Keď prirodzený talent prináša úspechy

0
1698

Prečítajte si inšpirujúci rozhovor s talentovaným Slovákom.

Rado Ďurovič je mladý a cieľavedomý športovec, ktorý okrem toho, že sa naplno venuje športu, je všestranný a otvorený prichádzajúcim možnostiam. Zvolil si nezvyčajnú kombináciu pracovných oblastí ako gastronómia, fitness a možno k tomu pribudne aj finančníctvo.  Všetko to robí ale s plným nasadením. 

Odkiaľ pochádzaš?

Pochádzam z Banskej Štiavnice a v Bratislave bývam od minulého roka. Po ukončení Obchodnej akadémie v Banskej Bystrici som sa presťahoval kvôli práci, keďže v hlavnom meste je viac možností a príležitostí. Chcel som sa uplatniť v mojom odbore, ale nezaujala ma žiadna ponuka, preto som sa začal zaujímať o gastronómiu, s ktorou som mal už skúsenosti, a teraz sa pohybujem v tejto oblasti už vyše roka a pol. Momentálne pracujem v kaviarni v centre mesta ako prevádzkar.

Absolvoval si niekedy aj kurz baristu?

Nie, všetko som sa naučil sám od seba, a aj vďaka praxi v podnikoch. Veľa som sa naučil aj od kolegov a čo sa týka ozdoby cappucina rôznymi vzormi, beriem si inšpiráciu z Youtube a skúšam nové nápady.

Ako si sa dostal od gastronómie k fitness?

Ja som športovo založený už odmalička. Hrával som futbal 13 rokov a po skončení strednej školy som sa chcel posunúť iným smerom. Futbal ma už nenapĺňal a som zástancom toho, že ľudia sa majú venovať len tomu, čo ich baví. Keďže som sa nechcel úplne odtrhnúť od športových aktivít, tak som začal chodiť vo voľnom čase do fitka. Kamarát mi neskôr zostavil môj prvý základný jedálníček, kedy som sa začal orientovať vo svete „bielkovín a sacharidov“ 🙂 Začal som tomu venovať viac času a užívať aj výživové doplnky. Po prvých 4 mesiacoch, keď som videl na sebe už nejaké pokroky som sa rozhodol, že sa chcem zúčastniť na nejakej fitness súťaži.

Koľko ti trvala príprava na prvú súťaž?

Na Veľkú cenu v Dubnici som sa pripravoval pomaly od začiatku roka, ale naplno som sa venoval príprave 3 mesiace. Súťaž sa konala presne na moje narodeniny v novembri, a skončil som na 5.mieste z 25 súťažiacich, čo bolo pre mňa veľmi motivujúce, keďže som sa prvýkrát v živote ocitol na takejto športovej súťaži.  A postúpil som do finále.

Ako reagovali ľudia z tvojho okolia na tvoju „premiéru“ vo fitness?

Dostal som veľmi pozitívne ohlasy. Najmä ma chválil môj tréner, ktorý ma pripravoval na súťaž, že ani on sám nečakal, že sa ocitnem na poprednom mieste po takej krátkej príprave. Ja som ale nebol sám so sebou na 100% spokojný, keďže sa chcem vždy zlepšovať a posúvať si ďalej svoje limity, preto som sa prihlásil aj na ďalšiu súťaž Šport festival v Trenčíne, ktorá sa mala konať v decembri. Bohužiaľ mi ale 4 dni pred konaním mi došiel e-mail, že sa súťaž ruší. Bol som sklamaný, lebo som sa cítil oveľa viac pripravený a v lepšej forme ako pri mojom prvom úspechu.

Pripravuješ sa aj teraz na nejakú súťaž?

Pripravujem sa momentálne na Majstrovstvá Slovenskamen´s physique, ktoré sa budú konať v apríli, na ktoré sa veľmi teším. Tam posúva odborná porota tých najlepších ďalej aj do Európy.

Koľko času a energie Ti zaberie samotná príprava a udržiavať si tzv. „zdravý životný štýl“ ?

Čo sa týka stravy, to si varím vždy večer a mám porcie na celý nasledujúci deň, a zaberie mi to možno pol hodinu času. Nie je to až také rozmanité, aby som vymýšľal rôzne recepty, čiže aspoň s tým nemám toľko roboty. 🙂 Po nejakej dobe je ťažké udržať si stanovený jedálníček, keďže ja veľmi rád ochutnávam aj nové jedlá, ale keď mám pred sebou cieľ, tak sa ho držím. Počas prípravy sa preto snažím ani nechodiť veľmi do spoločnosti, aby som nemal nutkanie „zhrešiť“.

Takže prvá cesta po súťaži vedie do dobrej reštiky, kde sa naješ dosýta.

Presne tak 🙂

Más aj nejaký vzor?

Mojim motivátorom a vzorom je známa osoba vo svete fitness, ktorá sa volá Sadik Hadzovic. Sledujem ho aj na sociálnych sieťach a inšpirujem sa jeho videami.  Mojim hlavným hnacím motorom je ale to, keď stojím na pódiu a ten pocit, keď vyhlásia moje meno a celá sála upriami pozornosť len na mňa. Vtedy si poviem, že tá viac mesačná príprava a drina stála za to.

Ako stíhaš všetky svoje aktivity?

V kaviarni robím pár dní do týždňa, takže popritom si udržiavať svoj režim v cvičení nie je až také náročné. Stále si nájdem veľa voľného času, preto rozmýšľam aj nad tým, že by som sa skúsil uplatniť aj vo finančníctve, ktoré ma tiež už dlhšie zaujíma.

Gastronómia, fitness a aj finančníctvo. Sú to veľmi rozmanité oblasti, nie?

Ánosú, ale rád skúšam nové veci a hlavne si určujem sám pre seba nové míľniky. Cvičenie bolo aj bude súčasťou môjho života a popritom by som sa chcel venovať aj iným zaujímavým pracovným oblastiam, ktoré budú mať pre mňa pridanú hodnotu. A nakoniec možno budem pôsobiť práve aj v tej oblasti, ktorú som vyštudoval 🙂

Kebyže si máš vybrať len jednu z vymenovaných oblastí, mal by si jasného víťaza?

Určite je to fitness, ktorému sa chcem aj v budúcnosti naplno venovať a aj sa tým živiť. Je veľmi dôležité, aby som mal podporu, a aby som zožal ďalšie úspechy  na súťažiach, čím si chcem vybudovať aj moju kariéru.

Využívaš aktívne sociálne siete a na Instagrame máš vyše 12tisíc sledovateľov. Ako sa ti to podarilo?

Pribudlo mi to tak prirodzene časom, keď som si začal vybudovať komunitu okolo seba. Takisto mi pomohlo aj to, keď som sa objavil v médiách (konkrétne v jednom ženskom magazíne), kde som mal priamo uvedený aj môj Instagramový profil. Sociálne siete sú veľmi dobrým nástrojom na komunikáciu a získanie nových obchodných aktivít, preto sa na ne aj sústreďujem. Samozrejme je ale najdôležitejšie to, aby som získal čím viac ocenení.

Ako vnímaš konkurenciu na Slovensku?

Myslím si , že konkurencia na Slovensku nie je až taká veľká. Veľa ľudí cvičí, ale to neznamená, že každí má aj na to, aby išiel na súťaž a zapôsobil. Fitness nie je len o oceneniach, je to hlavne životná forma, ktorej sa treba naplno venovať.

Venuješ sa aj iným športom ?

Mojou veľkou láskou je v zime snowboard, ale mám rád všetky športové aktivity. Už odmalička som bol vedený k rôznym športom, napríklad mám rôzne ocenenia aj za hokej. Jedným slovom, žijem si tým športom 🙂

text: Klaudia Fiolová

foto: archív R.Ď.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu