K biografii Chalan, ktorý vynašiel Spirita, aby inšpiroval pribudnú SPIRITOVKY

Fanúšikom priblížia pôvod a význam jeho textov

V novembri 2016 priniesol Majk Spirit fanúšikom svoju prvú knižku – autorizovanú biografiu z pera svojej mamy Evy Dušičkovej Chalan, ktorý vynašiel Spirita, aby inšpiroval. Presne o tri roky neskôr pridáva jeden z najuznávanejších raperov slovenskej hudobnej scény do svojej zbierky druhý knižný titul.

Novinka nesie názov Spiritovky. Zatiaľ čo prvá knižka sa zameriavala na život Majka Spirita, tentokrát Majk vezme čitateľa na cestu k jeho textom – objasní ich význam a odkryje inšpiráciu, ktorá sa skrývala za ich vznikom. „Spiritovky prinášajú pohľad do zákulisia mojej tvorby. Knižka krásne vysvetľuje, čo ma inšpiruje pri písaní textov, a ako sa to mení od albumu k albumu,“ hovorí Majk Spirit.

Pri tvorbe Spiritoviek opäť spolupracoval v autorskom tandeme, ktorý sa osvedčil už pri prvej knižke – so svojou mamou, spisovateľkou Evou Dušičkovou. „Teším sa, že sa nám s mamou podarilo vytvoriť ďalší kvalitný a unikátny produkt pre mojich fans, verím, že si ho vychutnajú a obľúbia,“ dodáva Majk a prezrádza, že knižku spoločne tvorili od začiatku tohto roka, takže sa rodila bezmála jeden rok.

Autorka knižky Eva Dušičková opisuje Spiritovky ako príležitosť nakuknúť za oponu – a to nielen do tvorivej dielne Majka Spiritka, ale aj do jeho duše. Podľa jej slov si novú knižku doslova vypýtali Majkovi fanúšikovia. „Na autogramiádách k prvej knižke nám často kládli otázku, či bude aj nejaké „pokračovanie“ a tá myšlienka mi ostala v hlave. Stále ma lákalo položiť na papier texty jeho skladieb. Mala som pocit, že pri ich počúvaní sa nedá zachytiť úplne všetko a pochopiť ich plný význam. Sama som sa ho občas pýtala, ako myslel to, či ono. A keďže aj stará múdrosť hovorí, že lepšie je raz vidieť ako stokrát počuť, dohodli sme sa, že sa do toho pustíme.“

Ako Eva Dušičková dodáva, fanúšikovia Majka Spirita boli jej inšpiráciou nielen pri prvotnom nápade napísať knižku Spiritovky, ale aj počas jej tvorby. So záujmom pozorovala diskusie k Majkovým textom na sociálnych sieťach a postupne si uvedomila, že prostredníctvom novej knižky sa môže stať akousi hovorkyňou jeho fanúšikov a spýtať sa ho všetko, čo by sa ho radi spýtali oni, keby mali tú možnosť.

„Na sociálnych sieťach sa bežne objavujú citáty z jeho textov – ako aj rôzne reakcie a diskusie okolo nich. Snažila som sa predstaviť si, aká debatka by asi vznikla, ak by bola šanca pokecať si o tom s autorom – Majkom Spiritom osobne. Čo by ich asi zaujímalo, na čo by sa chceli opýtať… A tak som tie potenciálne otázky položila za nich,“ dodáva slovenská spisovateľka, ktorá medzi dvoma knižkami o Majkovi Spiritovi stihla v minulom roku vydať tiež svoju prvú zbierku poviedok s názvom Zimomriavky. Čo hovorí na margo plánu napísať v budúcnosti ďalšie knižky pre fanúšikov Majka Spirita? „V tomto momente o tom neuvažujem, ale ani to nevylučujem. Možno čas prinesie nejakú „objednávku“ – a keď budeme obaja cítiť, že by to malo zmysel, tak sa do toho pustíme. Ale skôr si myslím, že tú ďalšiu knižku už napíše Majk Spirit sám. Ja ho v tom určite podporím a veľmi rada mu pomôžem, ak bude treba…“

Ako pripomína Majk Spirit, prostredníctvom svojich knižných projektov by rád pozornosť fanúšikov nasmeroval k návratu ku knihám, ktoré z veľkej časti stoja za tým, že sa pred rokmi z Michala Dušičku zrodil Majk Spirit.   

Druhá knižka Majka Spirita s názvom Spiritovky oficiálne vychádza 22. novembra 2019. Majk Spirit spúšťa jej predpredaj dnes, 14. novembra. Fanúšikovia si ju môžu objednať na jeho oficiálnej webstránke www.majkspirit.sk. Nájdu ju v predaji aj na webe distribučnej spoločnosti www.spinaker.sk, ktorá je exkluzívnym partnerom knižky. Všetky knihy objednané v predpredaji budú doručené s podpisom. Pripravuje sa tiež autogramiáda,  o ktorej bude Majk Spirit už čoskoro informovať prostredníctvom svojich sociálnych sietí.

Viac info:  www.majkspirit.sk  |  www.instagram.com/majkspirit  |   www.facebook.com/MajkSpirit

Anotácia – SPIRITOVKY

Viete, čo sú to „spiritovky“?
Je to „poézia ulice“ s pozitívnym odkazom,
ktorá v spojení s hudbou šíri dobré vibrácie.
Majk Spirit
sa ich tvorbe venuje takmer dvadsať rokov.
V tejto knižke nahliadneme
nielen do jeho tvorivej dielne,
ale tak trošku aj do jeho duše.
Podelí sa s nami o svoje názory,
prezradí niektoré malé tajomstvá
a poodhalí, čo ukrýva vo svojich textoch.
Ak vás zaujíma,
kedy a prečo sa rozhodol písať texty so „spiritom“,
čo ho inšpiruje,
ale aj to, ako vznikajú jeho texty a videoklipy,
tak je táto knižka určená práve pre vás.

Zdroj: DoubleJ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu