Herbár liečivých bylín. Vytvorte si aj vy taký!

0
1239
Herbár Miriam Latečková

Nádherne spracovaný Herbár, do ktorého dala milovníčka byliniek Miriam Latečková srdce a všetku lásku. Už dlhé roky zbiera a suší bylinky, lieči nimi, pomáha svojmu okoliu…a teraz vás naučí, ako si vytvoriť vlastný herbár. Krok za krokom.
Kniha, ktorú si nielen prečítate, ale môžete ju aj dotvárať. Zbierať bylinky a lisovať, vkladať…tak ako sme to robievali v detstve.

„Pri tvorbe sme mysleli na všetko, pretože vieme, že zachovávanie tradícií robí život zaujímavým a obohacuje ho,“ tvrdí autorka Miriam Latečková, zakladateľka projektu Babičkina záhrada. „Okrem množstva bylinných receptov mu nechýba ani možnosť zaznamenať si poznámky alebo príbehy, ktoré sa vám spájajú so zberom bylín. Pre vaše vlastné bylinkové dobrodružstvo sme pripravili špeciálne strany, kde si môžete usušené bylinky nalepiť.“

Herbár zostavila Miriam tak, aby sa vám s ním dobre pracovalo, aby bol praktický a aby práca s ním bola intuitívna.
V prvej časti herbára nájdete praktické tipy a rady pre prácu s bylinkami, ich výberom, zberom, sušením aj lisovaním. Spísala vlastné praktické skúsenosti, aby tvorba herbára pre bola vás radosťou a zábavou.
V druhej časti herbára nájdete 20 jej obľúbených byliniek, ktoré sú ľahko dostupné a bez veľkého pátrania ich nájdete na celom Slovensku. Vybrala tiež také, ktoré sú nenáročné na lisovanie, aj v prípade, ak ste úplný začiatočník.

Ak by sa vám málilo nazbieraných byliniek podľa tohto herbára, autorka pripravila pre vás čisté stránky na pridanie ďalších. Môžete si tak herbár obohatiť o ďalšie byliny, ktoré vás zaujali a ktoré chcete mať vo svojej zbierke. Stačí už len doplniť názov bylinky, jej účinky, prípadne osvedčený recept.

História herbárov

Slovo HERBÁR má svoj pôvod v latinčine, pochádza z latinského slova herba, teda rastlina. Herbár je zbierka sušených rastlín – kvetov, listov, liečivých bylín alebo plodov a koreňov.
Herbáre zakladali najskôr botanici. U niektorých z nich záujem o botaniku neskôr prerástol do záujmu o lekárske využitie rastlín, a tým sa rozsah herbárov rozširoval. Postupom rokov sa tvorbe herbárov začali venovať aj lekári a liečitelia. Zakladali ich ako zbierku bylín, a zároveň pomôcku pri liečbe zdravotných problémov, pomocou im bol zoznam liečivých účinkov rastlín určených na lekárske použitie.

V minulosti boli herbáre zdrojom informácií najmä o liečivých bylinách, zaoberali sa popisom jednotlivých rastlín, ich výskytom, tvarom, farbou aj účinkami. Byliny sa vkladali do herbárov ako vylisované vysušené časti rastlín alebo celé rastliny…

Všetky tipy a rady, ako si krok za krokom vytvoriť vlastný herbár nájdete v knihe Herbár od Miriam Latečkovej. Úžasná pomôcka, krásne spracovaný a naozaj od človeka, ktorý miluje bylinky a má s nimi obrovské skúsenosti. Ideálny tiež ako darček pre toho, na kom vám záleží.

Milan Buno, knižný publicista

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu