Vedomý rodič, šťastné dieťa. Tipy, ako lepšie vychovávať deti

0
348
vedomý rodič, šťastné dieťa

Ako rodičia sa nachádzame v kritickom období. Nikdy predtým sme nemuseli súperiť s tlakom tak rýchlo sa rozvíjajúceho technologického sveta. Naši rodičia mali obavy o náš budúci úspech, ale dnešní rodičia sa obávajú úplne iných vecí. Vidíme, ako sa svet mení okolo nás tak rýchlo, že sami nedokážeme držať krok. Sme plní bezmocnosti a strachu.

Dr. Shefali Tsabary, terapeutka, ktorá spolupracovala s tisíckami rodičov – a sama je mamou –, ponúka pomocnú ruku v knihe Vedomý rodič, šťastné dieťa.
Metóda vedomého rodičovstva narúša toxické zdedené vzorce a nahrádza ich autentickými spojeniami. To nám umožňuje vidieť a reagovať na naše deti také, aké sú, a vytvárať si s nimi láskavé a rešpektujúce vzťahy.

Autorka sa v knihe venuje otázkam ako:

  • Zamerajte sa na správny problém
  • Vzdajte sa kontroly
  • Zahoďte komplex spasiteľa
  • Odhaľte ego svojho dieťaťa
  • Čo treba urobiť namiesto trestu?
  • Odhoďte nálepky
  • Ukončite honbu za šťastím a úspechom
  • Prelomte svoje disfunkčné slučky

„Chápem bolesti a radosti rodičovstva. Venovala som sa mu viac ako dvadsať rokov, osobne aj profesionálne, a takmer každý deň som cítila vôňu ruží a trpela ich tŕne. Naša láska k deťom nám môže vyraziť dych – v jej bezhraničnej rozľahlosti, ale aj srdcervúcej úzkosti,“ píše Shefali vo svojej knihe.

Už dvadsaťpäť rokov pomáha rodičom a drží ich za ruku pri ich vzostupoch a pádoch. Počas tohto všetkého pokorne vníma tento jedinečný, komplexný vzťah, ktorý nikdy neprestane odhaľovať univerzálnosť ľudskej skúsenosti. Ako odborníčka a zároveň matka vyvinula veľmi špecifický prístup pomoci rodičom a deťom pri uzdravovaní sa: vedomé rodičovstvo.

„Kniha Vedomý rodič, šťastné dieťa je odpoveďou na otázku ako,“ tvrdí. „Rodičia ma čoraz častejšie žiadali o to, aby som im poskytla mapu, podľa ktorej by mohli postupovať krok za krokom, a zmeniť tak svoj vzťah s deťmi. A tu to majú – mapu, na ktorú čakali.“

Dr. Shefali získala doktorát z klinickej psychológie na Kolumbijskej univerzite. Špecializuje sa na integráciu západnej psychológie a východnej filozofie a pre svojich klientov spája to najlepšie z oboch svetov. Je odborníčkou na rodinné poradenstvo a osobný rozvoj, vedie kurzy po celom svete. Napísala štyri knihy, z ktorých tri sú bestsellermi New York Times.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu