Zdravé stravovanie a dostatok pohybu stále patrí medzi najdiskutovanejšie témy. Najmä počas domácej karantény si mnoho ľudí odvyklo od pravidelného pohybu a pribudli aj nejaké kilá navyše. Netreba sa ale zľaknúť, všetko sa ľahko dá dať do poriadku. Odborník na výživu Borisa Bajer vám poradí, ako nájsť zlatú strednú cestu.

Počas domácej karantény veľa ľudí pribralo. Môže za to podľa teba nezdravá strava alebo málo pohybu?

Môže za to kombinácia týchto dvoch faktorov. Ak ja ako cca. 80 kg muž spravím priemerne denne 7000 krokov chôdzou, spálim pri tom cca. 350 kalórií. Ak mi tieto kroky zrazu chýbajú, pretože som zavretý doma, je to podstatná zmena oproti normálnemu režimu. S tým je späté spoločné “vyváranie” doma, keďže ľudia boli zrazu spolu celé dni, nehovoriac o pojedaní čipsov a orieškov pri TV, keďže bolo na to viac času. V takomto stave sa ocitlo veľa ľudí. Niektorí si však naopak stúpili do svedomia, začali sa viac hýbať a lepšie sa stravovať – mali čas si variť. 

Existuje nejaká zlatá stredná cesta medzi zdravou stravou a nezdravou (koľko z čoho si môžeme denne dopriať) ?

Aj extrém v dodržiavaní zdravej stravy môže byť v skutočnosti nezdravý – neexistuje iba fyzické zdravie, máme aj to psychické. Ak tomu fyzickému obetujeme všetko na úkor toho psychického a hoci máme na niečo chuť, ale nedáme si to, lebo si myslíme, že si tým pokazíme postavu, zdravé to nebude. Takéto jedenie sa nazýva ortorexia – závislosť na zdravej strave, ktorá môže ľahko skĺznuť až do anorexie a iných závažných ochorení. Ľuďom odporúčam stravovať sa v zásadách zdravého stravovania a keď dostanú na niečo chuť, nech si to dajú bez výčitiek, ale nech sa hneď vrátia do štandardného režimu. Lebo aj tu to môže skĺznuť so niečoho ako koláčik na raňajky, hamburger na obed a na večeru vyprážaný syr. Aj keď každé z toho si môžu dopriať v skutočnosti raz týždenne a tieto nezdravé jedlá kombinovať.

Vedel by si odporučiť nejaké jednoduché celodenné menu, čo si môže každý pripraviť počas leta? 

Napíšem napríklad svoje včerajšie:

Raňajky – ovsené vločky s banánom, mandľovým maslom a tvarohom

Fyzická aktivita, po nej skyr jogurt a melón vodový, neskôr zmes bobúľ

Obed – batáty a tekvica na pare so steakom z tuniaka

Olovrant – mix orechov 

Večera – zeleninový šalát s grilovaným kozím syrom 

Čo je najväčšia chyba čo ľudia robia v strave keď chcú schudnúť?

Je ich viac. Časté sú:

  • Začnú iba stravou a nehýbu sa
  • Začnú iba pohybom a nezmenia stravu 
  • Chcú príliš rýchlo príliš veľa schudnúť a prepália sa v tréningu s tým, že si stravu nastavia na extrémne znížené množstvo kalórií

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu