Ema Klein: „Dôležité je mať vízie a vedieť správne snívať!“

Zaujať na módnej scéne originalitou je výzva, s ktorou sa dokáže popasovať málokto. Obzvlášť, ak ide o takú malú krajinu akou je Slovensko. Samozvaných dizajnérov je u nás ako maku, no len pár z nich si môže toto povolanie skutočne pripísať do životopisu. Jednou z nich je nepochybne aj mladá a talentovaná návrhárka Ema Klein.

Študentka posledného ročníka odevného dizajnu na VŠVU začala módu vnímať už od detstva. Vďaka rodičom, ktorí sú výtvarníci, mala totiž módne zázemie tak trochu vystavané.  No presadiť sa je pre ňu aj tak veľkou výzvou. Prvé úspechy prišli so súťažou Brillance Fashion Talent, ktorej sa zúčastnila až trikrát. Napriek tomu, že bola najmladšou účastníčkou, sa jej podarilo s kolekciami očariť verejnosť natoľko, že si zo súťaží odnášala Cenu diváka a internetového hlasovania. Trikrát!

A i keď ide o významné ocenenie, mladá študenta sa stále drží pri zemi. Za svoj veľký vzor považuje slovenského dizajnéra Borisa Hanečku, ktorý je podľa nej umelec v pravom slova zmysle. „Jeho šaty majú príbeh, myšlienku. Pri tvorbe reaguje na danú  tému a týmto smerom by sa mal vybrať každý,“ prezrádza nám Ema pri krátkom stretnutí. Okrem toho nám porozprávala aj o zdrojoch svojej inšpirácie, ako vníma módny priemysel na Slovensku, aké má plány do budúcnosti a koho považuje za svoju múzu.

„Aby mal dizajnér motiváciu musí neustále sledovať všetko okolo seba. Mňa osobne dokáže ovplyvniť a inšpirovať rozprávka, ktorú si pozriem, kniha, ktorú prečítam, jednoducho všetko, čo mi život prinesie. Netreba však zabúdať na to, kto sú vaši zákazníci a pre koho tvoríte. Snažím sa, aby boli moje modely nositeľné a zákazníčky spokojné. O to hlavne ide. V súčasnosti sa zameriavam prevažne na prêt-à-porter kolekcie a svadobné šaty, ktoré šijem na zákazku.  Vo veľkom snívam však o vlastnom butiku.  Túžim po tom, vidieť ľudí na ulici v mojich modeloch. No som trpezlivá. Viem, že keď človek tvrdo na sebe a svojich plánoch pracuje, tak úspech sa raz musí dostaviť. V tomto mi je veľkým vzorom otec, ktorému trvalo 24 rokov, kým si splnil sen. Dôležité je mať vízie a vedieť správne snívať! A keď sa chce, tak sa dá všetko! Treba si vybrať smer, začať budovať meno, značku,…I keď je pravda, že ani v takej malej krajine akou je Slovensko, to veru nemá žiaden dizajnér jednoduché. Módny priemysel už nie je to, čo to bývalo kedysi…“

Keď vidíte a počujete niekoho takto odhodlane rozprávať, musí vás to namotivovať. No za veľkými plánmi a snami sa skrývajú aj ďalšie úspechy, ktoré Emu sprevádzali.  Pred pár rokmi sa na portáli stránky Pluska.sk konalo hlasovanie o dizajnéra desaťročia a mladej brunetke sa podarilo zabodovať tiež. Spolu so svojim vzorom, Borisom Hanečkom, obsadila druhé miesto.  A po pár rokoch sa talentovaná dvojica opäť ocitla na spoločnom mieste. Konkrétne na prehliadke, kde okrem Borisa aj Ema predstavila verejnosti novú kolekciu spoločensky šiat.

Okrem domácej scény sa Ema snaží zaujať aj v zahraničí. Počas štúdia na vysokej škole sa zúčastnila stáže v Mníchove, kde pracovala pre spoločnosť Audi. Poviete si, čo má móda spoločné s autami? Veľa. A 24 ročnej návrhárke to dalo viac, ako možno čakala. Počas pôsobenia sa sama podujala na  vytvorení modelov inšpirovaných jednotlivými druhmi áut. Aj to je dôkazom toho, ako sa dá účelne využiť každá príležitosť a nájsť inšpirácia tam, kde ste to zo začiatku nečakali. A ako každý umelec, aj Ema má svoju múzu. Nie je ňou nik iný, ako jedna z najkrajších žien nášho šoubiznisu, Ivana Surovcová.  „Ona je mojou Helenou Trójskou. Je to krásna žena s dokonalým proporciami,“ prezrádza nám na záver. 

(red)

foto: archív E.K., Michaela Dutková, Rasťo Brazovský, Peter Jirmann

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu