Ako predísť padaniu vlasov počas diéty?

0
630
ako zabrániť padaniu vlasov

Husté, zdravé a lesklé vlasy sú symbolom príťažlivosti a krásy. Niekto pre bohatú hrivu nemusí ani pohnúť prstom, iného stojí veľké úsilie a starostlivosť. Lenže, niekedy ani to nestačí. Najmä, ak vlasy začnú povážlivo rednúť a strácať lesk. Jednou z mnohých príčin môže byť aj diéta alebo razantný prechod na inú stravu.

Ľudské telo je veľmi náchylné na nedostatok vitamínov a minerálnych látok, na hormonálnu zmenu či na stres. A práve týmto vplyvom vystavujete svoje telo počas diéty. Bielkoviny sú dôležitou súčasťou každého jedálnička. Ak ich telo dostáva málo, vyšle signál a rast vlasov zastaví pokojne aj na pár mesiacov…

Rozhodli ste sa schudnúť?

Ak to naozaj potrebujete, určite vás v tom podporíme. Ale s novým jedálničkom dochádza aj k zásadným zmenám v organizme. Ľudské telo potrebuje k správnemu fungovaniu správne živiny a to v dostatočnom množstve. Vo chvíli, keď začnete držať diétu, niektoré živiny začnú telu chýbať a ono sa začne prirodzene brániť. Spúšťačom padania vlasov počas diéty môže byť aj stres z toho, že si zrazu nemôžete dopriať svoje obľúbené, aj keď nezdravé, potraviny. „Telo je zvyknuté na určité fungovanie. V redukčnom režime je však zrazu všetko inak. Ak sa napríklad rozhodnete pre nízkosacharidové stravovanie, musíte sa obísť bez nezdravého cukru, ako prvej dôležitej veci (jednoduchých sacharidov), ale obmedziť musíte aj komplexné, kam patria napríklad aj niektoré druhy zeleniny alebo celozrnné produkty. Telo v tomto režime prepína na iný zdroj energie, ktorým sú tuky. Preto mu chvíľu trvá, kým sa s týmto stavom vyrovná. Vedľajším produktom tohto prirodzeného procesu môže teda byť aj nepríjemné padanie vlasov,“ vysvetľuje Monika Rychlovská Tělupilová, výživová poradkyňa značky KetoMix. Ak sa počas diéty neriadite rozumnými pravidlami, potom môžete pri nich obrať svoj organizmus o dôležité vitamíny a minerálne látky. S touto zmenou preto môže telo dostať do veľkého stresu, ktorý môže zásadne ohroziť aj vlasy. Následne to končí nielen „obyčajným“ rednutím vlasov, ale dokonca aj ich stratou,“ dodáva Monika Rychlovská Tělupilová.

Ako predísť padaniu vlasov?

Najdôležitejšiu rolu hrá psychická pohoda, pravidelný pohyb a aspoň 8 hodín spánku denne. Nezabúdajte sa však o vlasy pravidelne a správne starať. Nesvedčí im napríklad nadmerné používanie stylingových prípravkov, fénovanie, kulmovanie, žehlenie, či sťahovanie do pevného drdolu. Podstatnú rolu v starostlivosti o vlasy má aj pravidelný pitný režim a zdravá strava. To všetko tvorí základ nielen pevných a hustých vlasov, ale aj celkového zdravia. Aké živiny sú pre vlasy najdôležitejšie?

„K hlavným látkam, ktoré vlasy potrebujú, patrí biotín. Ide o vitamín skupiny B, ktorý môžete čerpať z droždia, pečene, hovädzieho mäsa, vaječných žĺtkov a orechov. Ďalšou nevyhnutnou zložkou sú vitamíny C, D a E. Vitamín C nájdete predovšetkým v zelenine a ovocí. Vitamín D získate z rýb a hub a vitamín E zo semienok, orechov, paradajok alebo špenátu,“ radí výživová poradkyňa značky KetoMix.

Dôležité je, aby bol váš jedálniček aj počas diéty pestrý a boli v ňom v správnom pomere zastúpené živočíšne aj rastlinné produkty. Dostatočný prísun všetkých živín totiž zaručí nielen správne fungovanie vášho tela, ale aj zdravé, husté a pružné vlasy.

Účinné doplnky stravy proti vypadávaniu vlasov

Pri akomkoľvek obmedzení stravy sa nespoliehajte len na bežné potraviny. Zvlášť počas redukčného režimu, pri ktorom musíte obvykle pestrú skladbu potravín na nejaký čas obmedziť. Vtedy je potrebné zaradiť do jedálnička aj doplnky stravy:

Kolagén

Kolagén je prírodný doplnok stravy, ktorý sa postará nielen o vlasy, ale aj o pleť, kosti, chrupavky a nechty. Je najzastúpenejšou bielkovinou v našom tele, ktorá ju dokáže ideálne spracovať a transportovať tam, kde je najviac potrebná. Pomáha nielen proti prejavom starnutia, ale prirodzeným spôsobom posilňuje a zahusťuje aj vlasy. Kolagén sa  v mladom organizme tvorí v dostatočnom množstve, vekom sa však jeho tvorba znižuje. Preto je vhodné dodávať ho telu aj doplnkom stravy.

Beauty Booster

Ide o doplnok stravy, ktorý obsahuje (okrem iného) metionín a MSM prášok. Metionín je látka nevyhnutná pre každého, kto túži po kvalitných nechtoch, vlasoch a pokožke. Ide o esenciálnu aminokyselinu, ktorá (priamo alebo nepriamo) je potrebná pre množstvo dôležitých procesov v tele. Dokáže si poradiť aj s vypadávaním a lámaním vlasov. MSM je síra v organickej podobe s prezývkou „minerál krásy“. Omladzujúce účinky sa prejavujú nielen vo vnútri tela, ale aj navonok – na vlasoch, nechtoch, pokožke i pleti.  

Vitamíny skupiny B

B-komplex predstavuje súhrnné označenie všetkých vitamínov skupiny B. Patrí sem, okrem iného, aj riboflavín, kyselina pantoténová a biotín. Nedostatok všetkých týchto vitamínov zásadne ovplyvňuje rast, kvalitu a hustotu vlasov. Preto je nevyhnutné telu pravidelne dopĺňať pestrou stravou alebo aj pomocou doplnkov stravy.

Zinok

Jednou z kľúčových živín pre zdravé vlasy je zinok. Ovplyvňuje nielen pevnosť, hustotu a rast vlasov, ale má zároveň priaznivý vplyv aj na kvalitu nechtov a pokožky. Ide o základnú minerálnu látku, ktorú nájdeme napríklad v červenom mäse, obilninách, strukovinách. Keďže si ho ľudské telo nedokáže samo vyrobiť, je nevyhnutné mu ho dodávať prostredníctvom zdravého jedálnička alebo v podobe doplnku stravy.

Ďalšie príčiny vypadávania vlasov

Vlasy vyžadujú starostlivosť vnútornú aj vonkajšiu. Čo to znamená? Niekedy môžete problém vyriešiť len obyčajnou výmenou šampónu, alebo zaradením vyživujúcej masky do svojho vlasového rituálu. Inokedy je príčinou príliš časté farbenie, časté zapletanie vlasov do vrkočov či drdolov. Z väčšej časti sa však vypadávanie vlasov spája s ochoreniami, hormonálnymi zmenami, spomínanou zmenou stravy alebo stresom. Stres by ste rozhodne nemali podceňovať. Môže totiž negatívne ovplyvniť vaše zdravie po psychickej i fyzickej stránke. Platí to aj pre vlasy. Ak je vaše telo v častom strese, zažije šok alebo cíti fyzické napätie, pošle signál vlasovým folikulám. Tie dostanú následne informáciu na upokojenie, čo spôsobí buď spomalenie rastu vlasov, alebo naopak ich vypadávanie.

www.ketomix.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu