MONSTERS MÁNIA V BRATISLAVE! „Be like a monster v Monsters cafe and bar!“

Nezameniteľná a výnimočná, pretože je iba jedna…aspoň zatiaľ. Pre deti, pre mamičky, pre biznis, pre pohodu, pre čokoľvek chcete. Je to kaviareň stvorená „pre ľudí“.

Má neopakovateľné kúzlo. Je jedinečná svojim zameraním a atmosférou „pre všetkých“. Napriek tomu priznávam, nikdy som o nej nepočula. Náhodné stretnutie s mladým a talentovaným Erikom Habáňom – prevádzkarom Monsters cafe and bar v Petržalke ma však prinútilo toto miesto spoznať. Svojou zanietenosťou pre prácu vás doslova prinúti  čarovné miesto pre malých aj veľkých „monsterov“ navštíviť.

Čo dodať k úvodu…neoľutujete..a tá káva….

Erik, napriek svojmu mladému veku (25 rokov) si úspešným prevádzkarom jednej výnimočnej kaviarne v Bratislave. Ako by si popísal Monsters cafe and bar? Aká je jej „vízia“?

Monsters cafe je miesto, ktoré vás nikdy neprestane prekvapovať. My, čo sa na chode kaviarne podieľame, sa snažíme neustále napredovať – či už zaujímavými akciami v našom „mesačnom“ programe ako aj v ponuke nových produktov. Jednoducho povedané – usilujeme sa ‘’nezaspať na vavrínoch‘’ . Naša vízia je jednoznačná – tvoriť a spoluvytvárať miesto, kde sa ľudia kedykoľvek radi vrátia a budú u nás radi tráviť čas nielen pri káve či miešaných drinkoch na terase, ale napr. aj na spomínaných eventoch, workshopoch či iných spoločenských akciách.

Bratislava má obrovské množstvo kaviarní, prečo si vybrať práve Monsters cafe and bar? V čom ste iní ako ostatní?

V prvom rade sme orientovaní na rodiny s deťmi, ale, samozrejme, radi u nás privítame každého, kto bude mať k nám cestu. Disponujeme dvoma veľkými, od seba oddelenými kútikmi. Ďalšou pridanou hodnotou pre našich zákazníkov je priestranná slnečná terasa s upraveným trávnikom, veľký bonus sú tiež detské preliezky a nedá sa nespomenúť čarovné prostredie Chorvátskeho ramena. Od ostatných detských kaviarní sa líšime aj tým, že časť kaviarne v jednom čase využívaná deťmi a rodinami sa v inom čase mení na priestor pre podnikateľov či firmy, v ktorom je možné usporiadať rôzne eventy, prednášky, teambuldingy či workshopy.

Nie každá kaviareň je stvorená pre mamičky s malými deťmi. Tá vaša je k tomu priam predurčená! Bol to zámer majiteľa?

Áno, sám majiteľ má dve deti a veľmi rýchlo pri nich pochopil, že niečo takéto nám v Bratislave chýba, koncept mu bol od začiatku jasný.

V kaviarni plnej „monsterákov“ to nie je iba o káve a koláčikoch. Osobne oceňujem organizáciu rôznorodých podujatí. Bez niektorých si už Monsters cafe and bar nevieme predstaviť. Majú tu svoje zázemie a históriu. Vedel by si nám ich bližšie priblížiť?

Áno, v našom programe sa už vyprofilovali akcie, ktoré sa u nás konajú na pravidelnej báze – ako napr. konverzácia v anglickom jazyku, power joga pre maminy s deťmi, stretnutia Toastmastrov každý pondelkový podvečer, ktoré sú zamerané na zlepšovanie rečníckych a vodcovských zručností. Už takmer tradíciou sa stali každomesačné vystúpenia stand up comedy s Michaelom Szatmarym a jeho hosťami a novinkou sú večerné lekcie jogy s Luciou Lužinskou. Okrem toho v programe máme kopec podnetných workshopov a prednášok zameraných na sebarozvoj, zdokonaľovanie a rozpoznanie vlastných talentov či iných schopností a zručností. Dnešným trendom sú aj rôzne motivačné kaučingy a časté sú u nás, aj vzhľadom na naše baby friendly prostredie, aj kurzy prípravy jedla či prednášky a diskusie na témy, ktoré sa týkajú výhradne rodičov alebo nastávajúcich mamičiek.

Prečo ste sa vôbec zamerali aj na takéto akcie?

Erik s Event Managerkou Claudiou

Pravdou je, že rôznorodý priestor kaviarne si takéto akcie priťahuje sám. Samozrejme, aj my vnímame podnety a záujmy našich zákazníkov a spoluvytvárame ich.

Daj výber tých „naj“!

V danom čase je naj práve to, čo sadne nášmu návštevníkovi. Niektoré sú skôr komornejšieho typu, najmä tie, kde návštevník pracuje sám so sebou či v rámci malej skupiny, iné sú zase viac spoločenskejšie – mali sme tu dokonca „zoznamku“, kde sa hrali rôzne hry a súťaže, riešili sa partnersky zamerané kvízy a hádanky – vtedy naša miestnosť so závesom padne vhod.

Okrem firemných raňajkových posedení, detských denných táborov sa u nás už krstili knihy, rodili nové „brandy“ či organizovali rozlúčky so slobodou alebo tzv. „babyshowers“.

Poďme bližšie k priestorom kaviarne! Predstav nám útulnú a zároveň rozľahlú plochu Monsters cafe and bar…

Kaviareň by sa dala rozdeliť na tri separátne časti – pravú, ľavú a centrálnu, ktorá je prechodová. V každej časti sú stoly so stoličkami, centrálna je najstabilnejšia, teda sa nám mení najmenej. Ostatné dve prispôsobujeme požiadavkám zákazníka – či už na herne alebo na prednáškové sály. Pravá – väčšia časť s veľkými presklennými tabuľami a krásnym výhľadom slúži na akcie pre viac ľudí, jej kapacitu vieme využitím pódia zvýšiť zo štandardných 40 miest na sedenie aj na 80. Toto je príklad spomenutých stand up comedies. Ľavá, menšia a uzatvárateľná časť, ktorú nazývame aj salónik, je intímnejšia a slúži nám na komornejšie akcie – workshopy, lekcie jogy či „len“ pre rodičov, ktorí si chcú v pokoji vychutnať svoju kávu bez toho, aby im deti vybiehali von. Vzhľadom na to, že obe miestnosti sú vybavené herňou, košmi plnými hračiek a tiež minikuchynkami, sú medzi deťmi aj mamičkami veľmi obľúbené a vyhľadávané. U nás je jednoducho takmer stále plno.

Ak by som chcela osláviť narodeniny svojich, zatiaľ iba imaginárnych detí, mimo domova, vy by ste boli „to pravé orechové“ – mimochodom máte aj niečo dobré orechové? Orechy milujem. Aké tajomstvo sa skrýva za úspechom Vašich akcií?

…u „Monsterov“ nesklamú, takejto torte sa nehovorí nie…

Tajomstvom je prístup. Snažíme sa pristupovať k požiadavkám zákazníkov tak, akoby boli naše vlastné. To znamená čokoľvek si zákazník želá, ak je to v našich možnostiach, snažíme sa mu to splniť. A treba tiež spomenúť ľudí, ktorí sa nám na akciách a oslavách podieľajú – v našom prípade je to agentúra, na ktorú sa môžeme úplne spoľahnúť – pokiaľ ide o využitie animátorov či vytvorenie zábavných programov “na mieru“.

Svoju profesionalitu nezapriete. Organizácia vyzerá premysleme a dôsledne. Bola vôbec oslava, ktorá by dobre “nevypálila”? Daj jeden-dva trapasy…

Stalo sa to, samozrejme, aj nám, že nevyšlo všetko podľa predstáv. Pri práci s ľuďmi sa tomu, žiaľ, nikdy nevyhnete. Dôležité však je, vždy urobiť všetko pre vydarený priebeh akcie na 100%. A z prípadnej „nečakanej“ situácie, ak taká nastane, sa ponaučiť. Raz sa nám napr. stalo, že objednanú slávnostne ozdobenú tortu pre 40 ľudí nedoručili. Nie že načas, ale vôbec. Napriek komunikácii a viacnásobnej kontrole sa stalo, že nám „zlyhal“ dodávateľ. Našťastie sme však dobre zásobená kaviareň, dezertov máme vždy plnú vitrínu, tak sme sa vynašli a ponúkli ako aj vyzdobili 2 torty z iných našich zdrojov. Dôležité v takejto chvíli je hlavne nespanikáriť a vyriešiť situáciu v maximálny prospech zákazníka. V takýchto prípadoch aj za cenu, že prerobíte.

Je ťažké prispôsobiť sa malým, no zároveň asi najproblematickejším zákazníkom – deťom?

My sami máme na seba prísny meter, preto v tomto smere u nás problém nie je. Aj v dobe rôznych intolerancií a alergií máme v ponuke produkty, ktoré „vykryjú“ akékoľvek požiadavky zákazníka.

Deti a pekné “priestory”. Je asi náročné udržať steny “biele” a podlahy “zrkadlové”. Prispôsobili ste kaviareň pre ľudí, dokonca aj pre tých najmenších? Ako sa môžu decká u vás vyblázniť?

Steny máme, našťastie, poväčšine čiernobiele a umývateľné, podlahy ako aj koberce dávame  pravidelne čistiť a tepovať. Nás deti neprekvapia, my sme na ne pripravení. Každý člen nášho personálu deti miluje, ináč by tu pracovať nemohli. Detský džavot je naozaj asi to, čo tu počuť najčastejšie.

A čo sa vybavenia týka, o deti je „postarané“. Na vyšantenie sú pre ne určené oba detské kútiky, v peknom letnom počasí sa dajú využiť aj veľkorysé priestory vonku na terase, kde nájdu trampolínu, prevažovačky, hojdačky, preliezky či dokonca malé pieskovisko.

Zabaviť sa môžu deti, mamičky a vlastne všetci návštevníci pri výborných koláčikoch. Aká je Vaša ponuka? Nájde sa v nej aj niečo hriešne, ale zdravé? Pre pekné maminy a ocinkov?

Určite áno, produkty v našej kaviarni idú ruka v ruka s trendami zdravého životného štýlu. Bezlepkové, bezlaktózové či raw – u nás nájdete všetky. Ale momentálne u nás letia tradičné hebučké krémeše a veterníky. Komukoľvek, a takmer vždy, vieme ponúknuť to, na čo má chuť.

Vaše menu ponúka aj viac …

Áno, okrem dezertov a koláčikov máme v ponuke aj slané mňamky – sem patria naše šaláty – miešaný či s lososom,  rôzne druhy panini, ale predovšetkým naše domáce zdravé nátierky – cícerová či avokádová, ktoré si naši zákazníci ani nevedia predstaviť, že by u nás nenašli.

Kto Vám odolá. Kto sa stará o dobroty v Monsters cafe and bar?

Máme už svoju sieť dodávateľov, s ktorými sme spokojní, ale samozrejme, náš sortiment neustále obmieňame a dopĺňame. Preto nemáme problém dať u nás priestor aj novým, poctivým výrobcom dezertov a koláčikov, pre ktorých je pečenie a príprava takýchto dobrôt skôr poslaním ako zamestnaním.

Ty si mladý chalan. Napriek tomu na mňa pôsobíš ako skúsený manažér s niekoľkoročnou praxou vo vedení tímov v gastro prevádzkach. Kedy sa začala písať tvoja „manažérska“ história v Monsters cafe and bar?

V Monsters cafe som od jej samotného začiatku. Začínal som tu ako barman. Neskôr som si delil prácu aj s prevádzkarom, čo sa však nebolo „udržateľné“. Preto sme sa spoločne s majiteľom kaviarne dohodli na zmene a odvtedy som už iba prevádzkarom. Mám na starosti všetko, čo sa týka chodu kaviarne – výber produktov, aj personálu. V gastro oblasti som od svojich 16-tich rokov.

WomanMan magazine patrí medzi lifestylové časopisy. Lifestylovú otázku si preto neodpustím. Čo vy a móda? Ako sa oblieka Monsters cafe and bar tím?

Ale áno, v kaviarni riešime aj módu a tiež to, ako vyzeráme. Prvý dojem totiž začína prvým pohľadom. Preto na to, ako vyzeráme, čo máme na sebe a v akom stave, dbáme. Našou farbou je žltá a čierna, na pracovnom oblečení však najmä praktická hnedá farba, ktorá pekne ladí s „monsteráckou“ žltou. Usilujeme sa vo všetkých oblastiach, ktoré sa kaviarne a jej prevádzky týkajú, dodržiavať isté pravidlá.

Práca ťa očividne napĺňa. Nemáš chuť sa vrhnúť na niečo vlastné. Niečo iba „Erikove“?

Myslím, že vzhľadom na svoj vek, mám na túto skúsenosť, ak to tak budem niekedy cítiť, stále čas. A učiť sa je stále čo – kdekoľvek ste, s kýmkoľvek pracujete. Súčasná práca ma úplne napĺňa, o to viac, že je rozmanitá, hravá, tvorivá a najmä – v skvelom kolektíve.

A čo budúcnosť Monsters cafe and bar? Neplánujete „expanziu“? Smerom k iným bratislavským kútikom, kde chýba útulnosť „monsterov“? 

Veru, je pravdou, že takéto otázky zaznamenávame stále častejšie. Sme veľmi vnímaví na podnety od našich zákazníkov, ktorí nás vyzývajú, aby sme „monsters“ prevádzky otvorili aj v iných mestských častiach. Nateraz však takéto plány nemáme, ale ktovie. Čo nie je, môže raz byť. Nikdy nehovor nikdy.

Nikdy nehovorte nikdy ani vy! A hlavne nikdy nehovorte nikdy tejto úžastnej kaviarni plnej monsterov! 

Redaktorka: Monika Pekarovičová

Foto: Monika Pekarovičová, Monsters cafe and bar

Kontakt:

0907 313 313

info@monsterscafe.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu