V rámci deinštitucionalizácie Centra sociálnych služieb RAČA otvoril Bratislavský samosprávny kraj (BSK) v zrekonštruovanej budove na Strelkovej ulici v Bratislave nové špecializované zariadenie. Poskytuje v ňom novú službu – dennú starostlivosť o ľudí s Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou alebo demenciou.
„Deinštitucionalizáciou sme zmenili veľkokapacitné domovy sociálnych služieb na menšie zariadenia rodinného typu. Vďaka tomu majú klienti nielen komfortnejšie bývanie, ale poskytovaním sociálnych služieb komunitným spôsobom sa aj významne zlepší kvalita ich života. Dve naše veľké zariadenia – Centrum sociálnych služieb Modra a Rača boli nahradené menšími a dnes nám už bývajú klienti v dvojdome v Častej, Dubovej, Modre, Modre-Kráľovej, v Rači na Strelkovej ulici a v dvojdome na Račianskej ulici v mestskej časti Nové Mesto,“ priblížil aktivity župy predseda BSK Juraj Droba. Do procesu deinštitucionalizácie sa zapojilo 9 zo 14 župných zariadení sociálnych služieb.
Prvé lastovičky vznikli z Centra sociálnych služieb Merema v Modre a Centra sociálnych služieb v bratislavskej Rači. Ako prvé špecializované zariadenie vyrástlo v obci Častá a komunitné rodinné prostredie tak vytvorilo 12 klientom, ktorí od mája bývajú v rodinnom dvojdome. V zariadení podporovaného bývania v Modre býva od augusta 9 prijímateľov sociálnej služby. Rekonštrukciou Domova sociálnych služieb v Modre-Kráľovej sa vytvorilo 12 miest pre klientov, ktorí sú v priestoroch nasťahovaní od začiatku októbra 2024. Novo vystavané Špecializované zariadenie a zariadenie podporovaného bývania v Dubovej obýva rodinný dvojdom 12 prijímateľov sociálnej služby. Klienti v ňom našli väčšie súkromie a krajšie moderné prostredie. Rodinný dvojdom župa vybudovala aj na Račianskej ulici v Bratislave, kde vzniklo Špecializované zariadenie s kapacitou 6 + 6 miest. Klienti sa aktuálne zoznamujú s prostredím a to počas dňa. Od 1. novembra je tu otvorená nepretržitá služba. Špecializované zariadenie sa nachádza aj na Strelkovej ulici v bratislavskej Rači, kde sa 12 klientom poskytuje pobytová forma a 12 ambulantná.
„V menších domoch hovoríme o poskytovaní sociálnej služby na úplne inej úrovni – osobnejšej, ľudskejšie, komfortnejšej s prihliadnutím na potreby klienta. Klienti sú viac menej samostatní, samozrejme pod dohľadom zdravotníka a sociálnych pracovníkov. Podľa ohlasov zo zariadení sa klienti v novom prostredí veľmi rýchlo adaptovali a priam ožili. Dostali druhý dych a majú radosť zo života. Je to síce finančne a personálne náročné, no naďalej plánujeme v deinštitucionalizácii pokračovať aj pri ostatných župných zariadeniach,“ doplnil predseda BSK Juraj Droba.
Informácie o možnostiach poskytovania sociálnej služby záujemcovia môžu získať v Kancelárii prvého kontaktu pre sociálne veci na Úrade BSK a tiež na webe BSK.
Foto: BSK