Inštitút Pantone už niekoľko rokov tradične vyhlasuje farbu roka. Minulý rok bola za farbu roka zvolená fialová, v jemnom odtieni s názvom Very Peri. Tento rok ju vystrieda výrazná a neprehliadnuteľná Viva Magenta, považovaná za nový signál sily.  

Odtieň PANTONE 18-1750 VIVA MAGENTA 

Žiarivá, energická a plná vášne. Tak sa dá charakterizovať farba roka 2023 s názvom Viva Magenta 18-1750. Už na prvý pohľad pôsobí optimisticky. Je pomyselným novým začiatkom, vyzýva k experimentovaniu a sebavyjadreniu bez zábran. Elektrizujúci odtieň, ktorý vybrali odborníci z inštitútu Pantone je plný odvahy, vášne pre život, ale aj určitej dávky rebélie. 

Farba, ktorá určuje trendy

Módni tvorcovia, grafici, aj interiéroví dizajnéri netrpezlivo očakávali vyhlásenie farby pre tento rok. Od tejto farby sa totiž po celý rok odvíjajú trendy v móde, bytovom dizajne i v ďalších odvetviach. Viva Magenta potešila mnohých, keďže sa dá uplatniť v rôznych sférach života. Hlavným dôvodom, prečo inštitút zvolil takúto energickú a neprehliadnuteľnú farbu je návrat k prírode. Viva Magenta je inšpirovaná pestrým a žiarivým odtieňom kvetov. 

Ako nosiť odtieň Viva Magenta?

Extravagantný, neprehliadnuteľný a hravý. Aj taký bude rok 2023 v móde vďaka novému vládnucemu farebnému odtieňu. Viva Magenta prináša do módneho priemyslu zaujímavé kombinácie a farebné akcenty. Ako teda výraznú magentu kombinovať? Zvoliť môžete monochromatický outfit a obliecť sa do nej od hlavy až po päty. Menej odvážne ženy asi zvolia v odeve len jeden kúsok v tejto farbe, alebo ho uplatnia na doplnkoch. Viva Magenta si však skvelo rozumie aj s inými farbami. Možno ju kombinovať s neutrálnymi tónmi, ako je biela, béžová, sivá a čierna. Štýlovo však vyzerá aj v kombinácii s ďalšími výraznými farbami, dokonca aj so zelenou či námorníckou modrou. 

Zaujímavá aj v interiéri

Optimistická Viva Magenta tento rok neovplyvní len módny priemysel, ale aj trendy v oblasti interiérového dizajnu. Je považovaná za univerzálnu farbu, keďže je vhodná pre každý štýl bývania. Hodí sa tiež do každej miestnosti. Efektne vyzerá nielen v obývačke, ale aj spálni, pracovni, alebo jedálni. Viva Magenta sa môže stať ústrednou farbou miestnosti, ale skvelo poslúži aj ako akcent na oživenie fádneho priestoru. Postačí, ak siahnete po doplnkoch v tomto energickom odtieni, ako sú závesy, prehozy, či obliečky na dekoratívne vankúše. 

Zdroj: https://www.pantone.com/color-of-the-year/2023

Pripravila: Michaela Miňová

Foto: unsplash.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu