Noc múzeí a galérií je celoeurópske podujatie, ktorého cieľom je výraznejšie prezentovať naše kultúrne dedičstvo. Na Slovensku i v celej Európe má už svoju bohatú tradíciu. Po dvojročnej vynútenej pauze kvôli pandémii covidu túto sobotu – 14. mája 2022 – múzeá a galérie opäť otvárajú svoje brány a počas Noci múzeí a galérií očakávajú malých i veľkých návštevníkov. Pripravili pre nich veľa zaujímavých a nevšedných aktivít. 

V Slovenskej národnej galérii (SNG) a ďalších galériách po celom Slovensku i v našich múzeách čakajú na milovníkov tajov a spoznávania nepoznaného v umení mnohé prekvapenia a pestré aktivity, o ktorých detailne informujú jednotlivé kultúrne inštitúcie na svojich stránkach a nájdete ich aj na www.sng.sk a www.snm.sk.

Noc múzeí a galérií v Trnave

Bohatý program má pripravený aj Galéria Jána Koniarka v Trnave a všeličo zaujímavé čaká na návštevníkov aj vo všetkých troch budovách Západoslovenské múzea v Trnave. Nebudú chýbať komentované prehliadky, vernisáže, workshopy a tvorivé dielne pre deti, ako aj hudobné vystúpenia.  

Napríklad v Synagóge – Centre súčasného umenia na Halenárskej ulici v Trnave, kde sa nachádza Galéria Jána Koniarka, začne podujatie individuálnou prehliadkou výstavy Needle & Balloon už o 13. hodine 

„Popoludní si návštevníci môžu sami prezrieť priestory galérie a synagógy, ako aj našu súčasnú výstavu. Zároveň bude prebiehať aj komentovaná prehliadka s kurátorom výstavy Michalom Stolárikom o 17. hodine,“ informuje Viera Kalivodová z Galérie Jána Koniarka a dodáva, že pre deti pripravili workshopy už od 13. hodiny a v rámci programu vystúpi aj hudobný hosť – Graeme Mark Donaldson. 

V troch budovách Západoslovenského múzea v Trnave začína program o 17. hodine. „Múzeum knižnej kultúry privíta návštevníkov komentovaným sprievodom po výstave Slováci, píšte po slovensky! Zároveň bude otvorený aj Dom hudby Mikuláša Schneidera Trnavského, kde bude prebiehať komentovaný sprievod expozíciou Život a dielo Mikuláša Schneidera Trnavského,“ hovorí Simona Jurčová, kurátorka Západoslovenského múzea. V hlavnej budove Západoslovenského múzea so sídlom v bývalom klariskom kláštore okrem popoludňajších aktivít pre deti odštartuje hlavný program vernisážou výstavy Rodina v tradičnej ľudovej kultúre Záhoria. O hudobný program sa postará Ľudová hudba Petra Párničana, dlhoročného člena Lúčnice. 

Záver všetkých podujatí je plánovaný na 22. hodinu. Vstup na podujatia Noc múzeí a galérii je bezplatný.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu