Viete, že krivé zuby môžu viesť k chronickým bolestiam hlavy?

0
413
krivé zuby strojček

Zuby, ktoré nie sú ako vojaci postavení krásne rovno jeden vedľa druhého, spôsobujú svojim majiteľom nemalé utrpenie. A neochota usmievať sa je ten najmenší z problémov. Krivé zuby majú totiž aj vážnejšie dopady na naše zdravie a každodenný komfort.

Ešte pred pár desaťročiami sa zubný strojček nosil v noci a pred ľuďmi sa o ňom nehovorilo. Potom prišli na rad fixné zubné strojčeky s drôtikom a stali sa módnym hitom. Deti, mládež, ale aj dospelí si užívali možnosť mať na ňom rôznofarebné gumičky a ukazovať celému svetu, že sa o svoje zuby starajú, že robia veľa pre svoj krásny úsmev.

Pokrok vedy a techniky prekonal aj túto „módnu vychytávku“, nahradili ju neviditeľné zubné strojčeky, ktorými sa dá chrup korigovať efektívne a relatívne rýchlo. A vďaka tomu, že sú nenápadné, sa neviditeľné strojčeky tešia veľkej obľube najmä u dospelých.

To považujeme za dobrú správu. Prečo? Pretože rôzne vykrivené, vytočené a nesprávne uložené zuby spôsobujú veľa ďalších zdravotných problémov.

Krivé zuby a možné následky

„Krivý chrup spôsobuje v prvom rade to, že sa zuby opotrebovávajú nerovnomerne, niektoré sú namáhané viac, ako by mali, iné zase menej,“ vysvetľuje stomatologička MDDr. Romina Tvrdoňová zo zubnej kliniky Dr. Martin. „To sa následne prejavuje na popraskaní zubov, ale aj chronickými bolesťami hlavy, ktoré súvisia s napätím v čeľustiach a kĺboch sánky.“

Možno vás prekvapí tvrdenie, že krivé zuby môžu súvisieť aj s poruchami trávenia, ale je to logické. Ak sú zuby usporiadané tak, že stravu nedokážeme dôkladne požuť, sústo pri prehĺtaní ešte nie je dokonale pripravené na trávenie a v žalúdku potom vzniká problém.

Zanedbateľný nie je ani nedostatok sebavedomia spôsobený presvedčením, že nevyzeráme dobre, keď sa usmievame. Niekto s tým síce dokáže fungovať v podstate bez problémov, no stavíme sa, že poznáte minimálne jedného človeka, ktorý sa buď vôbec neusmieva, alebo svoj úsmev zakrýva rukou či neprirodzene skrivenými perami.

Postavenie zubov navyše ovplyvňuje aj to, ako hovoríme. Rečové problémy u detí súvisiace s krivým zuboradím a vychýlenými čeľusťami (maloklúzia) odhalí často logopéd, dospelí sa môžu poradiť so zubárom, alebo s čeľustným ortopédom.

krivé zuby strojček

Dentálna hygiena krivých zubov

Dôkladná dentálna hygiena je tiež oveľa náročnejšia, ak sú zuby pokrížené jeden cez druhý. Čistenie krivého chrupu si vyžaduje nielen medzizubnú kefku a dentálnu niť, ale aj veľkú šikovnosť a trpezlivosť jeho majiteľa.

„Ľudia s pokrivenými zubami sú náchylnejší na tvorbu zubného povlaku a zubného kameňa, čo ďalej vedie k zubnému kazu a k paradentóze“, hovorí dentálna hygienička Ľubica Thierová z kliniky Dr. Martin.

Navyše, ak sú niektoré zuby namáhané viac než iné, postupom času môžu nielen popraskať, ale sa aj zlomiť, alebo môžeme o zub prísť úplne. Takže nasleduje nutnosť nechať si urobiť mostík alebo nasadiť implantát.

Podľa čoho sa rozhodnúť?

Našťastie, krásny úsmev s rovnými zubami môžu mať dnes v priebehu niekoľkých mesiacov nielen tínedžeri, ale aj dospelí. Navyše, liečbu zubným strojčekom si častokrát okolie ani nevšimne. Neviditeľných dláh na korekciu krivého zuboradia je dnes na trhu veľa. Ortodontisti však upozorňujú, že si treba vybrať správne. Podľa čoho sa rozhodovať?  „Každý pacient je iný, má iné požiadavky a očakávania. Pri výbere zubného strojčeka treba zvažovať všetky jeho vlastnosti. Materiál môže byť pevnejší a pritom menej viditeľný. Pevnosť potom dokáže proces zefektívniť a výrazne skrátiť dobu liečby bez toho, aby to malo negatívny vplyv na prirodzený posun zubov. Dôležitým parametrom by pre mňa bola aj rýchlosť dodania dláh od prvej návštevy lekára. To je totiž čas, ktorý liečbu predlžuje výrazne. Je ideálne, ak má ortodontista skúsenosti s viacerými druhmi dláh. Niektoré z nich sú vhodné iba pre dospelých, niektoré aj pre deti a tínedžerov a pacienti na ne reagujú rôzne. Stovky pacientov a skúsenosti s ich liečbou nám dnes pomáhajú usmerniť nových pacientov na klinikách v tom, čo je vhodné práve pre nich,“ povedal Daniel Kodaj zo Starlynr.

Neviditeľné dlahy na vyrovnávanie krivých zubov sa vyrábajú dokonca už aj na Slovensku. „Je to dobrá správa, lebo vďaka tomu je liečba pre Slovákov dostupnejšia a cenovo i časovo výhodnejšia. Ak strojček necestuje z iného kontinentu môžete získať celé týždne a ušetriť nemalé náklady. Dlahy sa vyrábajú z čoraz pevnejších materiálov, čo skracuje dobu liečby a pre pacienta je výhodné aj to, že hneď od začiatku pozná celý liečebný plán, vie, do čoho ide a koľko to bude trvať,“uzatvára Daniel Kodaj zo Starlynr.

krivé zuby strojček

Pripravila: Juliana Murcínová
Foto: Istockphoto a Starlynr

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu