Betlehem je stvárnením biblického výjavu, ktorý je opísaný v Matúšovom a najmä Lukášovom evanjeliu. Výstava betlehemov na Bratislavskom hrade s názvom Pokoj ľuďom dobrej vôle… predstavuje reprezentatívny výber historických a ľudových betlehemov z územia celého Slovenska i niektorých susedných európskych krajín (Česko, Rakúsko). Časovo pokrývajú obdobie od 18. po koniec 20. storočia. Výstava bola otvorená 24. novembra a pozrieť si ju môžete ešte aj v januári 2023.
Za prvého tvorcu betlehemu, ktorý je dodnes súčasťou nášho predvianočného času, je považovaný František z Assisi. V strednej Európe i na našom území sa rozširovanie betlehemov spája s reformami Jozefa II. a preorientovaním sa mnohých sakrálnych umelcov na tvorbu betlehemov v ľudovom prostredí.
Na výstave je viac ako 60 betlehemských celkov doplnených maľbami na skle, papieri a plátne s adventnou a vianočnou tematikou. Vystavené artefakty pochádzajú zo zbierok SNM – Historického múzea, Ľubovnianskeho múzea – Hradu v Starej Ľubovni a súkromných fondov. Všetky predmety boli pre túto príležitosť zreštaurované.
„Ústredná myšlienka výstavy – Pokoj ľuďom dobrej vôle… – nadobúda v dnešných nepokojných časoch mimoriadny zmysel; okrem krásneho zážitku chce zdôrazniť myšlienku kultúrnej a duchovnej spolupatričnosti Európy a víťazstvo betlehemského svetla nad tmou nenávisti“, povedala na otvorení výstavy Magdaléna Mrázová, kurátorka a autorka výstavy.
Výstava betlehemov, ktorú pripravilo SNM – Historické múzeum, je sprístupnená od 25. novembra 2022 na 2. poschodí Bratislavského hradu denne okrem utorka, vždy od 10. do 18. hodiny.
Pokoj ľuďom dobrej vôle
SNM – Historické múzeum na Bratislavskom hrade pozýva na vernisáž výstavy Pokoj ľuďom dobrej vôle…Betlehemy na Slovensku.
Na 2. poschodí Hradu poteší návštevníkov vyše 60 betlehemských celkov v rozpätí od 18. do konca 20. storočia z územia celého Slovenska i niektorých susedných krajín v kurátorskej koncepcii PhDr. Magdalény Mrázovej.
Jozef Práznovský sa výrobe betlehemov venuje už viac ako dve desaťročia. Doposiaľ ich vyrobil približne 1500 kusov, pričom najmenší z nich má veľkosť len 5 milimetrov. Práznovský pri svojej tvorbe využíva napr. drevo, pálenú tehlu, hlinu, tuzemské či tropické ovocie, jadierka, kôstky, rybie kosti, mušle, lastúry, hviezdice, africké tekvičky, bambusové listy, atď. Každé dielo je napriek spoločnej téme jedinečné a originálne. Jeho tvorba, okrem iných miest, bola vystavená v Ríme, Lurdách či Medžugorií. Samotný autor týchto netradičných betlehemov na margo svojej umeleckej práce poznamenal: „Každý betlehem je pre mňa výnimočný, je vyrobený s veľkou lásko Človek to musí precítiť, je to moja srdcová záležitosť. Ako už dávno povedal Anatole France, v každom umení umelec zobrazuje len svoju vlastnú dušu.“