k fascinujúcim osobnostiam. Ich kľukaté cesty, vôľa nepoddať sa úderom osudu, um a nadšenie z maličkostí sú pre mňa učebnicou životných múdrostí. Dalma bola a navždy ostane divou,“ vyznala sa novinárka a spisovateľka
Andrea Coddington pri vydaní životopisnej knihy o Dalme Špitzerovej.

Inšpiratívny životný príbeh vyrozprávaný brilantnou rozprávačkou Andreou Coddington by nemal chýbať v žiadnej knižnici. 

Pripravi: Ikar

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu