Otec a syn. Placido Domingo ide v šľapajách svojho otca

„Od malička som bol vystavený hudbe,” povedal Placido Domingo hneď na začiatku nášho rozhovoru. Jeho otec José Plácido Domingo Embil (74), známy hlavne ako Plácido Domingo, je svetoznámy operný spevák a dirigent španielskeho pôvodu. Syn sa preto rozhodol kráčať v otcových šľapajách. Placido Domingo mladší (50) po prvýkrát vystúpil v New Yorku spolu so speváčkou Luz del Alba Rubio. WomanMan magazín bol pri tom. Prečítajte si, čo prezradil o svojom svetoznámom otcovi, ale aj o svojich začiatkoch.

Váš otec je známy operný spevák, čo ale vás priviedlo k hudbe?

Od detstva som bol vystavený hudbe a predovšetkým opere. Začal som hrať na piane a skladať piesne ako samouk len podľa sluchu a po počúvaní platní Richarda Claydermana. Potom ma môj otec doslova prinútil učiť sa hudobnú teóriu. Až 6 mesiacov som drel a prinieslo to ovocie.  Prijali ma na strednú školu múzických umení vo Viedni. V Rakúsku som potom pokračoval aj v ďalšom štúdiu. Môj výber speváckeho štýlu bol celkom jednoduchý. Raz som otcovi zahral ukážky z niekoľkých vlastných piesní, a práve vtedy mi povedal, že mám krásny hlas a začal ma povzbudzovať, aby som začal spievať pre verejnosť. Pozval ma na niekoľko svojich koncertov,  aby som bol vystavený verejnosti. Neskôr mi navrhol, aby som nahral moje prvé CD. Spojil som sa s producentom a prediskutovali sme štýly. Po pár skúškach sme zistili, že pre môj hlas sú veľmi vhodné boleros, tangos a latinska.

Vaše nové CD je v španielčine aj v angličtine. Akému publiku je venované?

Mnoho piesní  na mojom CD je veľmi dobre známych v angličtine, sú to Those Green Eyes, Frenesi, Be true to me, Quien Sera (Sway)… Pôvodne sme ich nahrali v španielčine a stali sa veľmi obľúbenými. Práve preto sme ich nahrali po anglicky, aby piesne zasiahli aj  širšie publikum.  

Kde čerpáte inšpiráciu pre spev a komponovanie?

Počúvam veľa klasickej hudby a tiež mnoho popových piesní z 80. rokov. Snažím sa byt veľmi originálny v melodickej linke a vyhnúť sa kopírovaniu iných autorov, alebo napísať niečo, čo môže aspoň trochu pripomínať niečo, čo už bolo pred tým skomponované.

Ako ste sa cítili po svojom prvom vystúpení v New Yorku?

Bol som očarený veľkým publikom. Prekvapilo ma, že prišla taká veľká latinská verejnosť, ktorá pozná repertoár a pravdepodobne očakávala odo mňa veľa. New York je skvelé mesto a jeho obyvatelia sú veľmi vzdelaní a kultúrne založení. Cítil som sa v pohode a v podstate sa dobre bavil.

Podľa čoho ste vyberali piesne, ktoré ste spievali na koncerte?

Nebolo to jednoduché. S hudobným producentom  som musel vybrať len 11 mojich skladieb. Dôležité bolo dopredu zistiť, ktoré tituly by ľudia chceli počuť a ktoré sú veľmi známe.

Aký je Váš spevácky tréningový režim pred koncertmi?

V podstate deň pred koncertom veľa nerozprávam, vyhýbam sa mliečnym výrobkom, pijem veľa vody, a veľa spím. Najdôležitejšie pred show je dobre si rozcvičiť hlasivky a nejesť najmenej 2 hodiny pred samotným vystúpením.

Trénujete niekedy s Vaším otcom?

Ani nie. Otec je príliš zaneprázdnený! Ale určite by ma to veľmi potešilo. Čo si však veľmi cením je, že po predstavení si pozrie video, povie mi svoj názor a poradí mi. Tiež názor mojej matky je pre mňa veľmi cenný. Najlepší spôsob pre mňa, ako sa zlepšiť a učiť sa, je počúvať, čo majú na srdci.

Aké sú Vaše plány do budúcnosti?

Mám naplánované vystúpenia v Grécku, Číne, Taliansku, Nemecku.  Rozpracovaný je aj koncert v Prahe v Českej Republike.

Plánujete ďalšie koncerty opäť v New Yorku?

Určite by som sa do New Yorku rád vrátil! Možno urobím dlhú šnúru koncertov v malých divadlách. Alebo veľa show v rôznych miestach Manhattanu. Uvidím, aký bude o mňa záujem. 

autor: Elina Fedorková

editor (red)

foto: archív P.D.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu