Máme len jednu Zem: Takto v Prešove približujú seniorom ekológiu

0
420
takto vysvetľujú ekológiu seniorom

Pokiaľ si myslíte, že seniorov už otázka udržateľnosti nezaujíma, vyvedieme vás z omylu.

Jedným z najväčších zariadení pre seniorov v Prešovskom kraji je prešovské Centrum sociálnych služieb Vita Vitalis. „Máme 155 klientov, ktorým dokopy 113 zamestnancov zabezpečuje služby na špecializovanom oddelení, v domove sociálnych služieb a poskytujeme aj ambulantnú formu DSS. Život väčšiny našich klientov je neraz obmedzený na jednu izbu a my sa im snažíme čo najviac zlepšiť jeho kvalitu s ohľadom na stav každého jedného klienta,“ hovorí Terézia Sisáková, riaditeľka Centra. Rovnako ako v každom inom zariadení sociálnych služieb pre seniorov, aj tu je práca okolo klientov náročná, predovšetkým psychicky. „Vítame každú pomoc zvonka. Či už sú to dobrovoľníci, ktorí prejavujú záujem o starkých a rozprávajú sa s nimi, alebo sú to dary od rôznych firiem. Pomoc je však spravidla nárazová, obmedzená na október, Mesiac úcty k starším a tiež december, keď prichádzajú Vianoce. Počas roka záujem o seniorov v domovoch prudko klesá, akoby oni pomoc ani nepotrebovali. Pritom ako by to tu vyzeralo bez nich?“, zamýšľa sa pani riaditeľka.

Životné prostredie nie je prešovským seniorom ľahostajné

Súčasťou sociálnej rehabilitácie sú okrem bežných praktických činností na rozvoj a udržanie fyzického a mentálneho zdravia aj ekologicky zamerané aktivity. „Seniorom nie je životné prostredie ľahostajné. Ide o rôzne vzdelávacie aktivity, výlety, recyklácia predmetov, ktoré už doslúžili, naša ekologická nástenka, máme tu nádoby na triedený odpad a každý vie, čo kam patrí,“ vymenúva inštruktorka sociálnej rehabilitácie Lenka Sakáčová, pre ktorú je ekológia srdcovou záležitosťou. Podľa nej treba o ekológii hovoriť bez ohľadu na vek. „Osveta o udržateľnom správaní je súčasťou školského vyučovania, prečo by sme ju nemali robiť aj seniorom? Podľa mňa orientácia v tejto oblasti patrí k všeobecnému rozhľadu,“ myslí si mladá inštruktorka, ktorá sa aj napriek obmedzeným finančným zdrojom snaží nájsť možnosti, ako seniorom čo najpútavejšie priblížiť tému udržateľnosti a postupne tak zmeniť ich myslenie a prístup.

Stačí sa pozrieť okolo seba a vidno, že sa jej to darí. Či už recyklovanými zaváracími pohármi, z ktorých sú stojany na perá a farbičky alebo napríklad starou nástenkou v riaditeľni, z ktorej sa stal nový moderný obraz a márne by ste v ňom hľadali niekdajšiu podobu ešte z čias socializmu. „Pri príležitosti Dňa Zeme sme boli na exkurzii v Zbernom dvore a naši klienti boli ohúrení množstvom odpadu, ktorý tam videli. Šokovalo ich najmä množstvo plastu. Doteraz poznali takéto obrázky len z televízie, ani jeden z nich nič také vo svojom živote ešte nevidel, a to veru za tie roky videli už všeličo,“ spomína Lenka a dodáva, že ochrana životného prostredia nepočká. Nemáme žiadnu druhú planétu, neexistuje žiaden plán B.“

Lenka spolu s našou druhou inštruktorkou sociálnej rehabilitácie Veronikou Juščákovou triedia odpad a sú natoľko vytrvalé, že sa nenechajú odradiť ani tým, že naše zariadenie nemá zberné smetné koše a ani vonkajšie kontajnery napríklad na plast či sklo. Keď s klientami nahromadia isté množstvo plastu a skla, odnesú ich v rámci sídliska do na to určeného kontajnera a teraz sa snažia už aj aktívne zálohovať fľaše. Cez klientov vzdelávajú aj ich rodinných príslušníkov a snažia sa, aby svojim blízkym v centre nekupovali vodu v plastových obaloch, ale radšej skúsili ekologickejšiu alternatívu,“ prezrádza o svojich „ekologických“ kolegyniach Mária Smereková, manažérka kvality.


  Vita Vitalis dostal SodaStream Crystal a fľašky Fuse

Práve prechod z plastových fliaš na ekologickejšiu alternatívu je jednou z možností, ako môžu aj seniori prispievať k udržateľnosti životného prostredia. „Pani Smereková nás oslovila s prosbou o pomoc pri ich ekologicky zameranom úsilí a my sme jej v rámci projektu „Vzácnejší než influenceri“ vyhoveli. Týmto projektom sa snažíme aspoň trocha skvalitniť život seniorov v domovoch sociálnych služieb a vybrané domovy obdarúvame prístrojom SodaStream Crystal alebo Spirit a fľašami Fuse. Prostredníctvom našej PR agentúry 10/10 Communications sme prešovskému centru Vita Vitalis venovali dva prístroje SodaStream Crystal so sklenenou fľašou a ďalšie fľaše Fuse bez BPA, ktoré sú určené až na trojročné používanie. S nimi sa seniorom bude jednoduchšie dodržiavať pitný režim a ich používaním tak aj seniori prispejú k čistejšiemu životnému prostrediu,“ vysvetľuje  produktový manažér SodaStream na Slovensku Attila Forgon.

A Mária Smereková na záver dodáva za zamestnancov i klientov centrá: „Sme vďační za každú materiálnu pomoc, aj za vzdelávacie aktivity. Plánujeme osloviť spoločnosti, ktoré sa venujú či už bezobalovej alebo zero waste problematike, aby prišli edukovať našich seniorov. Uvedomujeme si, že doba je ťažká a zvlášť teraz nie je ľahké pomáhať. Zažili sme veľa odmietnutí, no nevzdávame sa“.

Prečítajte si aj:

Je neskutočná! Pani Milada (80) búra svojou básničkou internety, pobavte sa aj vy!

Viete, ako sa hrá hudobné bingo? Zabaví mladých aj najstarších

Pripravil: Vita Vitalis

Foto: Patrik Muszka a Zuzana Dudášová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu