Príbeh o ľuďoch, prírode a najmä stromoch

0
966
príbeh o ľuďoch

„Najlepší román o stromoch v dejinách. Vlastne jeden z najlepších románov v dejinách. Bodka,“ napísala Ann Pratchettová o mimoriadnej a jedinečnej knihe V korunách stromov. Je to kniha, ktorá zmení vaše myslenie a nazeranie na okolitý svet.  

V korunách stromov je dielo plné horlivého aktivizmu a protestu, v ktorom sa ale zároveň pred čitateľom neuveriteľným spôsobom objavuje príroda – a kniha je teda aj ódou na ňu. Dvanásty román Richarda Powersa sa pred nami od koreňov ku korune a potom späť odvíja ako sústredené kruhy navzájom poprepájaných príbehov.

Tie siahajú od New Yorku v období pred vojnou Juhu proti Severu až po boje o drevo na severozápade Spojených štátov koncom 20. storočia a ďalej. Existuje totiž svet, ktorý sa odvíja paralelne s tým naším – tento svet je nesmierny, pomalý, navzájom poprepájaný, bohatý, neuveriteľne tvorivý a našimi očami takmer neviditeľný.
Je to príbeh o niekoľkých ľuďoch, ktorí sa tento svet naučia vidieť, a ktorí sú vtiahnutí do prebiehajúcej katastrofy.

Podľa komisie, ktorá románu udelila Pulitzerovu cenu za beletriu je to „dômyselne vystavaný príbeh, ktorý sa vetví a týči ako stromy, čo sa nachádzajú v jeho jadre. Ich výnimočnosť a vzájomná prepojenosť pritom odráža ľudí, ktorí medzi nimi žijú.“

Richard Powers rozohral na vyše 500 stranách (v preklade Sama Marca) naozaj virtuózne, mimoriadne rozprávačské dielo, ktoré vás dokáže chytiť za srdce. Pri čítaní tejto knihy si uvedomujeme svoju malosť až bezvýznamnosť, a pritom sa na tejto planéte správame ako páni, ktorým všetko patrí. Omyl.
Pravdy a myšlienky v tejto knihe vás presvedčia o pokore a vďačnosti, ktorú by sme mali pociťovať.

V korunách stromov je naozaj angažovaný, no nie prvoplánový príbeh o ľuďoch, prírode, svete naokolo, a najmä o stromoch. O tom, ako sme sa stratili a ako sa stále hľadáme.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu