PATRICIA E. GITT- SPISOVATEĽKA Z NEW YORKU

0
2864

“Pre mňa sú ženy fascinujúce! Žiadne dve nie sú rovnaké. Sú rôzne ako farby dúhy. Ale niekedy môžu byť sami sebe najhorším nepriateľom. A to je miesto, kde moja zvedavosť prichádza do hry pri hľadaní témy, pomocou ktorej by som mohla napísať ďalší román.” Patricia E.Gitt

Môžete mi povedať niečo o tom, ako ste začali písať a čo vás inšpirovalo k písaniu kníh?

Ako riaditeľ v oblasti vzťahov s verejnosťou som vždy písala jasným spôsobom pre poskytovanie praktických informácií. Nikdy som si nemyslela, že by som sa pokúsila napísať román.
Bola som v polovici svojej kariéry a snažila som sa vidieť možnosti mojej budúcnosti. Pracovala som dlhé hodiny v kancelárii, cestovala, v noci pracovala na mojom MBA (Master Of Business Administration). Všetko v súlade pre rýchlu kariérnu dráhu. V tej dobe vo veľkých amerických korporáciach neboli žiadne ženy CEO. To naštartovalo moju predstavivosť a ja som začala premýšľať, či by som mohla zvládnuť náročnosť na vysokej úrovni výkonnej pozície, namiesto pozicie senior viceprezident, ktorú som videla v mojej budúcnosti. Začala som pisať zoznam zručnosti tým, že by som musela byť dokonalý firemný vodca… a v poslednom rade, že by som vo všetkom pravdepodobne pracovala s výkonným tímom skladajúcim sa len z mužov.
Tento zoznam sa stal základom pre môj prvý román, CEO ( Chief Executive Officer), teraz vo svojom druhom vydaní.

To znie tak jednoducho…

(Úsmev)
Keď však máte náročnú kariéru a musíte sa naučiť remeslo fikcie, rozprávať príbeh, ktorý trvá v rozpätí 250-300 strán, tam bola krivka učenia. Keď som potrebovala usmernenie, tak som sa zapísala do jednej z univerzít v New Yorku a použila svoj román pre domáce úlohy. A o 25 rokov neskôr som konečne zverejnila CEO, môj prvý román.

Vo väčšine vašich románov píšete o múdrych ženách v dynamickej kariére. Čo vás viedlo k objavovaniu tejto témy?

Oblasť vzťahov s verejnosťou je pre ženy láskavejšia a mala som možnosť pracovať s niektorými z tých najlepších. Tiež som mala tú česť stretnúť sa a pracovať s veľmi úspešnými ženami. Mnohé sa stali vzormi pre moju vlastnú kariéru.
Tieto priekopníčky mali silnú vieru v seba. Poznali svoje silné stránky, ako aj ich slabé stránky. Vedeli začleniť poučenie, ktoré sa naučili do svojich stratégií a pokračovať v napredovaní. Nikdy sa nevzdali.
Nenašla som romány s podnikateľskými ženami tohto kalibru. Populárne romány vykreslovali detektívov, lekárov, právnikov, ale nie ženy v podnikaní. Chcela som sa podeliť o to, čo som vedela, čo sú ich silné stránky a zamerať sa na vytváranie postáv s ich imidžom.
V mojich románoch je funkcia silnej ženy v dynamickej kariére bojúca s niektorým „evil-doer“ (osoba, ktorá robí zlo alebo zlé.) A nakoniec ukázať, čo sa naučila z tejto cesty sebaobjavovania.

Každý deň je iný, stavia do cesty nové výzvy a tiež prekážky. Boli ste riaditeľkou vo vzťahoch s verejnosťou, ako sa táto skúsenosť premietla do vášho písania?

Jednou z mojich prvých výziev bola práca pre kozmetickú spoločnosť, počas ktorej som cestovala po celých Spojených štátoch. Spoločnosť bola Yardley z Londýna a ja som bola jednou z ich „London Look“ dievčat.
Táto skúsenosť sólo cestovania, ktoré ženy vtedy nerobili mi dala slobodu a skúsenosti pre moje ďalšie pozície ako manažér prehliadky pre agentúru pre styk s verejnosťou. Náplňou mojej práce bolo, aby ste sa ubezpečili, že daný hosť bol sprevádzaný do rôznych miest pre rozhlasové, televízne a novinové rozhovory. To znamenalo koordináciu cestovania, hotely, stravovanie, platenie účtov a istotu, že tieto celebrity majú včas plánované činností. Tieto povinnosti mi dali nezávislosť a skúsenosti, ktoré ma sprevádzajú po celý môj život. Ako bývalá riaditeľka v oblasti vzťahov s verejnosťou som sa stretávala a pracovala s mnohými vynikajúcimi ženami v oblasti financií, technológií, farmaceutík, podnikania a módy. Mnohé z týchto žien dosiahli svoj úspech pred feministickým hnutím alebo vládnymi programami, ktoré dnes existujú. Chcela som si prečítať romány, ktoré vyjadrujú ich silu, oddanosť ich cieľom a skutočnosť, že aj keď mali prekážky, začlenili tieto lekcie do svojej stratégie a posunuli sa ďalej.

Mohli by ste nám priblížiť vaše ďalšie romány a čo bolo inšpiráciou?

Teraz, keď viete, príbeh CEO, je to asi jednoduchšie pre mňa povedať, čo vyvolalo inšpiráciupre moje ďalšie romány.

ASAP (As Soon As Possible) bol inšpirovaný sledovaním vydatých žien, ktoré som stretla počas svojej kariéry.
Pracovali dlhé hodiny a stále chceli byť perfektné manželky a matky svojich rodín. Samozrejme nie sú dokonalé. Stres, ktorý mali nenechal na seba dlho čakať. A to je témou príbehu, kde jedna žena, ktorá je CO-zakladateľka technologickej spoločnosti, je tiež manželka vysokopostaveného právnika a matka pre-teen syna a dcéry. Dokonca aj bez početnej krízy, ktorej čelí v príbehu, jej denný život -24/7- je plný stresu. Dúfam, že jej cesta a self-objav bude iskrou záujmu pre čitateľov s podobným životným štýlom.

TBD (To Be Determined) zobrazuje mladú ženu na križovatke v jej kariére. Keď súhlasí s tým, že pomôže CEO svojej spoločnosti vyriešiť podnikovú krízu vstupuje do víru tajomstva. Prostredníctvom svojej ohrozenej kariéry a tlaku na pomoc pri riešení krízy skúma problémy, ktorým čelí vo svojom vlastnom živote. Výsledky, ktoré sa majú určiť – To Be Determined.

V pripade FYI (For Your Information) som počula správu o finančnom vysielaní, že neboli žiadne ženy, ktoré by riadili Hedge fund (Hedgeovy fond). Samozrejme to nebolo pre mňa prijateľné. (Úsmev) V tomto príbehu môj hrdina zakladá a spravuje vysoko výnosný hedge fund, zatiaľ čo sa snaží nájsť zločinca, ktorý ju chce zničiť.

Všetky tieto skúsenosti sa objavujú v jednej forme alebo inej forme v mojich postavách. Ovplyvňuje prostredie, osobnosť a výzvy, ktorým tieto ženy čelia. A v každom prípade ju sledujte, keď bojuje so zločincom, aby ju videl zničenú.

Na čom momentalne pracujete?

Vzala som si pauzu zo sveta obchodných žien, aby som napísala romantiku. Je to príbeh druhej manželky, ktorá sa šialene miluje so svojím manželom a jej sny o spoločnom živote.
Poznám ženy, ktoré sa vydali za starších mužov, ktorí už nemilovali svoje prvé ženy, ale zbožňovali svoje deti.
Ich príbehy, hoci trochu odlišné, obsahujú rovnakú nádej, akú má moja postava – že jej láska zaisti, že jej manželstvo bude iné.
Budete si musieť prečítať „Čo ona nevedela“, aby ste sa dozvedeli viac o žene, ktorá si vezme svojho princa, len aby ste sa dozvedeli, že mal hlinené nohy.

Svoje knihy ste publikovali samostatne. Aké sú výhody takéhoto publikovania?

Dnešný svet publikovania sa výrazne zmenil. Tradiční vydavatelia zapájajú autora a poskytujú editáciu, produkciu a marketing ako aj podporu predaja svojich autorov.
Však v posledných dvadsiatich rokoch, čo bolo kedysi “vanity publishing“ sa stal celosvetový priemysel teraz známy ako “ self-publishing“. Čiastočne je to spôsobené veľkým dopytom autorov o spôsob, ako zverejniť svoju prácu.
Som jedna z autorov, ktorí nenašli tradičného vydavateľa, tak som publikovala moje romány s KDP (Amazon® Kindle Direct Publishing).
Umiestnila som svoje knihy s distribútorom a rozvíjala marketingové programy na podporu čitateľov, aby vyskúšali jednu z mojich kníh.
Pokračujúci pokrok v počítačových programoch umožňujú autorom písať rukopis, potom upraviť, navrhnúť, publikovať na trhu a distribuovať svoju vlastnú prácu.
Tento podporný systém umožňuje autorom spolupracovať s odborníkmi na navrhovaní ich obalov v Chorvátsku, formátovanie textu v Bombaji, písanie článkov pre online časopisy, vrátane WomanMan na Slovensku a Angie’s Diary (literárny časopis) v Holandsku.

Patricia E. Gitt vyrastala v Kings Point v New Yorku. Získala Bachelor of Science z University of Vermont a Master of Business Administration z Fordham University. Počas jej kariéry pôsobila v Chapter American Women in Radio and Television. Bola uvedená vo vydaniach „Who’s Who of American Women“, „Who’s Who in Finance and Industry“, and „Who’s Who in Professional and Executive Women.”

Aký odkaz by ste nechali pre čitateľov?

Dúfam, že moje romány vyjadrujú vzrušenie, ktoré som zažila počas svojej kariéry.
Myslím na každú ženu ako na jednotlivca, nie na stereotypný model feminizmu alebo akejkoľvek skupiny. Moje postavy myslia sami za seba, keď stoja tvárou v tvár na vlastnej križovatke a pracujú na obnovení rovnováhy vo svojom živote.

Viac nájdete aj tu: https://www.patriciagitt.com/

text: Elena Fedorková

foto: archív Patricia E. Gitt

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu