Väčšina populácie Slovenska (71 %) užíva pravidelne výživové doplnky na podporu imunity. Na dennej báze tak robí 40 % ľudí, niekoľkokrát do týždňa 23 % a aspoň raz týždenne 8 %. Ukázal to reprezentatívny prieskum verejnej mienky pre spoločnosť Natures, ktorý prebiehal od 5. do 11. septembra na vzorke 1 050 respondentov starších ako 18 rokov. Ďalších 7 % opýtaných uvádza, že doplnky na imunitu užíva menej ako raz týždenne, 17 % len pri zhoršení zdravotného stavu a 5 % opýtaných ich vôbec neužíva.
„Ako pozitívne zistenie hodnotíme skutočnosť, že vyše 70 % Slovákov sa aspoň formou užívania výživových doplnkov snaží zlepšovať kondíciu svojho zdravia. Aj keď iba 40 % respondentov je natoľko pedantných, že ich užíva na dennej báze,“ zhodnotil výsledky výskumu Adrián Doboly zo spoločnosti Natures.
Na základe dát z podobného prieskumu realizovaného v roku 2021, keď užívalo denne doplnky výživy 36 % opýtaných, aktuálne je to o 4 % viac.
V prieskume dostali respondenti aj otázku, ktoré doplnky výživy na posilnenie imunity uprednostňujú, pričom označiť mohli tri odpovede. Zo získaných dát vyplýva, že najpopulárnejší je vitamín C, ktorý si vybralo 71,6 % opýtaných. Nasleduje vitamín D (52,1 %), zinok (26,3 %), železo (16,3 %), probiotiká (14,5 %), bylinné a rastlinné extrakty ako echinacea, betaglukán či ginko (14,4 %), vitamín B12 (13,7 %) a vitamín B6 (13,2 %). Ostatné doplnky získali menej ako 10 %.
„V porovnaní s výsledkami predchádzajúcich prieskumov sa diapazón účinných zložiek javí širší. Z toho by sa dalo usúdiť, že spotrebitelia sa viac orientujú v problematike a snažia sa vybrať si čo najvyhovujúcejší prípravok. Prekvapuje však masové užívanie vitamínu C, ktorý by nemal byť problémom získať v dostatočnom množstve zo stravy, keďže máme v podstate neobmedzené možnosti konzumácie čerstvého ovocia a zeleniny počas celého roka,“ skonštatoval Adrián Doboly.
Podľa neho má väčší význam užívanie vitamínu D, a to predovšetkým v období s nedostatkom slnečného svetla, keď je ťažké zadovážiť si potrebné množstvo vitamínu D iba zo stravy.
„Betaglukány, minerály selén a zinok a rastlinné výťažky s antivirotickými účinkami získali na pozornosti počas pandémie covidu, čo sa prejavilo vo väčšej miere užívania vo vzorke respondentov,“ vyhodnocuje ďalej odborník z Natures.
Takmer polovica (47 %) opýtaných odpovedala, že pandémia COVID-19 nemala na ich užívanie doplnkov na imunitu vplyv a dnes ich konzumujú rovnako ako predtým. Naopak, 35 % respondentov hovorí, že v čase pandémie začali doplnky užívať častejšie a stále v tom pokračujú. Ďalších 6 % uviedlo, že ich užívali zvlášť počas pandémie a keď pominula, vysadili ich.
Podľa Adriána Dobolyho covid ešte neskončil, aj keď kmene, ktoré mali za príčinu ťažké zdravotné stavy a vysokú úmrtnosť, už, našťastie, vymizli. Dozvuky pandémie však trvajú, či už vo forme dlhodobo zaťažujúcich psychických tráum, poškodenia organizmu long-COVIDom alebo oslabením imunity z dôvodu jej pasivity počas lockdownov.
„Evidentne si takmer tretina respondentov tieto riziká uvedomila alebo mali dobré skúsenosti s intenzívnejším užívaním výživových doplnkov počas covidu, alebo s ich účinkami v boji proti infekčným ochoreniam,“ uzavrel odborník z Natures.
www.natures.sk
Foto: pinterest.com a Natures