Sušičky bielizne šetria váš čas aj energiu. Čo si pri ich výbere všímať, aby to tak skutočne bolo?

0
515

Čerstvo opranú bielizeň v teplých mesiacoch obvykle vyvesíme na balkón či do záhrady a necháme slnko, nech sa postará o zvyšok. V zime nám nezostáva nič iné, len ju sušiť v byte. Sušiak však svojím rozmerom často prekáža v pohybe, kazí estetický vzhľad miestnosti a tiež zvyšuje riziko tvorby bytových plesní. Aj z týchto dôvodov mnohé moderné domácnosti siahajú po sušičkách bielizne. Šetria čas, prácu aj priestor. Spotrebiteľská organizácia dTest si posvietila na 18 modelov a poslala ich do laboratória na nezávislé testovanie. Ako jednotlivé produkty obstáli a na čo sa pri výbere sušičky oplati sústrediť? 

Výber vhodného domáceho spotrebiča nie je jednoduchá záležitosť. Na trhu je k dispozícii mnoho výrobkov s tými najrôznejšími funkciami a parametrami. Ako sa však čo najlepšie v záplave informácií zorientovať? Faktorov, ktoré majú vplyv na naše rozhodnutie je veľa. Najlepšie je začať tým, že si vopred premyslíte, čo presne od konkrétneho spotrebiča očakávate.

Kvalita sušenia

Pri výbere sušičky sa často zameriavame len na parametre akými sú napríklad cena, spotreba elektrickej energie a hlučnosť. „To, že sušička bielizeň vysuší, pokladáme asi všetci za samozrejmosť. Ich funkcia sa predsa premieta aj do samotného názvu spotrebiča. Nám sa však v nezávislých laboratóriách podarilo odhaliť, že nie všetky sušičky sušia rovnako kvalitne,“ hovorí šéfredaktorka časopisu dTest Hana Hoffmanová. V teste sa preverovala presnosť a rovnomernosť sušenia pri dvoch programoch, ktoré sa používajú najčastejšie – na bavlnu a syntetickú bielizeň. V tomto ohľade si dobrú známku odniesla len polovica z 18 testovaných produktov, pričom za ostatnými sušičkami zaostávajú predovšetkým dva modely od Whirlpool, a to konkrétne FFT M11 8X3 EE a FFT M11 8X3BY EE.

Miera pokrčenia 

Ďalším kritériom, ktoré by ste podľa dTestu mali pri výbere sušičky určite zvážiť, je miera pokrčenia, ktorá vznikne v procese sušenia bielizne. Modely s dobrým hodnotením v teste stláčania bielizne dokážu svojim majiteľom ušetriť drahocenný čas, ktorý by inak museli stráviť žehlením. Experti v nezávislom laboratóriu testovali mieru stláčania bielizne na pánskych košeliach, ktorých žehlenie je najnáročnejšie. Až štyri modely, zástupcovia značiek Candy a Hoover, získali v tejto kategórii len dostatočnú známku, pretože žehleniu košieľ bolo treba venovať výrazne viac času a aj trpezlivosti, ako pri iných modeloch. V tejto skúške dobre obstáli len dve sušičky – LG RC91V5AV6Q a Gorenje DE83/GI. 

Jednoduchosť ovládania

V praktickej časti testovania sa dTest pozrel aj na jednoduchosť ovládania, teda zrozumiteľnosť a viditeľnosť prvkov na ovládacom paneli a pohodlnosť manipulácie s dvierkami. „Najlepším hodnotením v kategórii ovládanie bola dobrá známka a dostalo ju sedem modelov. Práca s ovládacím panelom je pri týchto výrobkoch intuitívna, vkladanie a vyberanie bielizne jednoduché a manipulácia s nádobou na kondenzát pohodlná. Ďalších sedem sušičiek – traja zástupcovia značky Candy, tri sušičky Whirlpool a Hoover – však dostalo za ovládanie iba dostatočné známky,“ uvádza Hana Hoffmanová. Ak vás zaujíma, pri zapínaní ktorých modelov sa skutočne zapotíte, na webe dTest nájdete celý prehľad testovaných výrobkov a aj to, ako v jednotlivých kategóriách dopadli.

Woman loading the washing machine colored clothing.

Energetická náročnosť a hlučnosť

V súčasnosti, keď cena energií neustále stúpa, čoraz viac domácností pri výbere nových spotrebičov prihliada aj na ich spotrebu. „Dobrou správou je, že čo sa týka energetickej náročnosti, všetky testované výrobky dopadli dobre, dokonca veľmi dobre,“  konštatuje Hana Hoffmanová.  V tejto kategórii sa najlepšie umiestnili  dve sušičky od značky Miele, konkrétne modely TEL 795 WP a TWF7 60 WP. Naopak najväčšiu energetickú spotrebu mal výrobok Hoover NDPEH8A2TCBEXS-S, ktorý zároveň neobstál ani v teste hlučnosti a jeho zvuk bol spomedzi ostatných testovaných sušičiek charakterizovaný ako najviac rušivý. 

Kvalitná sušička sa určite stane skvelým pomocníkom vo vašej domácnosti. Okrem toho, že bude šetriť váš čas, zabezpečí vám aj hebkú a voňavú bielizeň, a to aj bez použitia aviváže. Sušička je zároveň skvelou voľbou pre alergikov a astmatikov, keďže pri sušení vonku sa na bielizeň zachytáva množstvo prachových častíc, peľov, roztočov či vírusov. Pri sušení v interiéri zase vzniká priestor na tvorbu plesní a baktérií. V sušičke sa bielizeň nielen dezinfikuje, ale zároveň sa z nej odstráni aj väčšina alergénov a chlpov, ktoré môžu viesť k podráždeniu dýchacích ciest.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu