Dobrovoľníci pomáhali na tradičnej akcii Zelený Chopok

0
665

Koncom mája sa pod Chopkom už po deviatykrát stretli dobrovoľníci z celého Slovenska, aby pomohli prírode a zveľadili prostredie horského strediska Jasná. Vyrazili z južnej i severnej strany a pustili sa do rekultivácie prostredia, sadenia stromov a zberu odpadkov, ktoré sa na zjazdovkách i v okolí turistických chodníkov objavili po roztopení snehu.

Tradičné podujatie Zelený Chopok sa  konalo v čase, keď bol vrchol ešte stále pod slušnou nádielkou snehu. Aj preto sa dobrovoľníci spolu s pracovníkmi horského strediska sústredili predovšetkým do nižších polôh.

„V lokalite Zadná voda sa nám za deň podarilo vysadiť takmer 700 sadeníc stromov a kosodreviny. Dominovali borovica, smrekovec, smrek a kosodrevina. Okrem sadenia sme sa venovali aj presádzaniu väčších stromov, ktoré stáli pôvodne na mieste súčasných jazierok a ktorým sme sa takýmto spôsobom rozhodli nájsť nové miesto,“ uviedol manažér horského strediska Jasná Jiří Trumpeš.

Spolu 2 400 stromov vysadil v lokalite Zadná voda v predstihu aj Urbár Ploštín. Okrem sadenia sa účastníci podujatia pod odborným dohľadom pracovníkov strediska venovali aj preventívnym protieróznym úpravám – siali trávu a zároveň pokrývali plochy senom tak, aby vytvorili čo najlepšie podmienky pre jej rast.

Dobrovoľníci, zbierajúci odpad, prešli na južnej strane úsek od Krupovej na Kosodrevinu, na severe sa vytvorilo viacero skupiniek, ktoré vyčistili úsek od Bielej púte na Priehybu, okolie Vrbického plesa, potoka Otupnianka a ďalších menších vodných tokov. Celkovo sa počas akcie Zelený Chopok podarilo vyzbierať viac ako 50 vriec odpadu. Dominovali plechovky, fľaše, zabudnuté alebo stratené časti zimnej výbavy, ale napríklad aj stavebný odpad.

Vážime si každého jedného z dobrovoľníkov. Chodia do Jasnej nielen za dobrou lyžovačkou alebo turistikou, ale keď treba, vedia aj ochotne pomôcť. Či už s upratovaním po zime, so sadením stromov či zatrávňovaním. Aby sme im poďakovali, pripravili sme pre každého nielen dobrý obed, ale aj malú pozornosť v podobe originálneho rúška a jednodňového lístka na zimnú lyžovačku v budúcej sezóne 2021/2022,“ uzavrel Trumpeš.

Podujatie sa uskutočnilo v spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región Liptov, ktorá ho podporila aj z prostriedkov dotácie Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Marian Galajda

Foto: www.tmr.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu