Daniel Forgács: Rastarika

Čo má stredoeurópske Slovensko spoločné s ostrovnou krajinou kdesi v Karibiku? Autor románu – podozrievame ho, že sa inšpiroval slovenskou realitou –  to spoločné našiel v neumelom spojení moci a politiky, v deformáciách prirodzenosti vo vládnutí a vo verejnom ohlupovaní, v spoločenskej atmosfére i osobných postojoch mladých či starých ľudí, ktorí sa kedysi volali občanmi. Knihu napísal, aby uctil pamiatku záhadne zmiznutého novinára Pavla Rýpala.
„Prvým impulzom ku knihe bol môj rozhovor s Paľom Rýpalom pred 12 rokmi, keď ma prehováral, aby som sa s ním pustil do projektu s názvom Rastarika. Mal to byť projekt rozhlasového pásma,“ hovorí autor románu. „Paľo mal napísaný námet, fiktívny ostrov v Karibiku, ktorý sa volá Rastarika, ktorý má z rôznych záhadných dôvodov vynikajúce vzťahy so Slovenskom. Zaujalo ma to, pustil som sa do toho, myslím, že moje veci sa Paľovi páčili, len sa nám ho nepodarilo vtedy predať. Snívali sme asi dva roky, že to urobíme, hľadali sme toho, kto by sa do toho projektu pustil. Stalo sa však to, čo sa stalo. V apríli 2008 Paľo zmizol a dodnes sa nenašiel. To, čo som napísal, ležalo roky v šuplíku s tým, že keď sa vráti, budeme pokračovať. Keď som dospel k záveru, že asi sa už nevráti, vybral som to von, prepísal do podoby románu, ktorý práve vychádza.

Daniel Forgács (1971, Bratislava) vyštudoval žurnalistiku, pracoval v denníkoch Národná obroda, 24 hodín, v týždenníku Live!, bol parlamentným spravodajcom TASR, v súčasnosti pôsobí ako šéfredaktor portálu tejto tlačovej agentúry Teraz.sk. Pôsobil ako hovorca Občianskeho oka a s touto organizáciou bol vo viacerých pozorovacích misiách na voľbách vo svete.

foto: archív D.F.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu