Riaditeľom nového Mestského divadla Košice sa 1. februára stal slovenskej kultúrnej obci dobre známy Košičan Július Klein, bývalý dlhoročný riaditeľ Štátnej filharmónie Košice, skúsený manažér a organizátor kultúrneho života nielen v regióne východného Slovenska. Už pod jeho vedením pripravuje divadlo, ktoré začalo svoju históriu písať len vlani v októbri, aj svoju prvú vlastnú premiéru. 

Projekt Mestského divadla Košice ma oslovil najmä preto, lebo má ambíciu prinášať Košičanom, ale aj návštevníkom Košíc a obyvateľom celého regiónu kvalitné divadelné umenie a zábavu v obsadení s najlepšími umelcami. Výborným spôsobom rozširuje ponuku skvelých kultúrnych zážitkov v našom meste. Je to aj pre mňa istým spôsobom výzva. Verím, že sa nám podarí naše ciele a ambície v spolupráci s partnermi napĺňať nielen hosťujúcimi, ale aj vlastnými inscenáciami,“ hovorí nový riaditeľ Július Klein, ktorý patrí medzi spoluzakladateľov Asociácie slovenských divadiel a orchestrov a dlhé roky zastupoval Slovensko v medzinárodnej asociácii PEARLE. Ako dramaturg a manažér stojí v súčasnosti aj za troma medzinárodnými organovými festivalmi na východe Slovenska.

Od svojho vzniku v októbri minulého roka uviedlo Mestské divadlo Košice v priestoroch Historickej radnice niekoľko veľmi úspešných hosťujúcich komediálnych predstavení s populárnymi slovenskými hercami, ale aj vianočný špeciálny koncert Richarda Müllera. A na čo sa môžu diváci tešiť najbližšie? V marci – 24. a 25. 3. –  to budú  Staré dámy (Komédia so slzami na krajčírku), s excelentnými herečkami Kamilou Magálovou a Zdenou Studenkovou. Predstavenie je prevzaté zo Štúdia L+S. Samozrejme, predstavenia sú pripravené aj na ďalšie mesiace.  Napríklad na druhú polovicu apríla – 21. a 22. 4. – to bude predstavenie Plnou parou vpred úspešného divadla PALACE so známymi českými hercami.

Máj prinesie Výnimočnú show, ktorá je zárukou skvelého humoru, sľubuje okrem iného inteligentné zamyslenia aj priame otázky až ku koreňu veci. Taká bude Adela a štyria chlapi. Bonusom celej show je hudobné vystúpenie celej zostavy účinkujúcich v dvoch hudobných vstupoch a po skončení show autogramiáda. Tešíme sa na vás 11. mája v Dome umenia. Hneď potom, 13. mája príde do Košíc skvelá komédia MOJE BABY s vynikajúcimi herečkami Zuzanou KocúrikovouAnnou Šiškovou a Viktóriou Šuplatovou.

Historický prvá  sezóna Mestského divadla Košice vyvrcholí 9. júna 2024 prvou vlastnou premiérou. „Najlepšou francúzskou komédiou súčasnosti Meno alebo Komédia, ktorá sa našťastie nestala Vám v réžii Juraja Nvotu. V excelentnom hereckom obsadení sa predstavia Ady Hajdu, Zuzana Mauréry, Kamil Mikulčík, Lucia Hurajová a Richard Stanke,“ dodáva Július Klein. Brilantná komédia predstavuje priateľov patriacich k vyššej strednej vrstve Paríža, ktorých deklarované liberálne postoje predsa len narazia na spoločenské predsudky a stereotypy. Pierre Garaud žije aj s manželkou Elisabeth naoko usporiadaným parížskym životom. Keď Elisabethin brat Vincent so svojou tehotnou ženou Annou a rodinným priateľom Claudom prídu ku Garaudovcom na večeru, spustí sa séria dohadov o tom, aké meno chcú dať budúci rodičia svojmu dieťaťu.  Nevinné priateľské rozhovory pri večeri napokon vyústia do odhaľovania tajomstiev, ktoré zásadne zasahujú do života celej rodiny.
A je otázne, či ostanú priateľmi aj po tejto spoločnej večeri. Komédia Meno alebo Komédia, ktorá sa našťastie nestala Vám napísaná v roku 2010 sa s úspechom uvádza po celom svete. Autori boli za ňu nominovaní na prestížnu francúzsku divadelnú cenu Prix Molière a za scenár a réžiu k rovnomennému filmu získali nominácie na cenu César za najlepší film a adaptáciu. „Je viac ako isté, že aj košická inscenácia prostredníctvom skvelého obsadenia a mimoriadneho situačného humoru pobaví každého diváka,“ verí Július Klein.

Ešte pred vyvrcholením prvej sezóny poteší Mestské divadlo Košice aj tých najmenších divákov špeciálnym detským predstavením Bojko a Zmrzlinka – 7. apríla. 

Informácie o programe nájdete na webovom sídle divadla mestskedivadlokosice.sk. Všetky vstupenky sú už v online predaji. 

Foto: Mestské divadlo Košice

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu