Katarína Kuniková to s písaním dobrých kníh myslí vážne

0
4125

Nitrianska rodáčka Katarína Kuniková uviedla vo februári 2020 na slovenskú románovú scénu malé slovenské mesto s pestrou galériou postáv. Román Zákon príťažlivosti sa prekvapivo vymkol z radu debutov a takmer tri mesiace patril do prvej desiatky najpredávanejších kníh na Slovensku.

Možno práve toto mesto, ktoré môže byť kdekoľvek na Slovensku, a uveriteľné postavy nadchli čitateľov. Osadenie deja do dnešnej reality, zmysel pre detail, nadhľad a talent pre zápletku robia takto aj z oddychovej literatúry svojráznu kroniku dnešnej doby.

Katarína Kuniková sa na debut pripravovala takmer štyri desiatky rokov. „Nikdy som o sebe nerozmýšľala, prečo píšem. Jednoducho som iba písala, lebo mi to bolo prirodzené, ľahké a mala som z toho radosť. Inšpiráciou mi je celý okolitý svet, moja mnohopočetná rodina, priatelia, práca. Čím viac je svet okolo mňa bláznivejší, tým viac ma baví písať.“

Ľahko plynúci dej a zmysel pre humor sú v prípade ženských románov vzácnou ingredienciou, a preto autorka v dobre nastavenej komunikácii pokračuje a vťahuje nás do sveta nových profesií a skúseností.

Autorka v románe Láska dvoch svetov odhaľuje niečo z osobných skúseností a zážitkov. Časť dospievania prežila v Iráne, takže všetky opisy púšte, teheránskych trhov, obchodíkov a ulíc sa jej zaryli hlboko pod kožu a teraz v knihe očarujúco rezonujú. Vytvorila tak uveriteľné postavy z Iránu aj z malého slovenského mesta, ktoré sprevádza v retrospektíve aj v súčasnosti. Ako Katarína priznáva: „Inšpiráciou mi boli mimoriadne krásne a silné spomienky na krajinu s úplne odlišnými pravidlami, ktorá sa v mojom podvedomí zakorenila viac, ako som si myslela.“

Láska dvoch svetov
Zoznámte sa so Sabinou, ktorá prežila dospievanie v Iráne a našla si prácu, o ktorej nesmie nikto vedieť. Zoznámte sa s Richardom, hasičom, takým, ktorého fotia do kalendárov. Spoznajte ich príbuzných, priateľov a partnerov. Vychutnajte si horúčavu púšte aj rozpálených námestí na dvoch kontinentoch. Očaria vás a pohltia.

Tento príbeh dokáže napísať spisovateľka, ktorá pozná život v malom meste aj v exotickom Iráne. Je vášnivý a strhujúci, plný zážitkov a udalostí. Dokáže ho pochopiť každý, kto verí v osudovú lásku.

Román Láska dvoch svetov vychádza vo vydavateľstve Linwe/KRAFT vlastným úsilím.

Katarína Kuniková sa narodila, žije a pracuje v Nitre a je vnučkou spisovateľa Jozefa Františka Kunika. Debutovala vo februári v roku 2020 románom Zákon príťažlivosti, s vynikajúcim čitateľským ohlasom.

foto: archív K.K.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu