“Robím umenie, pretože je v mojom jadre,  v mojej DNA. “ hovorí umelec HUGO, vlastným menom Hugo Rodriguez Loredo

Čo vás na začiatku viedlo k tomu, aby ste sa stali umelcom?

Keď som bol mladý, kreslenie a maľovanie bolo v mojej rodine veľmi výrazné. Po absolvovaní strednej školy v roku 1990 som maľoval prvú nástennú maľbu. Bolo to veľmi veľké. To ma povzbudilo, aby som pokračoval vo vzdelávaní v umení.

Vášeň je nesmierne silná emócia. Nie je to len niečo čo nás baví, je to naša súčasť. Čo ovplyvňuje vašu vášeň v tejto oblasti?

Trvalo mi asi 15 rokov po ukončení strednej školy, aby som zvládol svoju prvú fázu umenia. Žil som v Dallase,v americkom štáte Texas, kde som vyvinul svoj prvý štýl práce. Bol som veľmi ovplyvnený klasickou gitarou a rytmom klasickej hudby. Počúvanie hudby je veľkou súčasťou procesu mojej práce. Cítim sa šťastný. Je to kvapalina, prináša poéziu, kompozíciu a pohyb v mojej práci.

Ako sa váš umelecký štýl zmenil od začiatku vašaj  kariéry?

Veľmi sa to zmenilo! Umenie je živý proces, ktorý ma udržiava mladý.

Odkiaľ sa váš súčasný vplyv a inšpirácia vyvíjajú?

Je veľmi bohatá na filozofiu. Definujem to ako architektúru myslenia.

Presťahovali ste sa z New Yorku do Miami, ako sa vaša práca zmenila v závislosti od vašej polohy? Našli ste, že umelecká scéna Miami inšpiruje alebo ovplyvňuje vaše umenie?

Milujem New York, ktoré je centrom kultúry, najmä umenia. Potreboval som však zmenu a vždy som mal svoje miesta v Miami. Páči sa mi tam moderná architektúra. Mám rád Art Deco a slnečné podnebie je to veľmi dobré pre proces sušenia mojej práce. Miami je vzdelávacia krivka a tá ma posúva dobrým smerom.

Aký je váš obľúbený material v súčastnosti a prečo?

Akryl je moje aktuálne primárne médium. Farby na báze vody sú ideálne, pretože moja práca je veľmi veľká a potrebujem niečo tekuté ako akrylové. Zvlášť, keď sa v mojich prácach spája veľa. Taktiež upravujem svoje farby a mám svoje vlastné technické spracovanie, svoje vlastné recepty.

Ako vidíte, že sa vaša práca bude vyvíjať v najbližších rokoch?

Začal som s novou prácou asi pred 10 rokmi. Som stále v ranom štádiu, aby som plne zvládol techniku, ale ľudia poznajú už môj nový maliarský rukopis. Vyniká so zameraním a inováciami. Mám však už plány na budúce rozsiahle plastiky, ktoré vyžadujú finančné prostriedky na ich výrobu.

Váš portrét Louise Brooksovej (Mary Louise Brooks, americká filmová herečka a tanečnica, ktorá bola známa ako ikonický symbol flapperu a pre popularizáciu kráčajúceho účesu) je výnimočný. Aká bola všeobecná reakcia na túto prácu?

Pohľad na Louise Brookeovu je nadčasový. Predstavuje všetko, čo je umenie. Žila pred časom, pokiaľ ide o hereckú kariéru a je legendou dones. V súčasnej dobe je portrét zapožičaný osobnému priateľovi, ktorý sa identifikuje s Louise.

Čo bolo inšpiráciou pre zlaté pery, symbolizujú niečo?

Zlaté pery predstavujú „belle-epoque“ krásnu éru jej času. Počas tridsiatych a štyridsiatych rokov minulého storočia (1930-1940) bolo veľa kontrastu, ktorý formoval Ameriku. Veci sa zdajú byť krásne, ale nie tak nevinné.

Ako by ste priblížili váš ďalší obraz Aarona Skyyho (hudobnik), v čom vás inšpiroval tento obraz?

Nemôžem veľa povedať o tomto obraze, proces projektu stále prebieha.

Často spolupracujete s ostatnými umelcami? Ak áno, v akom štýle zvyčajne spolupracujete?

Nespolupracoval som s inými výtvarnými umelcami. Spolupracoval som s klasickým gitaristom a udalosťami s nimi spojenymi. Milujem tento vzťah medzi hudbou a umením. Je to poézia, keď ich skombinujete.

Ktorý známy umelec je váš obľúbený?

Vincent Van Gogh. Študoval som niekoľko jeho obrazov. Všetko, čo robí, je svetlo. Jeho práca je nadčasová.

Aký typ hudby počúvate, keď maľujete?

Všetky typy hudby. Mám na mysli interval hudby na pohyb umenia. Klasická hudba, cudzie jazyky ale aj súčasná hudba.

Ako relaxujete vo svojom voľnom čase?

Kde chýba čas…v kľude, v tichu alebo aj s pohárom vína.

Prečo milujete to, čo robíte?

Milujem pozorovanie a interakciu s prírodou. Všetko, čo sa musíme učiť sa vyvíja a pochádza z prírody. Umenie, hudba a tanec je odrazom prírody. Nechcem vytvárať umenie kvôli peniazom. Je pekné, keď ste kompenzovaní za milovanie toho, čo robíte. Robím umenie, pretože je v mojom jadre, v mojej DNA. Ak to cítim, musím to vytvoriť. Umenie je ako Boh, môžeme sa len dotýkať sféry, povrchu toho, čo si myslíme, že je, ale nikdy sa nemôžeme dostať do centra tej sféry.

Vic o umelcovi nájdete aj tu: https://www.theartofhugo.com/

text: Elena Fedorková

foto: archív umelca

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu