Erik Vanko: Každý má právo určiť si, ako chce, aby jeho telo vyzeralo

Má 34 rokov a trénuje od svojich 15. Erik Vanko patrí medzi naturálnych kulturistov, pripravuje sa na medzinárodné majstrovstvá a pôsobí ako osobný tréner vo Fajnclube v Záhorskej Bystrici.

Nie je však len taký obyčajný tréner. Erik je motivátor a priateľ, ktorý vám pomôže dostať sa tam, kam chcete. V roku 2013 sa stal Kulturistom roka. Prinášame vám rozhovor s človekom, ktorý v športe nepozná kompromisy.

Kedy si začal cvičiť? Si ten typ, ktorý mal k športu vždy blízko alebo si sa zrazu rozhodol, že s tým začneš?

Určite sa moje rozhodnutie začať športovať nezrodilo zo dňa na deň. Myslím, že každý športovec odhliadnuc od športového zamerania si vyberá šport, ktorému sa bude venovať postupne. Aj malé deti sa nadchnú pre viaceré oblasti, navštevujú rozličné krúžky a tréningy a následnou selekciou niečoho, čo sa im najviac páči, prípadne nadaním na určitý šport sa rozhodnú v čom budú pokračovať.

U mňa sa skĺbilo oboje. Naozaj niekedy musí človek prejsť dlhú cestu pokiaľ sa začne venovať niečomu, čo ho ako osobu maximálne napĺňa. Ja som mal to šťastie, že som sa telom i dušou našiel v kulturistike.

Akým športom sa venuješ?

Ak chce človek uspieť, nielen na verejnosti, ale hlavne pred sebou samým, musí sa venovať jednému konkrétnemu športu na tisíc percent. Samozrejme, v rannejšom veku som sa aktívne venoval futbalu, hádzanej, v istom období vzpieraniu. Jednoznačne je moje športové zameranie trošku všestrannejšie, avšak kulturistika je v súčasnosti v mojom živote najväčšia priorita.

Máš za sebou viaceré úspechy. Porozprávaj aké a na ktorý si najviac hrdý?

Každý športovec je patrične hrdý na každý aj ten najmenší úspech. Pre mňa úspech začína už pri tréningu, pri každom nasadení vyššieho a vyššieho cieľa a následne jeho zdolaní. To všetko je pre športovca malým úspechom a tie súťažné sú už len výsledkom a odpoveďou na každodennú tvrdú prácu.

Úspech začína v hlave, ide ruka v ruke s disciplínou a v neposlednom rade s vôľou ísť ďalej. Toto všetko má pre mňa najväčší úspech a napĺňa ma hrdosťou.

Čo ponúkaš svojim klientom? Čo od teba ako od trénera môžu čakať?

Svojim klientom v prvom rade ponúkam zmenu myslenia. Nikto mojim tréningom neprejde ak povie, že niečo sa nedá. Samozrejme, že sa dá. Pripúšťam, že veľa vecí je individuálnych, ale podstata sa nemení. Kde je vôľa je aj cesta. Svojho klienta sa hneď na začiatku opýtam, čo od tréningov očakáva, ako vníma samého seba a hlavne, čo by chcel dosiahnuť.

Hneď, ako si určíme, čo by sme chceli dokázať, nič nám už v ceste nebráni. Som tu pre každého klienta nielen ako tréner, ale hlavne motivátor a kamarát, pretože každý, kto chce na seba pracovať má u mňa otvorené dvere, má môj plný rešpekt a takýchto ľudí si veľmi vážim.

Samozrejme, nie každý chce byť športovcom, to by sme boli krajina samých reprezentantov. Sú ľudia, ktorí dosiahli obrovské úspechy na poli práva, školstva, medicíny, vedy, chémie. Títo ľudia sú naplnení tou správnou motiváciou, pretože svoj cieľ nevzdali. To isté platí v športe, v kulturistike nevynímajúc.

Pripravuješ sa teraz na nejakú súťaž? Čo ťa čaká?

Momentálne sa pripravujem na medzinárodné majstrovstvá SR.

Ako vyzerá taká príprava na súťaž?

Príprava na súťaž nie je pár dňovou záležitosťou. Nie je iba o úprave stravy, niekoľko hodinovom tréningu. Jej súčasťou je v prvom rade osobné sebazaprenie. Ak chce človek uspieť musí v prvom rade myslieť na svoj cieľ, veriť v neho a nepoznať kompromisy. V mojej príprave nenájdete vysedávanie v podnikoch s pohárikom v ruke, ale určite na mňa natrafíte s pohárom proteínového nápoja ráno o šiestej v posilňovni.

Myslíš, že každý má šancu zmeniť svoje telo, začať športovať? Akú máš s tým skúsenosť?

Áno, presne tak. Úplne každý môže a hlavne má právo určiť si ako chce, aby jeho telo vyzeralo a čo chce dosiahnuť. Nikto sa totižto nenarodil s najrýchlejšími nohami, ani najsilnejšími rukami. Všetko je vecou tréningu a vôle vydržať. Čím viac prekonáva každý deň sám seba, tým viac má šancu na úspech.

Poďme trošku do minulosti. Čím si chcel byť, keď si bol malý?

Asi ako každý chlapec. Úplne všetkým (smiech). Jeden deň futbalistom, druhý hasičom v kombinácií so spevákom, ale jednoznačne aj tak prevažovala lásku ku športu.

Aký je tvoj najväčší sen, ktorý si chceš ohľadom práce a športu splniť?

Dnes by som za najväčší úspech považoval zdolanie MS. Ak sa mi to jedného dňa podarí, určite prídu nové sny a nové výzvy a snaha ich naplniť. Aj keď mnohé súťaže, ktorých by som sa rád zúčastnil sú otázkou sponzoringu.

by Diamond

Foto: E.V.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu