Mesto Poprad v očakávaní: domáci i návštevníci sa tešia na skoré sprístupnenie jedinečnej kniežacej hrobky

0
931
Poprad, sv.Egidius

Poprad sa nachádza na úpätí Vysokých Tatier. Vo všeobecnosti ho pokladáme za vstupnú bránu do našich veľhôr. Je však škoda, ak sa turisti a návštevníci Tatier v meste ani nezastavia. Poprad totiž ponúka široké spektrum možností trávenia voľného času – od histórie cez kultúru, šport, zaujímavú gastronómiu a miestne podniky, až po relax. Môžu si napríklad pozrieť centrum mesta  s kostolom sv. Egídia so stredovekými freskami, múzeum, galériu, mestskú pamiatkovú rezerváciu Spišská Sobota, okúpať sa v termálnych vodách aquaparku priamo v meste alebo zájsť do blízkej Kvetnici s peknou prírodou. Zážitkovosť v meste podporujú aj miestni podnikatelia, ktorí radi privítajú návštevníkov a exkurziu im s radosťou, rovnako ako nám, sprostredkuje Informačná kancelária mesta Poprad. Navštívili sme tak Tatras, výrobcu piva, firmu Zizak, ktorá vyrába kvalitné destiláty, dokonca s certifikátom košer i Sklo – Krištáľ, tradičnú brusiareň skla, návštevník si v nej môže sám vyskúšať toto staré remeslo.

Poprad

Brána do Vysokých Tatier

Dejiny dnešného mesta Poprad ako samostatného mesta sa v podstate začali písať až po 2. svetovej vojne. Tvorí ho 6 historických častí, ktoré predtým existovali ako samostatné mestečka: Poprad (1256), Spišská Sobota (1256), Veľká (1268), Stráže pod Tatrami (1276), Matejovce (1251) a Kvetnica (1880). Až do vzniku súčasného Popradu bola najvýznamnejším miestom v tomto prostredí Spišská Sobota, v súčasnosti časť Popradu. Dnes neveľké nádherne zachované a zrekonštruované historické mestečko s mnohými pamätihodnosťami. V niektorých starých meštianskych domoch vďaka šikovným architektom, dizajnérom a samozrejme, pamiatkarom, vznikajú luxusné, históriou dýchajúce ubytovacie a reštauračné priestory pre návštevníkov Popradu. Mali sme možnosť príjemne bývať v hoteli DOMA u nás. Ochutnali sme aj hotelovú kuchyňu: Lepšie jahňacie na bylinkách nenájdete nikde inde na svete! Spišská Sobota sa pýši aj gotickým kostolom sv. Juraja a renesančnou zvonicou spišského typu. V chráme je oltár sv. Juraja z dielne Majstra Pavla z Levoče. Obdivujú ho všetci návštevníci. Nedávno si ho pozreli aj kráľovskí hostia, Jeho Veličenstvo kráľ Viliam‑Alexander a Jej Veličenstvo kráľovná Maxima, keď navštívili Poprad a Vysoké Tatry na pozvanie našej prezidentky Zuzany Čaputovej.

Poprad

Poprad Európske mesto športu 2023

V súčasnosti patrí spišské mesto Poprad medzi jedno z najdynamickejšie sa rozvíjajúcich miest Slovenska. V Prešovskom samosprávnom kraji je s takmer 50 000 obyvateľmi druhým najväčším. Jeho obyvatelia majú odjakživa pozitívny vzťah k športu a mesto stále vytvára a skvalitňuje podmienky pre športovanie detí i dospelých. Je celkom logické, že Asociácia európskych miest športu pri Európskej Únii (ACES Europe) udelila začiatkom roka mestu titul – Poprad Európske mesto športu 2023. Miestni sa o titul uchádzali aj preto, lebo mesto naozaj dlhodobo podporuje rôzne športové aktivity pre všetkých svojich obyvateľov, ale od ocenenia si sľubuje aj prínos v oblasti cestovného ruchu a tiež zaradenie mesta do siete miest športu v Európe. Ambasádormi projektu sú športoví reprezentanti Slovenska, odchovanec Popradu hokejista Samuel Takáč, známy bežec Pavol Hurajt a Popradčan Peter Hámor, náš najúspešnejší špičkový svetový himalájista.

poprad

Komplexný relax v AquaCity Poprad

Mestu možno len závidieť všestranne vybavené centrum športu a relaxu, ktorým je  AquaCity Poprad. Ekologický rezort poskytuje luxusné ubytovanie v hoteloch, relaxačné a wellness služby, kryocentrum, možnosti na zdravotnú turistiku a športové vyžitie, gastronomické i kongresové služby. Súčasťou strediska je aquapark s 13 vonkajšími a vnútornými bazénmi, ktoré sme s radosťou (i tichou závisťou) vyskúšali. Napokon, aj mnohí tatranskí hostia, ak im počasie prekazí plány na horskú túru, radi využívajú jeho služby.

Poprad Aqua city

Cieľavedomá galéria

Tatranská galéria v Poprade je známa tým, že pružne a často pripravuje pre milovníkov umenia kvalitné výstavy. Počas našej návštevy sa napríklad prezentovala výstavou s názvom Nepokojné tvary dvoch významných súčasných slovenských autorov Mariána Straku a Jána Vasilka. Galéria sídli v unikátnej budove niekdajšej parnej elektrárne. Táto jedinečná technická pamiatka sa zachovala a zrekonštruovala aj vďaka aktivitám pracovníkov Tatranskej galérie a dnes poskytuje nádherné priestory pre zaujímavé výstavy.

Poprad, galéria

Hrobka kniežaťa v Podtatranskom múzeu

Popradské múzeum je jedno z mála múzeí sídliacich vo vlastnej muzeálnej budove.  Počiatky súčasného Podtatranského múzea v Poprade siahajú do druhej polovice 19. storočia, keď Uhorský Karpatský spolok v Starom Smokovci na valnom zhromaždení v roku 1876 prijal uznesenie o vzniku múzejného stavebného fondu na výstavbu budovy vlastivedného múzea, ktoré by prezentovalo oblasť turistického ruchu, históriu a bolo strediskom celkovej kultúrnej a vedeckej činnosti spolku. Približne v rovnakom čase aj Spoločnosť Velického Tatranského múzea vo Veľkej, dnes súčasť Popradu, sa usilovala o vybudovanie vlastného múzea. Tieto snahy vyústili v roku 1926 do vzniku Podtatranského múzea v Poprade, ktoré sídli vo vlastnej budove.

V súčasnosti sa v múzeu intenzívne pracuje na novej unikátnej expozícii – Knieža z Popradu a jeho hrobka. Pripravovaná archeologická expozícia bude predstavovať archeologický nález európskeho významu, ktorý bol objavený v roku 2005 v mestskej časti Poprad – Matejovce. Obyvatelia mesta, ale i návštevníci na jej otvorenie netrpezlivo čakajú. Napokon aj návšteva Popradu skupinky novinárov z Fijet Slovakia bola motivovaná práve týmto unikátom.

„Ide o hrobku pravdepodobne germánskeho kniežaťa z prelomu 4. a 5. storočia. V hĺbke 5 m sa takmer dokonale zachovala zastrešená drevená zrubová komora s dreveným sarkofágom spolu s vnútorným zariadením, koženými a textilnými zvyškami odevu zomrelého, ako aj s pozostatkami potravy v keramických nádobách a predmetov dennej potreby v lykovej kazete,“ zanietene nám opisovala unikátny nález M. Bekessová, riaditeľka múzea a ešte dodola: „Kvôli vykradnutiu hrobky ešte súčasníkmi zomrelého nevieme, kto bol v hrobke pochovaný, ale podľa  celého usporiadania hrobky a rôznych ozdobných a úžitkových predmetov z bronzu, striebra a zlata – prívesku z mince rímskeho cisára Valensa z roku 375 n. l., ktoré sa našli, je nepochybné, že išlo o vysokopostaveného človeka, preto sme ho nazvali knieža.“

 Výskum i následné konzervovanie nájdených artefaktov si síce vyžiadali niekoľko rokov, ale už sa to ukončilo a do letných mesiacov budú v suterénnych priestoroch múzea nachystané pre nález nové priestory. Knieža z Popradu a jeho hrobka sa nepochybne stane najväčším lákadlom pre Popradčanov i návštevníkov mesta.

Poprad múzeum

Text: Anna Konečná
Foto: archív mesta Poprad a A.K.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu