V Bratislavskom kraji vlani rástla popularita cykloturistiky

0
899
popularita cykloturistiky

Cykloturistika je v Bratislavskom kraji veľmi obľúbená. Župa sa programovo snaží stále rozširovať a skvalitňovať možnosti pre cyklistov a vytvárať sieť bezpečných a navzájom poprepájaných cyklotrás. Vlani bola najvyťaženejšia Viedenská cesta. Podľa údajov z automatických sčítačov prešlo ňou v roku 2022 vyše 400 000 cyklistov…

V Bratislavskom kraji sa nachádza takmer 1200 kilometrov značených cyklotrás. Vedú popri vodných tokoch, cez lesy a kopce, či popri jazerách. Spoznávať na bicykli môžete nielen krásy prírody, ale aj obdivovať historické a kultúrne pamiatky či ochutnať lokálnu gastronómiu. Župa v poslednom desaťročí investovala do rozvoja cykloturistiky nemalé finančné prostriedky a efekt je viditeľný. Krajom brázdia státisíce cyklistov a ich počty neustále rastú,“ zhodnotil vlaňajšok Juraj Droba, predseda Bratislavského samosprávneho kraja.

Konkrétne dáta o prejazdoch cyklistov priamo v teréne Bratislavského kraja zaznamenáva šesť automatických sčítačov cyklistov, ktoré prevádzkujú organizácie cestovného ruchu Bratislava Region Tourism (BRT) a Bratislava Tourist Board (BTB).

Najvyťaženejšou cyklotrasou v Bratislavskom kraji je Viedenská cesta. Na úseku medzi Starým mostom a Mostom SNP prešlo v roku 2022 spolu 416 971 cyklistov. Cyklotrasa na Viedenskej ceste vznikla v roku 2012 a nachádza sa na medzinárodnej cyklotrase Eurovelo 6. Je tiež dôležitou mestskou cyklotrasou.

Veľkej obľube sa dlhodobo teší aj Cyklomost slobody, ktorý vedie ponad rieku Moravu a spája Devínsku Novú Ves s rakúskym zámkom Schloss Hof. Vlani tadiaľ prešlo 291 417 cyklistov. Cyklomost bol oficiálne otvorený v roku 2012 a vznikol vďaka spolupráci Bratislavského samosprávneho kraja a spolkovej krajiny Dolné Rakúsko.

Cyklistickou novinkou na území Bratislavského kraja je most Vysomarch, ktorý bol otvorený v máji 2022.  Prepája rieku Moravu medzi Vysokou pri Morave a rakúskym mestečkom Marchegg. Leží na medzinárodnej cyklotrase železnej opony Eurovelo 13. Od otvorenia sa po ňom previezlo 47 857 cyklistov. Rovnako ako Cyklomost slobody, aj tento projekt je výsledkom spolupráce Bratislavského samosprávneho kraja a Dolného Rakúska. Financovaný bol z programu Interreg Slovenská republika – Rakúsko. Projekt podporuje cezhraničnú spoluprácu, regionálny rozvoj, ako aj rozvoj cykloturistiky.

„Prítomnosť dvoch významných cyklomagistrál Eurovelo 6 a 13 na území Bratislavského kraja na jednej strane znamená pridanú hodnotu pre jeho obyvateľov a väčší počet turistov, najmä zahraničných. Na strane druhej vytvára príležitosť pre rozvoj doplnkových služieb a nových produktov, ale aj opodstatnenie pre ďalšie budovanie infraštruktúry. To umožní smerovať viac návštevníkov medzinárodnej trasy do lokálneho územia,“ uviedol František Stano, výkonný riaditeľ krajskej organizácie cestovného ruchu Bratislava Region Tourism (BRT).

V rozvoji cykloinfraštruktúry a cykloturistiky bude samosprávny kraj pokračovať aj v roku 2023. „Ide o dôležitú prioritu v rámci stratégie cestovného ruchu Bratislavského samosprávneho kraja. Župa ako investor pripravuje ďalšie projekty s cieľom vytvoriť sieť bezpečných, segregovaných a navzájom poprepájaných cyklotrás,“ spresnila Barbora Lukáčová, riaditeľka odboru stratégie, územného rozvoja a riadenia projektov BSK.

Ide napríklad o nový cyklomost cez Malý Dunaj, ktorý spojí obľúbené Korzo Zálesie s Malinovom, ďalej cykloturistické prepojenie katastra mestskej časti Bratislava-Vrakuňa, Mostu pri Bratislave a Zálesia, či vinohradnícku cyklotrasu, ktorá v budúcnosti povedie zo Svätého Jura, cez Pezinok do Modry. Župa už avizovala výstavbu tretieho cyklomosta cez rieku Moravu pri obci Gajary. Po vysporiadaní majetkovo-právnych a vlastníckych vzťahov sa chce župa pustiť aj do rekonštrukcie medzinárodnej cyklotrasy železnej opony Eurovelo 13.

www.bratislavskykraj.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu