Jarná očista domácnosti

Poznáme efektívny manuál na triedenie zbytočností

S prichádzajúcou jarou nastáva ideálny čas očistiť si nielen telo, ale aj myseľ. Presvedčte sa sami, že keď zo svojho života dostanete zbytočnosti, upracete si nielen svoju domácnosť, ale aj myšlienky. A my vám prezradíme, ako postupovať, aby bol tento proces čo najefektívnejší.

Je nesmierne jednoduché naberať a  niesť životom veci bez toho, aby sme sa vôbec zamysleli, čo pre nás znamenajú. Zaujímavé je, že vytriedenie a následné vyhodenie rokmi zbieraných zbytočností je naopak veľmi náročný, často až bolestný proces. V momente, kedy sa nám to podarí, získame za odmenu priestor, v ktorom vyniknú veci, ktoré si našu pozornosť naozaj zaslúžia.

Simona G. Browna, expert na feng šuej, prezrádza štyri jednoduché kroky, s ktorými jarnú očistu zvládnete jednoduchšie:

1. Urobte veľké jarné upratovanie, všetko pootvárajte a dôkladne pretrieďte aj miesta, kam pozeráte len zriedkavo. Upratovaním tmavých a zabudnutých zákutí objavíte predmety, na ktoré ste už dávno zabudli a zbytočne zaberajú miesto pre niečo potrebné.  

2. Zaobstarajte si niekoľko veľkých papierových krabíc, na ktoré nalepíte tieto nápisy: NA DLHODOBÚ ÚSCHOVU, NA VYHODENIE a NEROZHODNUTÉ.

3. Všetko starostlivo roztrieďte. Do krabice NA DLHODOBÚ ÚSCHOVU dajte veci, ktoré nejaký čas nebudete potrebovať. Pôjde najmä o staré výpisy z banky a všetky materiály, ktoré nemôžete vyhodiť, ale momentálne ich nepotrebujete.

Do škatule NA VYHODENIE umiestnite všetko, čo vám pripomína tú časť minulosti, ktorú si prajete nechať za sebou a všetko, čo ste už dlhšie nepoužili a nechýbalo vám to.

Všetko, čo sa vám nakopilo v dome a o čom nie ste presvedčení, či to budete potrebovať, vložte do krabice NEROZHODNUTÉ.

4. O mesiac začnite vyhadzovať. Z krabice NA VYHODENIE sa zbavte všetkého, čo vám nechýbalo. Za ďalší mesiac prezrite  krabicu NEROZHODNUTÉ, či je možné niečo presunúť NA VYHODENIE alebo NA DLHODOBÚ ÚSCHOVU. Tretí mesiac prezrite obsah krabice NA DLHODOBÚ ÚSCHOVU  a prípadne vyberte ďalšie veci NA VYHODENIE.

Tipy na druhú šancu

Oblečenie, ktoré si už nikdy neoblečiete venujte do zbierok šatstva, ktoré pomôžu ľuďom v núdzi. Tento spôsob likvidácie časti šatníka je navyše ekologickejší.

Nepotrebné deky alebo prestieradlá môžete zaniesť do útulku a dopriať viac pohodlia zvieratkám.

Knihy, ktoré nepatria k vašim obľúbeným, môžu tiež poslúžiť iným. Skúste ich zaniesť do miestnych knižníc alebo skriniek, ktoré sú rozmiestnené po meste a ktokoľvek si ich môže odtiaľ požičať.  

Elektroniku nikdy nevyhadzujte do bežného komunálneho odpadu. Vyžaduje si špeciálnu likvidáciu. Do koša nepatria ani mobilné telefóny, tie vedia správne zlikvidovať samotní operátori.  Najväčšiu zbierku mobilov robí na Slovensku už sedem rokov spoločnosť Orange Slovensko. Len v minulom roku sa jej podarilo vyzbierať zhruba jednu tonu batérií z mobilných telefónov a 75 333 nepoužívaných starých zariadení. Pritom odovzdaním svojho starého mobilného telefónu v predajni, alebo počas zberných akcií na niektorom z hudobných festivalov alebo podujatí počas roka, prispejete aj na dobrú vec a ste zapojení do súťaže o 5 telefónov Huawei P20 black.

zdroj@Orange, Pixabay

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu